Köpek Cinsleri

Afgan Tazısı Köpek Özellikleri ve Bakımı

Köpek türleri arasında yer alan birçok örnekten söz etmek mümkün olurken bunlardan biri de Afgan tazısıdır. Göz alıcı yapısı ile dikkat çeken Afgan Tazısı Köpek türleri avcı özellikleri ile bilinir. Dayanıklı köpek türleri arasında yer almaları nedeni ile fiziksel yönden güçlü hayvanlar arasında yer alırlar. Zorlu şartlarda yaşayabilme imkanına sahip olan bu hayvanlar Afganistan’ın coğrafi şartlarına uyumu bir gelişim gösterir. İri bir yapıya sahiptir ve yaklaşık olarak 12-14 yıllık bir yaşam süreleri bulunur. Tüylü bir köpek türü olmaları nedeni ile beğenilirler ve uzun bacaklara sahiptirler. Zorlu coğrafi şartlarda yaşadıkları için çevik olan bu köpekler uzun bacakları ile de dikkat çekmektedir. Uzun ve sarkık kulaklarının yanı sıra parlak ve uzun tüyleri vardır.

İlginizi çekebilir: Doberman Pinscher Köpek

Afgan Tazısı Köpek Özellikleri

Afganistan’da yetişen ve o ülkenin coğrafyası nedeni ile dağlık arazilerde yaşayan bu köpek türü çevikliği ile dikkat çeker. Güçlü fiziki yapısı ve uzun bacakları çevikliğinde en önemli unsur olurken avcılık genlerine işlemiştir. Bundan dolayı da patileri oldukça sağlamdır. Afgan Tazısı Köpek cinsi uzun tüyleri ile de dikkat çeker. Bağımsız bir köpek türü olan bu cinsler oldukça özgür hayvanlardır. Zekâları normal düzeyde olan bu köpeklerin eğitilmeleri mümkündür. Akıllı hayvanlar oldukları için kolay eğitilebilen bu türler sosyal canlılardır. Baskın karakter olmaları nedeni ile üstünlük kurmak isteyen taraf olurlar. Saldırganlık özellikleri bulunmayan Afgan tazıları koşmaktan çok hoşlanırlar. Hareketli bir yapıları olması nedeni ile de sürekli egzersize gereksinim duyarlar.

Afgan Tazısı Köpek Bakımı

Oldukça sadık bir tür olan Afgan Tazısı Köpek cinsi uzun tüyleri nedeni ile bakıma ihtiyaç duyar. Tüylerinin haftada en az bir kez düzenli olarak taranması gerekir. Düzenli egzersiz ihtiyacı olması genetik özelliklerinden kaynaklanır. Bundan dolayı da her gün egzersiz yaptırılması gereken bir türdür. Ağız sağlığı açısından dişlerinin fırçalanması önemli olurken bu bakımları ihmal edilmemelidir. Uyku düzeni de oldukça önemli olurken Afgan tazılarının düzgün uyumaya ihtiyacı olur. Bundan dolayı da uyku düzenleri aksamamalıdır.  Banyo yaptırılacağı zaman ılık suyu seven bu cins köpeklerin bakımı zor değildir.  Görüntü olarak süs köpeği izlenimi uyandırsa da bu köpekler oldukça çevik hayvanlardır. Dünya genelinde pahalı köpek türleri arasında kabul edilen Afgan tazıları av köpeğidirler. Görerek iz sürme özelliğine sahip olmaları ile de bilinen Afgan tazılarının kayalık arazilerdeki mücadeleli yaşamları genlerinde yer etmiş durumdadır.

Afgan Tazısı Köpek Fiyatları

Kurt avının yanı sıra parsları avlamak için de kullanılan Afgan tazısı dayanıklı köpek türleri arasında yer alır. Afgan Tazısı Köpek yüksek fiyata satılan bir tür olarak dikkat çekerken yavrularının yaklaşık olarak 10.000 TL’ye alıcı bulduğu bilinmektedir. İpeksi yapıdaki uzun tüyleri sayesinde göz alıcı bir güzelliğe sahip olan Afgan tazılarının oldukça çevik yapıda olmaları genetik özelliklerinden kaynaklanır. Afganistan’ın dağlık bölgelerinde yaşamaya alışkın olan bu hayvanlar doğada mücadeleci bir şekilde yaşar. Akıllı oldukları için kolay öğrenen bu türlerin insan dostu olduğu görülürken daha ziyade yetişkinlerle iyi anlaşmaları söz konusudur. Bunun yanı sıra çocuklara karşı da yakındırlar. Uzun kulakları ile dikkat çeken bu köpek türünün güçlü kas yapısı vardır. Ortalama olarak 25 kg ağırlığında olan Afgan tazıları çeşitli renklerde olabilmektedir. Tüyleri uzun olduğu için bakıma ihtiyacı olurken bunun dışında özel bir gereksinimleri olmaz. Kafasında yer alan tüyleri genellikle çok uzun olur. Kulaklarını örtecek kadar uzun olması nedeni ile de kulak enfeksiyonlarına yatkın oldukları görülür. İnatçı karakter yapıları da önemli özellikleri arasında yer alır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Afgan Tazısı Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Baskın karakterde bir köpek cinsidir. Uzun tüyleri vardır. Süs köpeği gibi görünürler ama av köpeğidirler.

Afgan Tazısı Bakımı Nasıl Yapılır ?

Afgan tazısı uykuya önem veren bir köpek cinsidir. Onların uygularını düzgün alması gerekir. Banyo yaparken ılık suyu severler.

Afgan Tazısı Evde Beslenir Mi ?

Afgan tazıları evde beslenebilir köpeklerdir fakat içgüdüleri gereği av köpeği olduğunu size her zaman hissettireceklerdir.