Köpek Cinsleri

Aidi Köpek , Aidi Köpek Cinsi Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Aidi Köpek , Aidi Köpek Cinsi Özellikleri , Aidi Köpek Bakımı , Aidi Köpek Yavrusu

Kuzey Afrika’ya özgü ırklar arasında yer alan Aidi Köpek türleri insan canlısı oluşları ile dikkat çekmektedir. Yaklaşık olarak 12-14 yıl süre ile yaşadığı görülen bu köpek türlerinin iyi bir bakım sayesinde daha uzun süre yaşaması da mümkün olur. Oldukça zeki bir yapısı bulunan bu köpek ırkının öğrenmesi kolaydır. Küçük yaştan itibaren itaat eğitimlerinin yanı sıra tuvalet eğitimlerinin de verilmesi gerekirken insanlara yakın oluşları ile Aidilerin dikkat çektiği görülür. Tüyleri oldukça kalın olan bu cinslerin eskiden bekçi köpeği olarak kullanıldığı bilinir. Bunun yanı sıra Aidilerden çoban köpeği olarak da yararlanılmıştır. Kaslı bir yapıya sahip olan bu türlerin kulaklarının düşük olduğu görülür. Ağız ve kulak temizliği bu cinslerde önemli olurken her tür köpek için genel temizliğin sağlık açısından önemi bulunur.

İlginizi çekebilir: Affenpinscher

Aidi Cinsi Köpek

Aidi Köpek türlerinin çeşitli renklerde olması mümkündür. Tüy yapısı incelendiğinde kalın ve çok uzun olmayan tüylere sahip oldukları görülmektedir. Oldukça meraklı bir yapıya sahip olan bu cins köpeklerin öğrenme konusunda da başarılı oldukları görülür. Kolay öğrenmeleri akıllı olmalarından kaynaklanırken Aidi köpeklerin genellikle zeki canlılar olması dikkat çeker. Bekçi ya da çoban köpeği olarak yetiştirilebilen bu cinslerin sosyal canlılar olduğu görülür. Bahçeli evlerde daha kolay bakılabilen bu köpeklerin insanlara olan sadakatleri dikkat çeker. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olmaları nedeni ile yüksek enerjileri ile öne çıkan bu köpeklerin çocuklarla olan bağları da kuvvetlidir. Enerjik yapıları nedeni ile egzersiz yapmaya ihtiyaç duyan türler arasında bu köpekler de yer alır. Bundan dolayı da her gün düzenli olarak antrenman yapmak isterler.

Aidi Köpek Yavrusu

Ev ortamından ziyade bahçeli alanlarda yaşamak bu tür köpekler açısından daha sağlıklı olur. Hareketli bir yapıda olması nedeni ile dışarıda daha rahat eden Aidi Köpek türleri oldukça sadık cinsler arasında yer alır. Tüy bakımı söz konusu olduğunda ise haftada bir kez fırçalanma ihtiyacı olan bu köpeklerin ağız bakımlarına da önem verilmelidir. Ayrıca banyo yaptırılacakları zaman ılık su ile duş almaları gerekir. Bunun yanı sıra tırnak bakımları ve egzersizlerinin ihmal edilmemesi gerekirken küçük yaştan itibaren eğitilmeleri sosyalleşmeleri açısından önemlidir. Aşılarının unutulmaması sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından önemlidir. Aidilerin düzenli egzersiz ihtiyacı göz önünde bulundurulmalıdır. Yavru oldukları dönemde eğitimlerine başlanmalıdır bundan dolayı da yaklaşık 8 haftalık olduklarında itaat eğitimleri uygulanabilir. Ayrıca sosyalleştirilmeleri de önem taşır.

Aidi Köpek Özellikleri

Aidi Köpek türleri koruyucu olmaları ile dikkat çekerler. Uyumayı seven bu türlerin günlük olarak yaklaşık olarak 12 saatlik uykuya ihtiyaçları olur. Oldukça meraklı bir tür olan bu köpeklerin sürekli hareket eden bir yapıya sahip olduğu görülür. Zeki olmaları nedeni ile de öğrenme konusunda sorun yaşamayan bu ırka mensup köpeklerin hemen komutları kavradıkları fark edilir. Başka köpeklerle iletişim kurabilen bu cinslerin çocuklara da yakın oldukları görülmektedir. Bunun yanında çok cesur olmaları nedeni ile oldukça enerjiktirler. Çevrelerine karşı temkinli yaklaşmayı seven bu köpeklerin insan canlısı oldukları görülür. Aidi köpeklerin yavruları genellikle 5-8 adet aralığında dünyaya gelir. Yavru oldukları çağlarda eğitilmeleri çevrelerine uyum sağlamalarını kolaylaştıran bir durumdur. Birçok renkte görülebilen bu ırka ait köpeklerin siyah ya da beyaz olması mümkündür. Bunun yanı sıra kırmızı olan cinsler de bulunur. Oldukça çevik bir yapıya sahip olması bekçi ya da çoban köpeği olarak yetiştirilmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu cinslerde göz rengi genellikle kahve tonlarında olurken burunlarını ise siyah olduğu görülür.

Aidi Köpek Yavrusu Nasıldır ?

v ortamından ziyade bahçeli alanlarda yaşamak bu tür köpekler açısından daha sağlıklı olur. Hareketli bir yapıda olması nedeni ile dışarıda daha iyi olur.

Aidi Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Aidi Köpek türleri koruyucu olmaları ile dikkat çekerler. Uyumayı seven bu türlerin günlük olarak yaklaşık olarak 12 saatlik uykuya ihtiyaçları olur.