Köpek Cinsleri

Akbaş Köpek , Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Akbaş Köpek , Akbaş Cinsi Köpek Özellikleri , Akbaş Köpek Bakımı , Akbaş Köpek Nasıl Eğitilir ?

Sürülerin korunmasında aktif olarak görev alan Akbaş Köpek cinsleri oldukça tanınan bir ırktır. Zeki köpek türleri arasında yer almaları nedeni ile de çok hızlı bir öğrenme kabiliyeti olan bu cinslerin itaatkâr bir yapıya sahip oldukları görülür. Zeki olmalarının yanı sıra güçlü bir hafızaya sahip olmaları en önemli özellikleri arasında yer alır. Bu cinslerin tüyleri beyazdır. Bundan dolayı da Akbaş olarak adlandırılırlar. Sahiplerine karşı itaatkâr oluşları ile dikkat çekerlerken oldukça da cesur bir yaradılışa sahiptirler. Yavru iken eğitilmeleri durumunda da çocuklara karşı yakın olan bu türlerin sosyalleştirildiklerinde diğer canlılarla da uyum içinde yaşadığı görülür.

İlginizi çekebilir: Ainu Köpek

Akbaş Köpek Yavrusu

Akbaş Köpek türlerinin yavru oldukları dönemlerde eğitilmeleri gerekir. Hızlı öğrenmeleri ve hafızlarının güçlü olması nedeni ile de öğrendiklerini kolay kolay unutmazlar. Tüylerine bağlı olarak kolay bakımı yapılabilen köpek türleri arasında yer alırlar. Kısa tüylü olan bu cinsler için özel bir tüy bakımına gerek olmamaktadır. Sürü köpeği olarak yetiştirilmeleri nedeni ile sorumluluk almaktan hoşlanan bu köpeklerin boşta kalmaması gerekir. İri yapıda olmaları kapalı ortamlarda yaşamalarını zorlaştırır. Ayrıca hareketli ve aktif olmayı sevdikleri için pasif bir yaşama kolay uyum sağlayamazlar. Sahiplerine son derece bağlı olan bu köpeklerin yüksek bir koruma içgüdüsü bulunur. Tüy bakımlarının çok fazla problem yaratmadığı bu ırka mensup köpeklerin senede iki defa yıkanması yeterli olabilmektedir. Egzersiz ihtiyacı bu köpekler için son derece önemlidir. Akbaş cinsi bir köpeğin bakımını üstlenen kişilerin ona yeterince zaman ayırması gerekirken uzun yürüyüşler Akbaşlar için ideal egzersizler arasında yer alır.

Akbaş Köpek Özellikleri

Koruyucu ve sadık yapıları ile bilinen bu köpeklerin sürüleri korumak için yetiştirildikleri bilinmektedir. Akbaş Köpek cinsleri açık ve geniş alanlarda yaşamaktan hoşlanır. Kapalı ortamlarda bakıldıklarında stres yaşamaları mümkün olur. Bundan dolayı da doğal ortamlarına ihtiyaç duyarlar. Akbaş köpek türleri apartman ortamlarında bakılmaya müsait olmayan cinsler arasında yer alırlar. Cesaretleri ile tanınan bu köpeklerin insanlara karşı cana yakın oldukları görülür. Sahiplerini koruma içgüdüleri son derece gelişmiş olan bu köpeklerin görev verildiğinde sonuna kadar bu vazifeyi yapma konusunda başarılı oldukları görülür. Koruyucu yanları gelişmiş olan bu köpekler asla geri adım atmazlar ve oldukça ataktırlar.

Akbaş Köpek Cinsi

Akbaş Köpek türleri çok fazla bir bakıma ihtiyaç duymayan cinsler arasında yer alır. Anavatanı Anadolu olan bu köpekler çoban köpeği olarak da bilinirler. Dünya genelinde en eski ırklardan biri olan Akbaş cinsleri Türkiye’nin batısında daha sık görülen bir ırktır. Koruma güdüsü yüksek olan ırklar arasında yer alan Akbaş türleri çoban köpeği olarak kullanılmaktadır. Sağlıklı ve güçlü bir ırk olması Akbaşların en önemli özellikleri arasında yer alırken yavru olanların köylerde ya da çiftliklerde bakıldığı görülür. Ev ortamına uygun olmayan bu türler hareketli yapılarının yanı sıra koruyucu yanları ile de öne çıkar. Bunda etkili olan unsur Akbaş türü köpeklerin çoban köpeği olarak yetiştirilmesindendir. İyi bir bakım sayesinde uzun ömürlü olabilen bu türlerin sahiplerine karşı çok itaatkâr olduğu görülür. Yavru oldukları dönemde özel bir ilgiye ihtiyaç duyan bu cinslerin aynı zamanda oyun oynamaya da meraklı oldukları görülmektedir.  İnsanlarla iyi iletişim kurabilen Akbaş köpeklerin dünya genelinde tanındığı görülür. Yavru iken sosyalleştirilmeleri gereken bu türlerin çocuklarla olan ilişkilerinde de bir sorun görülmez. Buna rağmen doğal ortamlarında bakılmaları önerilir. Ev ortamı için uygun bir köpek ırkı değildir.

Akbaş Köpek Yavrusu Nasıldır ?

Hızlı öğrenmeleri ve hafızlarının güçlü olması nedeni ile de öğrendiklerini kolay kolay unutmazlar.

Akbaş Köpek Cinsi Çok Bakıma İhtiyaç Duyar Mı ?

Akbaş Köpek türleri çok fazla bir bakıma ihtiyaç duymayan cinsler arasında yer alır.