Köpek Cinsleri

Alabay Köpek Özellikleri ve Bakımı

Bu cins köpeklerin büyük ırklar arasında kabul edildiği görülürken Orta Asya Çoban köpeği olarak da adlandırılırlar. Alabay Köpek koruyucu yapısı ile öne çıkan bir türdür. Koruma köpeği ya da bekçi köpeği olma özelliklerine de sahip olan bu ırka mensup köpeklerin genellikle çoban köpeği olarak tercih edildiği görülür. Orta Asya iklimi ile uyumlu bir yapısı olan bu cins köpekler dayanıklılıkları ile dikkat çeker. İri cüssesi ve kaslı bacak yapısı ile ilk görüşte dikkat çekebilen bu köpeklerin yaklaşık olarak 15 yıl boyunca yaşaması mümkündür. Bunun yanı sıra iyi bir bakım her köpeğin ömrünün uzamasında etkili olan bir unsurdur. Bundan dolayı da Alabay köpekleri de iyi bir bakıma sahip olduklarında beklenenden daha uzun yaşayabilir.

İlginizi çekebilir: Pomeranian Köpek

Alabay Köpek Özellikleri

Alabay Köpek özellikleri arasında baskın karakterli bir yapıya sahip olmaları öne çıkar. Koruma içgüdüsünü yoğun olarak taşıyan bu köpeklerin eğitimleri sırasında tecrübeli olmak oldukça önemlidir. Baskın karakter yapısı nedeni ile kendisinden daha otoriter birine ihtiyaç duyan bu köpeklerin yavru oldukları dönemde eğitilmeleri mümkündür. Korkusuz yapısı ve cesareti en önemli özellikleri arasında yer alan bu köpeklerin oldukça zeki oldukları görülür. Güçlü hisleri, atak yapısı ve cesurluğu ile öne çıkan Alabaylar çocuklarla oynamak söz konusu olduğunda pek uygun bir tür olarak kabul edilmezler. İri yapıda olmaları nedeni ile çocuklarla oynayacakları zaman istemeden de olsa onlara zarar verme ihtimallerinin olması bu konuda tedbirli olmayı gerekli kılar.

Alabay Köpek Bakımı

Alabay Köpek cinsleri her an tetikte olan bir yapıdadır. Bu özelliği korumacı yanından kaynaklanırken dış çevreye karşı sürekli temkinlidir. Tehlike anında diğer köpeklere karşı saldırgan bir tavır izlemesi mümkün olan bu türlerin yabancı kişilere karşı da tedbirli olduğu görülür. Yavru oldukları dönemde iyi bir eğitim verilmesi gereken bu cins köpeklerin itaat eğitiminin yanı sıra tuvalet ve beslenme eğitimlerinin de düzgün yapılması gerekir. Aynı zamanda da sosyalleştirilmeleri yetişkinlik döneminde uyumlu olmaları açısından oldukça önemlidir. Sosyalleşme eğitimlerinin yanı sıra diğer eğitimlerine de özel bir önem verilmesi gereken bu tür köpeklerin yetişkinlik dönemlerinin sorunsuz geçirilmesi sağlanır. Tüm köpekler için geçerli olan bu durum genellikle yavru oldukları dönemlerde şekillenir. Bir köpeğe doğru yaklaşımla eğitim verildiğinde istenilen sonuçlara mükemmel seviyede ulaşmak mümkündür. Bunun için gerekli olan durum ise köpeğin karakter özellikleri hakkında sağlıklı bilgilere sahip olmaktır.

Alabay Köpek Fiyatları

Alabay Köpek için gerekli olan bakımların yapılması sırasında profesyonel bir yaklaşımla hareket edilmelidir. Aynı zamanda eğitimleri için de bu durum geçerlidir. Bakımları söz konusu olduğunda gün içerisinde egzersiz ihtiyacı olan bu köpeklerin yürüyüşlere çıkarılması yeterli olur. Temizliklerine de dikkat edilmesi gerekirken tüy bakımı konusunda da sorunlu olmayan bir köpek ırkıdır. Sene içerisinde bir kez tüy dökme eğiliminde olan bu köpeklerin haftada bir kez tüylerinin taranması yeterlidir. Sevgi ve ilgiden hoşlanan Alabay köpeklerin sahipleri ile yakın bir bağ kurması mümkündür. Dış dünyaya karşı temkinli bir yaklaşıma sahip olan bu cins köpeklerin tırnaklarının da hızlı uzadığı bilinir. Bundan dolayı da düzenli olarak tırnak kontrollerinin yapılması gerekir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programına gerek duyan bu köpeklerin iyi beslenmesi gerekir. Dominant yapıda olmaları nedeni ile iyi eğitilmeleri şart olan Alabayların düzenli yürüyüşler aracılığı ile egzersiz ihtiyaçları karşılanabilir. Çok sadık bir ırka mensup olan bu köpekler sahiplerine karşı itaatkâr olabilmeleri için iyi bir eğitime gereksinim duyarlar. Çok zeki olmaları ise öğrenmelerini kolaylaştırırken oldukça iri bir ırk olmaları ile dikkat çekerler. Yavru bir Alabay köpeğin yaklaşık olarak 8000 TL civarında satılması mümkün olurken bu fiyatlarda değişkenlik olması da söz konusudur.

Alabay Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Alabay Köpek özellikleri arasında baskın karakterli bir yapıya sahip olmaları öne çıkar. Koruma içgüdüsünü yoğun olarak taşıyan bu köpeklerin eğitimleri sırasında tecrübeli olmak oldukça önemlidir.

Alabay Köpek Fiyatları Ne Kadardır ?

Yavru bir Alabay köpeğin yaklaşık olarak 8000 TL civarında satılması mümkün olurken bu fiyatlarda değişkenlik olması da söz konusudur.

Alabay Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Yavru oldukları dönemde iyi bir eğitim verilmesi gereken bu cins köpeklerin itaat eğitiminin yanı sıra tuvalet ve beslenme eğitimlerinin de düzgün yapılması gerekir.