Köpek Cinsleri

Airedale Terrier , Airedale Terrier Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Airedale Terrier , Airedale Terrier Özellikleri , Airedale Terrier Bakımı , Airedale Terrier Nasıl Eğitilir ?

Köpek cinsleri arasında sevilen bir tür olarak Airedale Terrier de yer alır. Bu köpek cinsinin inatçılığı dikkat çekerken yavru iken eğitime tabi tutulması zorunludur. Zeki ırklardan biri olan bu köpeklerin zekalarına bağlı olarak da öğrenme hızlarının yüksek olduğu görülür. Eğitilirlerken ödüllendirilmekten hoşlanan bu köpeklerin öğrenme kabiliyetleri oldukça yüksektir. Köpeklerin sosyal yaşamlarının uyumlu olması için yavruyken eğitilmeleri çok büyük önem taşır. Her köpek türü gibi Airedale Terrier ırkının da eğitimine önem verilmesi yetişkinlik döneminde rahat bir yaşam sürmesi için gereklidir. Bundan dolayı da eğitimleri sırasında özel bir ilgiye ihtiyaç duyarlar. Sosyalleştirilmeleri ve tuvalet eğitimleri hızlı bir şekilde yapılabilen bu cins köpeklerin ayrıca itaat eğitimine de ihtiyacı olur.

İlginizi ekebilir: Aidi Köpek

Airedale Terrier Özellikleri

Airedale Terrier köpeklerin tüylerinin düz bir yapıya sahip olduğu görülürken aynı zamanda da sert kıllardan oluşur. Renkleri siyah ve kahve karışımı olan bu ırkın tüy dökme konusunda sorunsuz olduğu görülür. Sağlıklı cinsler arasında kabul edilen bu köpek türünün yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında bir yaşam süresi olduğu görülür. Köpeklere iyi bakıldığında yaşam sürelerinin uzaması mümkün olacağından bu durum Airedale Terrier için de geçerlidir. Korkusuz türlerden biri olan bu cins köpeklerin dışa dönük yapıları dikkat çeker. Hareketlilikleri ve enerjileri ile öne çıkan bu cinsler diğer köpeklere karşı saldırgan bir yapıya sahiptir. Çocuklarla anlaşabilen bu türlerin avcı yönleri bulunur.

Airedale Terrier Yavruları

Airedale Terrier dışa dönük köpek türleri arasında yer alır. İyi bir eğitim alması gereken cinslerden olan bu köpeklerin çocuklarla arası iyidir. Bunun yanı sıra eğitimlerinin eksik olması durumunda diğer köpeklere karşı hırçın olabilirleri O yüzden yavru iken sosyalleştirilmeleri çok önemlidir. Hareketli bir yapıda olmaları nedeni ile koşup oynamaktan hoşlanırlar. Ayrıca yakalama ve kovalama faaliyetlerinde de bulunan bu cinslerin yoğun bir egzersiz ihtiyacı içinde olduğu görülür. Yüzücü ve avcı yanlarının bulunması bu köpeklere ait özellikler arasında yer alır. Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında yaşayan bu cinsler diğer köpek ırkları gibi iyi bakıldıklarında daha uzun süre de hayatta kalabilir. Atletik yapısı ile de göz dolduran bu cinslerin oldukça sevimli olduğu görülür. Yürüyüş ihtiyacı olan bu cins köpeklerin günde birkaç kez dışarı çıkarılması önerilir. İyi bire aile köpeği olabilme özelliklerine sahiptir.

Airedale Terrier Köpek Bakımı

Airedale Terrier  ırkına mensup köpekler özgür yaradılışları ile dikkat çekerler. Bundan dolayı da özgürlükleri konusunda hassas olan bu köpeklerin ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Oyun oynamaktan hoşlanan bu cinslerin enerjilerine yetişmek zor olsa da aile ortamında bakılmaya müsait türlerden biridir. Yavruyken doğru bir eğitim verilmesi durumunda da diğer evcil hayvanlara uyum gösterebilen bu türlerin yetişkinlik dönemine kadar eğitimlerinin tamamlanmış olması gerekir. Kendine güvenen yapısı ile öne çıkan Airedale Terrierler yabancılara karşı mesafelidirler. Ailelerine karşı ise koruyucu bir yapıları bulunur. Hareketli köpek türleri arasında yer almaları nedeni ile beslenmelerine dikkat edilmesi gerekirken ağız bakımları ihmal edilmemelidir. Tırnaklarının belirli aralıklarda kısaltılması ve tüy bakımlarının da yapılması önemlidir. Aşıları da ihmal edilmemesi gereken bakım ihtiyaçları arasında yer alır. Genetik olarak sağlıklı bir yapıya sahip olan bu ırka ait köpeklerin tüy dökmeleri mevsimsel olarak görülen bir durumdur. Sağlıklı bir yaşam sürmeye yatkın olan bu cinsler iyi bakıldıkları takdirde de uzun yıllar yaşayabilir. Haftada bir kez taranmaları tüy bakımları için yeterli olmaktadır.

Airedale Terrier Özellikleri Nelerdir ?

Airedale Terrier köpeklerin tüylerinin düz bir yapıya sahip olduğu görülürken aynı zamanda da sert kıllardan oluşur.

Airedale Terrier Köpek Bakımı Zor Mu ?

Oyun oynamaktan hoşlanan bu cinslerin enerjilerine yetişmek zor olsa da aile ortamında bakılmaya müsait türlerden biridir.