Köpek Cinsleri

Afgan Tazısı , Afgan Tazısı Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Afgan Tazısı , Afgan Tazısı Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Afgan Tazısı olarak adlandırılan köpek cinsleri dünya genelinde en eski ırklardan biri olarak kabul edilmektedir. Avcı köpekler arasında yer alan bu cinslerin oldukça zarif hayvanlar kategorisinde yer aldığı görülür. Uzun bir tüy yapısına sahip olan bu köpeklerin geniş bir coğrafyada görülmesi hangi ülkeye ait olduğu konusunda karışıklık yaratır. Hindistan , Afganistan , Pakistan etrafında Afgan Tazısı türünde köpeklere sık rastlanır. İpek gibi tüylere sahip olan bu köpeklerin uzun bir tüy yapısına sahip olduğu görülür. Çok fazla tüy dökmedikleri görülen Afgan Tazıları için haftada birkaç kez tüylerini taramak yeterli olur. Bu tür köpeklerin tüylerinin kendine özgü bir yapısı vardır ve kırpıldığında ya da tıraşlandığında sahip olduğu tüm özelliğini kaybeder.

Afgan Tazısı Yavrusu

Afgan Tazısı dişileri nadir de olsa 15 yavruya kadar doğum yapabilmektedir. Bunun yanı sıra ortalama olarak bir seferde 7-8 yavru yapma ihtimali bulunur. Özgür yaradılışlı köpekler arasında ilk sıralarda yer alan bu cinslerin küçük yaştan itibaren eğitilmeleri gerekir. Yavru oldukları dönemde verilecek sosyalleşme eğitimlerinin yanı sıra tuvalet eğitimi de önemlidir. Sosyalleşme eğitimleri sayesinde uyumlu bir yaşam sürme becerilerini geliştiren bu tür köpeklerin bağımsız yapıları nedeni ile küçük yaşta eğitilmeleri önerilir. Avlanma güdülerinin kuvvetli olması nedeni ile de eğitimlerine önem verilir. Sahiplerine karşı da oldukça bağlı bir yapıya sahip olan bu türler açısından sahiplenen kişilerin ona ömür boyu bakması önerilir. Aksi durumda depresyona girmesi mümkündür.

Afgan Tazısı Bakımı

Bu cins hayvanların bakımları söz konusu olduğunda tüylerine özel bir ilgi gösterilmesi gerekli olur. Bundan dolayı da sık sık taranmalıdır. Küçük yaşta eğitilmeleri adaptasyonlarını olumlu yönde etkiler. Bu sebeple yavruluk döneminden itibaren disipline ihtiyaç duyarlar. Özgürlüğüne düşkün bir tür olması nedeni ile de itaat eğitimlerinin ihmal edilmemesi önerilir. Afgan Tazısı olarak tanınan köpek cinslerinin oldukça sadık olmaları bilinen en önemli özellikleri arasında yer alır. Tüy bakımlarının yanı sıra tırnaklarının kesilmesi, ağız sağlığına dikkat edilmesi de temizlikleri açısından zoruludur. Aşılarının belirli aralıklarla yapılması sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için gerekli olurken günlük egzersiz ihtiyaçları da karşılanmalıdır. Düzenli olarak diş bakımının yapılması gereken bu türlerin tırnakları da belli aralıklarla kesilmelidir. Kulaklarını kapayan tüyleri nedeni ile kulak enfeksiyonlarına yatkınlık söz konusu olacağından kulak bakımının da ihmal edilmemesi gerekir.

Afgan Tazısı Özellikleri

Sahiplerine düşkün olan bu tür köpeklerin inatçı bir yapıda oldukları bilindiğinden yavru oldukları dönemden itibaren iyi bir eğitime ihtiyaçları olur. Bundan dolayı da itaat eğitimi ve sosyalleştirilmeleri ihmal edilmemelidir. Afgan Tazısı olarak adlandırılan köpek türlerinin oldukça zarif bir yapısı vardır. Bunun yanı sıra uzun tüylerinin altındaki vücudu kaslarla kaplıdır. Günlük olarak hareket etme ihtiyacında olan bu türlerin düzenli olarak banyo ihtiyacı bulunur. Banyo yaptırılacağı zaman ise cildinin zarar görmemesi için cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmesi önerilir. Fiziksel olarak bakıldığında kısa boylu hayvanlar arasında yer alan bu ırka mensup köpeklerin ayırt edici birçok özellikleri bulunur. Özellikle tüyleri söz konusu olduğunda diğer köpeklerden belirgin ölçülerde ayrılan bu türlerin çeşitli renklerde olması mümkündür. Yüksek enerji seviyesine sahip olan Afgan Tazısı oldukça hareketli bir köpek türüdür.  Zeki bir tür olmasının yanı sıra inatçılığı da meşhur olan bu cinslerin eğitimlerinde baskın karakterli bir eğitmene gereksinimleri olur. Çocuklu aileler için uygun köpek türleri arasında kabul edilen bu cinslerin görsellikleri oldukça etkileyicidir.

Afgan Tazısı Özellikleri Nelerdir ?

Sahiplerine düşkün olan bu tür köpeklerin inatçı bir yapıda oldukları bilindiğinden yavru oldukları dönemden itibaren iyi bir eğitime ihtiyaçları olur.

Afgan Tazısı Bakımı Nasıldır ?

Bu cins hayvanların bakımları söz konusu olduğunda tüylerine özel bir ilgi gösterilmesi gerekli olur.