Köpek Cinsleri

Aksaray Malaklısı , Aksaray Malaklısı Köpek Özellikleri , Bakımı

Aksaray Malaklısı , Aksaray Malaklısı Köpek Özellikleri , Aksaray Malaklısı Bakımı - Aksaray Malaklısı Eğitimi

İri köpek türlerinden bahsedileceği zaman Aksaray Malaklısı da onlar arasında yer alır. Kolay bir bakıma sahip olan bu köpeklerin tüyleri kısadır. Kısa tüylü olması nedeni ile de haftada bir kez taranmaları yeterli olur. Doğal ortamında yaşamaya daha müsait olan bu ırkların ev ortamlarında bakılması güçtür. Bundan dolayı da geniş arazilerde yaşamaya daha uygundur.

Bu cinsler Aksaray ilinde yetişir. Köpek ırkları arasında büyüklüğü ile dikkat çeken bu türlerin çeşitli adlarla anıldığı da bilinmektedir. Dudak yapısı sarkık olan bu köpekler boz veya sarı renkte olurlar. Sert bir mizaca sahip olan bu türlerin fiziksel olarak diğer köpeklerden yüzleri farlıdır. Sarkık yanak yapıları onların diğer ırklardan ayrılmasına yardım eder. Kalın bir bacak yapısına sahip olan bu türler cüsse olarak da iridir.

İlginizi çekebilir : Labradoodle

Aksaray Malaklısı Özellikleri

Aksaray Malaklısı olarak adlandırılan köpek türleri Anadolu Aslanı olarak da bilinir. Fiziksel olarak iri olması nedeni ile güçlü köpekler arasında yer alır. Orta Anadolu Çoban Köpeği olarak da isimlendirilebilen bu köpeklerin koruyucu yanları oldukça güçlüdür. Anadolu’da yetişen iri köpek ırkları arasında yer alır ve kısa tüy yapısı ile bilinir. Köklü bir tarihi geçmişi olduğu düşünülen bu köpekler yüzyıllardır Anadolu’da yaşamaktadır. Bu köpekler çoban köpeği olarak kullanılırlar.

Bundan dolayı da koruyucu ve cesur köpekler arasında ilk sıralarda yer alırlar. Yanakları sarkık olduğu için malak kelimesi isimlerine eklenmiştir. İri cüsseleri nedeni ile dünya genelinde de büyük köpek ırkları arasında kabul edilirler. Renk olarak siyah-beyaz ve kahverengi tonlarında olabilen bu köpekler doğuştan bekçi köpeği genleri taşır. Bundan dolayı da koruyucudur.

Aksaray Malaklısı Bakımı

Kısa tüylü olan bu köpeklerin haftada bir kere taranması yeterli olur. Tüy bakımları konusunda sorunları olmayan Aksaray Malaklısı cinsleri yabancılar karşısında agresif olabilirler. Çoban köpeği olmaları bunda etkili olurken bekçilik yapma özellikleri nedeni ile alanlarını korumak isterler. Normal şartlarda saldırgan olmayan bu köpekler bir tehdit sezinlediklerinde ürkütücü olabilirler.

Cüsselerinin iri olmasına rağmen çevik yaradılışta olan bu köpekler egzersiz ihtiyacı olan türler arasında yer alır. Doğası gereği hareketli olan bu ırk çiftlik ortamlarında bakıldığında daha rahat bir yaşam koşuluna sahip olur. Kangal cinsi köpeklerden daha iri olabilen bu ırka ait köpeklerin kafa yapıları da oldukça büyüktür.

Beslenme şekilleri de kendilerine özgü olan bu türlerin yal adı verilen bir besinle yetiştirildikleri görülür. Yumurta, süt, arpa unu ile yapılan bu besin kısa sürede yavruların büyümesine yararken üreticiler tarafından farklı şekillerde de beslendikleri görülmektedir.

Aksaray Malaklısı Eğitimi

Tehdit gördükleri zaman saldırgan olan bu ırklar koruma güdüsü çok yüksek olan bir köpek türüdür. Bundan dolayı da çeşitli biçimlerde eğitilerek farklı görevlerde kullanılabilirler. Apartman dairesinde oturanlar açısından hiç uygun bir ırk olmayan Aksaray Malaklısı büyük bahçeli evlerde ya da çiftliklerde yaşarsa doğal ortamına daha uygun koşullar sağlanmış olur.

Bakımlarına yönelik olarak aşılarının yapılması, tüylerinin taranması gerekirken ağız ve diş sağlıklarına da dikkat edilmesi uzun yaşamalarını sağlar. İyi koşullarda bakılan tüm köpeklerin normal yaşam sürelerinden daha uzun süre hayatta kalması mümkün olur. Bu ırklarda dayanıklı ve sağlıklı köpek türleri arasında yer alırlar. Bundan dolayı da bakımları ile ilgili çok fazla bir gereksinimleri olmaz.

Alan koruması güçlü olan bu köpekler bekçi köpeği ya da çoban köpeği olarak yetiştirilecekleri zaman itaat eğitimlerinin de aksatılmaması gerekir. Aynı zamanda da eğitimlerinin bir parçası olan sosyalleştirme çalışmalarına önem verilmelidir. Bu sayede insanlarla birlikte yaşayacakları zaman daha uyumlu bir yapıya kavuşurlar.

Aksaray Malaklısı Özellikleri Nelerdir ?

Aksaray Malaklısı olarak adlandırılan köpek türleri Anadolu Aslanı olarak da bilinir. Fiziksel olarak iri olması nedeni ile güçlü köpekler arasında yer alır.

Aksaray Malaklısı Bakımı Nasıldır ?

Kısa tüylü olan bu köpeklerin haftada bir kere taranması yeterli olur. Tüy bakımları konusunda sorunları yoktur.