Köpek Cinsleri

Ainu Köpek , Ainu Köpek Cinsi Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Ainu Köpek , Ainu Köpek Cinsi Özellikleri , Ainu Köpek Bakımı , Ainu Köpek Yavrusu

Ainu Köpek türleri insanlar tarafından sevilen ırklar arasında yer alır. Çevik bir yapıya sahip olan bu türlerin korkusuz oldukları görülür. Oldukça azimli bir yapılarının olması önemli karakter özellikleri arasında yer alırken oldukça sadıktırlar. Bunun yanı sıra sakinlikleri le de dikkat çeken Ainu cinsi köpeklerin akıllı bir yapıları bulunur. Zeki olmaları öğrenmelerini kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Yavru oldukları dönemde sosyalleştirilmeleri sayesinde çevreleri ile uyumlu bir yaşam sürmeleri mümkün olur. Ayrıca itaat eğitimleri ve tuvalet eğitimleri de oldukça önemlidir. Ev ortamında yaşaması mümkün olan bu ırkların aile köpeği olarak bakılması mümkündür. Oldukça cesur bir tür olan bu köpek ırkının dik başlı olduğu görülür. Dik başlı olmaları nedeni ile de çevrelerindeki diğer köpeklerle anlaşma konusunda problem yaşayan bu türlerin sahiplerine karşı oldukça ilgili bir yapıları vardır.

ilginizi çekebilir: Afgan Tazısı 

Ainu Köpek

Ainular avcı olarak yetiştirilen türler arasında yer alır. Bu cins köpeklerin apartmanlarda yetiştirilmeye uygun olmadıkları görülmektedir. Soğuğa karşı dayanıklı türler arasında olmaları ile dikkat çeken bu köpeklerin sık tüyleri bulunur. Ainu Köpek türleri bahçeli evlerde bakılmaya müsait olan canlılar arasında yer alır. Her köpekte olduğu gibi bu türlerde de egzersiz ihtiyacı bulunur. Yavru oldukları dönemlerde eğitilmeleri sosyal yaşama uyum sağlamalarını kolaylaştıran bir durumdur. İtaat eğitimlerine önem verilmesi gerekirken ayrıca tuvalet eğitimi de gereklidir. Düzenli egzersiz ihtiyacı olan bir köpek türü olması nedeni ile her gün dışarı çıkarılması gereken bir ırktır. Antrenmanlarının ihmal edilmemesi hareketli yapısı gereği önemlidir. Sert tüy yapısı ile dikkat çeken bu köpeklerin tüy bakımına ihtiyacı olur.

Ainu Köpek Yavrusu

Köpeklerin yaşam süreleri genellikle 14-16 yıl aralığında olurken Ainu Köpek türleri için de bu durum geçerlidir. Sağlıklı bir cins olmaları nedeni ile tercih edilen türler arasında yer alırlar. Bununla birlikte sıcağa karşı dayanıksızdırlar. Yabancılara karşı temkinli bir yapısı olan bu köpeklerin diğer köpek ırkları ile arası iyi değildir. Agresif yapıları nedeni ile yabancı köpeklere karşı saldırgan olabilirler. Ainuların orta büyüklükte kabul edildikleri görülür. Oyun oynama yöntemlerinin hırçın köpeklere benzerlik gösterdiği görülür. Bundan dolayı da küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmeleri ve itaat eğitimlerinin verilmesi gereklidir. Japonlara ait bir ırk olan Ainular tarihi geçmişi eskiye dayanan köpek türleri arasında yer alır. Bu cins köpeklerin yavrulayacakları zaman 5-10 aralığında yavru sahibi olması mümkündür. Ainular çok fazla tüy dökmeyen köpek grupları arasında yer alırken mevsimsel olarak belirli oranlarda tüy döker.

Ainu Özellikleri

Köpeklerin genellikle uyumayı sevdiği görülür. Ainu Köpek de yaklaşık olarak 12-14 saatlik bir zaman aralığında uyuyan köpek türleri arasında yer alır. Yavru oldukları dönemde daha fazla uyuyan bu cinslerin yavruyken eğitimlerine başlanmalıdır. Bu sayede sosyalleşmeleri de mümkün olur. Uyum gösterebilmeleri için iyi bir eğitim almaları gerekir. Yüksek enerjili köpekler arasında yer alan bu cins köpeklerin düzgün bir eğitim sayesinde sakin olması mümkündür. Atletik yapılı köpekler arasında yer alan Ainular evde kapalı kalmaktan hoşlanmaz.

Ainu Köpek Bakımı

Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı olan bu cins köpeklerin itaat eğitimi almaları oldukça önemlidir. Tırnaklarının bakımı, tüylerinin taranması ve ağız temizliği bakımına yönelik yapılabilecekler arasında yer alır. Bunun yanı sıra günlük egzersiz ihtiyaçları ihmal edilmemelidir. Aşılarının yapılması sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için gereklidir. Beslenmelerinin kontrol altında olması ve ihtiyaç duyacağı şekilde beslenme programı uygulanması oldukça önemlidir. Ainu Köpek türleri sadık cinsler arasında yer alır.

Ainu Özellikleri Nelerdir ?

Köpeklerin genellikle uyumayı sevdiği görülür. Ainu Köpek de yaklaşık olarak 12-14 saatlik bir zaman aralığında uyuyan köpek türleri arasında yer alır.

Ainu Köpek Bakımı Nasıldır ?

Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı olan bu cins köpeklerin itaat eğitimi almaları oldukça önemlidir.