Köpek Cinsleri

Affenpinscher , Affenpinscher Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Affenpinscher , Affenpinscher Özellikleri , Affenpinscher Bakımı , Affenpinscher Nasıl Eğitilir ?

Köpekler insanlara en yakın canlı türleri arasında ilk sırada yer alırken çoğu zaman sevimli ve cana yakın tavırları ile hemen hemen herkes tarafından sevilirler. Affenpinscher   köpek cinsleri de küçük köpek türleri arasında yer alır ve oldukça enerjik bir yapıya sahiptir. Bu köpeklerin Alman kökenli olarak ortaya çıkmalarına rağmen 19. Yüzyılda soyu tükenmiş ve daha sonra Amerika’da yeniden çoğaltılmıştır. Oldukça küçük bir ırka mensup olan bu köpeklerin günümüzde doğal ortamlarda yaşaması çok mümkün olmadığından evde bakılmaya daha müsait türlerden biri olarak yaşamlarına devam ederler. Çok sevimli bir görüntüye sahip olan bu tür köpeklerin oldukça hareketli bir yapıları vardır ve kısa kuyrukları ile dikkat çekerler. Tüy yapıları kalındır ve bu nedenle de düzenli olarak taranmaları gerekli olur.

Affenpinscher Özellikleri

Affenpinscher köpek cinslerinin önemli özellikleri arasında enerji dolu tavırları ilk sırada yer alır. Oyun oynamaktan son derece hoşlanan bu köpeklerin sürekli hareket halinde olduğu görülürken kuyruk yapıları da kısadır. Ev ortamında bakılmaya müsait olan bu köpeklerin yaklaşık ağırlıkları 3-4 kg civarında olabilmektedir. Ortalama olarak yaşam süreleri diğer köpeklerle benzer özellikler gösterirken 12-14 yıl aralığında hayatta kalırlar. Bunun yanı sıra her köpek için geçerli olan durum onlar için de söz konusudur. İyi bakılmaları ömürlerinin uzamasında en önemli etkenler arasında yer alır. Çok meraklı ve inatçı bir karakter yapısına sahip olan bu köpeklerin iletişim kabiliyetleri de oldukça yüksektir. Kendileri dışındaki köpeklerle de iyi anlaşabilen bu cinslerin oyun oynama konusunda çok istekli oldukları görülür.

Affenpinscher Bakımı

Cesur karakterleri ile öne çıkan Affenpinscher cinsi köpeklerin atılganlıkları dikkat çeker. Tehlikeli bir durum sezinlemeleri durumunda korkusuz bir karaktere sahip olan bu türlerin çocukların ilgi odağında olduğu görülür. Havlama konusunda problemsiz türler arasında yer alan bu cins köpeklerin süs köpeği olarak nitelendirilmesi doğru olur. Apartman dairelerinde bakılmaya en müsait türler arasında yer alan bu köpekler ev içerisinde çok mutludurlar. Yavruyken eğitildiklerinde istenilen davranışları sergileme kabiliyetleri yüksektir ve kolay öğrenirler. Bunun yanı sıra bakımları sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri tırnaklarıdır. Tüy yapılarından dolayı sık sık taranmaya ihtiyaç duyarlar. Çok hareketli olmaları nedeni ile enerji veren besinlere gereksinimleri fazladır. Irk olarak sağlıklı bir yapıya sahip olan bu köpekler sık sık havlamazlar.

Affenpinscher Beyaz

Çeşitli renklerde olabilen bu cinse mensup köpeklerin siyah renkte olanlarının yanı sıra gri, bronz ya da kırmızı tonlarda olanları da bulunur. Bunun yanı sıra bu köpeklerin beyaz renkte olanları da mevcuttur. Sevimli ve cana yakın bir ırk olan Affenpinscher cinsi köpeklerin her an oyun oynamaya hazır olduğu görülür. İnsanlara olan sadakati ile dikkat çeken türlerden bir olan Affenpinscherlar sahibini koruma içgüdüsüne de sahiptir. Cesareti sayesinde kendinden büyük köpeklere karşı da atılgan tavırlar sergilemesi mümkün olur. Ortaya çıktığı dönemlerde özel olarak tarlalarda fare avlamak için yetiştirilen bu cins köpeklerin günümüzde doğal ortamında yaşaması pek mümkün olmaz. Bu sebeplerden dolayı da evlerde bakılmaya müsait olan bir türdür. Bu cins köpekler küçük yaştan itibaren eğitildiklerinde çevreleri ile oldukça uyumludurlar. Yavruyken eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri kaliteli ve sağlıklı yaşam sürmeleri için önerilen bir durumdur. Bu cins köpeklerin ani hareketlerden hoşlanmadığı bilinir. Bundan dolayı da küçük çocuklarla oynayacakları zaman dikkat edilmelidir. Ani hareketler karşısında agresif hale gelen bu türler küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır.

Affenpinscher Özellikleri Nelerdir ?

Affenpinscher köpek cinslerinin önemli özellikleri arasında enerji dolu tavırları ilk sırada yer alır.

Affenpinscher Bakımı Nasıldır ?

Apartman dairelerinde bakılmaya en müsait türler arasında yer alan bu köpekler ev içerisinde çok mutludurlar.