Köpek Cinsleri

Alabay (Alabai) Cinsi Köpek Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Alabay (Alabai) Cinsi Köpek Özellikleri , Alabay Bakımı , Alabay Yavrusu

Orta Asya Çoban Köpeği olarak tanınan Alabay cinsi köpekler çok güçlü bir yapıya sahiptir. Uzun bir tarihi geçmişi olan ırklar arasında yer alan Alabaylar koruyucu özellikleri ile de öne çıkar. Bekçi köpeği olarak yetiştirilmeye müsait türler arasında yer alırlar. Agresif yapıları olan bu köpeklerin iyi bir eğitimle uyumlu hale gelmesi mümkün olur. Doğal bir ırk olması nedeni ile genetik özelliklerini doğuştan taşıyan Alabaylar safkandır. Dişi bir Alabay yaklaşık olarak 7-10 aralığında yavru doğurabilmektedir. Bu cins köpeklerin tüy dökmeleri ise yılda bir kez olur. Bundan dolayı da tüy bakımına çok fazla ihtiyaç olmayan türler arasında yer alır. Haftada bir kez tüylerinin taranması yeterli olmaktadır. Sahiplerine karşı doğru bir eğitim sayesinde itaatkâr olan bu cinslerin sevecen yapıları olduğu görülür. Hareketli cinsler arasında yer alır ve bundan dolayı da antrenmanlarının aksatılmaması gerekir.

İlginizi çekebilir : Akbaş Köpek

Alabay cinsi köpekler sahibini korumaya odaklanan türler arasında yer alır. Bunun nedenleri arasında çoban köpeği olarak yetiştirilmeleri ilk sırada yer alır. Orta Asya Çoban köpekleri olarak da bilinen Alabaylar çoban köpeğine özgü genlere sahiptir. Oldukça güçlü olan bu köpeklerin çok korkusuz tavırları bulunur. Yırtıcı hayvanlara karşı koruyucu yönleri ile öne çıkan bu köpekler sürüleri koruma konusunda son derece başarılıdır. Çoban köpeği olması nedeni ile agresif olarak adlandırılan bu köpekler tehlikeler karşısında daima hazırlıklıdır. Bu cinslerin genetik özellikleri arasında liderlik duygularının güçlü olması vardır. Sahipleriyle aralarında güçlü bağlar kuran Alabaylar bekçi köpeği olma özelliği de taşır. Doğasının korumaya yatkın olması kendisine bu özellikleri kazandırmaktadır. Yüksek bir enerjiye sahip olan bu köpeklerin egzersiz ihtiyaçları da fazla olur.

Alabay Köpek Özellikleri

Tüy dökmelerinin yoğun olduğu dönemde sık sık fırçalanmaları rahatlamaları açısından önerilir. Alabay köpek türleri koruyucu ve atak tavırları ile dikkat çeker. Büyük bir ırk olmaları nedeni ile bakılacakları ortamın bahçeli olması önerilir. Bu cins köpekler özgürlüklerine son derece düşkündür. Aynı zamanda da oldukça zeki hayvanlardır. Zekâları nedeni ile de öğrenme becerileri son derece gelişmiştir. Koruma içgüdüsü güçlü olan bu canlılar dış dünyaya karşı temkinli yaklaşımları ile öne çıkar. Yavruyken alındıklarında itaat eğitimleri verilmelidir. Sosyalleştirilmeleri de oldukça önemli olan bu türlerin aksi takdirde dışardan gelen yabancılara karşı saldırgan olması mümkündür. Çocuklarla uyumlu olabilmesi de yavruyken sosyalleştirilmeleri sayesindedir.

Bölgesini daima korumaya odaklanan Alabay cinsleri başka köpeklere karşı agresiftir. Bulunduğu ortamda liderlik özellikleri ile öne çıkması başka köpeklerin etrafında olmasını istememesine yol açar. Kendi cinslerine karşı da saldırgan tavırlar sergileyebilir. Çoban köpeği olarak eğitilen bu cinslerin her zaman hareket ihtiyacı olur. Yemek yerken yanına yaklaşılmaması gereken bu türler yemek sırasında genellikle sinirli olur. Sağlıklı köpek ırkları arasında ondan da söz etmek gerekirken beslenmesine ve hareket gereksinimine bakım sürecinde dikkat edilmelidir. Alabay cinsi köpekler çok fazla tüy dökmez. Bundan dolayı da taranma ihtiyacı yüksek olmayan köpek türleri arasında yer alır. Bu ırklar ilk defa köpek sahiplenecekler için uygun bir seçenek değildir. Bunun yanında aileleri ile güçlü bağlar kuran ırklar arasında yer alırlar.

Alabay Köpek Bakımı

Safkan ırklar arasında yer alan Alabay türü köpekler iri yapıları ile dikkat çeker. Yavrulama konusunda sağlıklı bir dişi Alabay köpeğin 7-10 aralığında yavru dünyaya getirmesi mümkün olur. Dişi köpeğin fiziki yapısı ve sağlık durumuna bağlı olarak yavru sayısında değişiklik olması söz konusudur. Çok tüy dökmemelerine rağmen yılda bir kez tüy dökmelerinde yoğunluk yaşandığı görülür. Yabancılar karşısında daima tetikte olan bu köpeklerin koruma içgüdüleri yüksektir. Bundan dolayı da çevrelerine karşı daima temkinlidirler. Yabancılarla tanışmaktan çok hoşlanmayan bu köpekler farklı köpek türlerine karşı da uzak duruşu ile bilinir. Eğitimleri sırasında deneyimli kişilerin olması önerilir. Yavruyken eğitilmeleri uyumları açısından önemlidir. Küçük yaşta eğitildiklerinde daha sosyal olurlar.

Alabay Köpek Yavruları

Bu köpek türlerinin dominant bir karakter yapısına sahip olduğu görülmektedir. Bundan dolayı da kendisini eğitecek olan kişilerin onun üzerinde hakimiyet kurması gerekir. Bu sayede itaat eğitiminin sorunsuz tamamlanması mümkün olur. Cesur yaradılışta olmaları atak davranışlarında önemli bir etkendir. Çoban köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılmaları bu yapılarından kaynaklanmaktadır. Tehditlere karşı son derece duyarlı olan bu cinsler kendinden emin yapıları ile öne çıkar. Özgürlüklerine çok düşkün olmaları nedeni ile kapalı ortamlarda bakılmaları zordur. Yabancılara karşı şüpheci tavırlara sahiptirler. Alabay türü köpeklerin doğal ortamlarına uygun yerlerde bakılmaları daha mutlu bir yaşam sürebilmeleri açısından gereklidir. Bu cins köpeklerin aşılarının da düzenli aralıklarla yaptırılması sağlıkları açısından önemsenmesi gereken bir durumdur.

Alabay cinsi köpeklerin bakımları sırasında yavruyken aşılarının yaptırılması gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için tüm köpeklerde aşıların önemi büyüktür. Ayrıca tüy bakımları, ağız temizlikleri de önemlidir. Tırnaklarının belli aralıklarda kısaltılması gerekir. Eğitimlerinde itaat aşaması önemlidir. İtaat eğitimi verildiğinde çevrelerine karşı daha sakin olurlar. Sosyalleştirilmeleri sayesinde de diğer canlılara karşı daha uyumlu olurlar. Çok zeki bir tür olması eğitimi açısından önemlidir. Özgür bir yaradılışa sahip olan bu köpekler doğaları gereği koruyucudur. Özgürlüklerine düşkün olmaları nedeni ile eğitimleri sırasında zorlanılabilir. Yavruyken sosyalleştirilen bir Alabay cinsi köpek çocuklarla da iyi anlaşır. Genellikle Orta Asya bölgesinde yetişen bu köpeklerin dünya genelinde üretildikleri görülür. İri bir ırk olması belirgin özellikleri arasında yer alır. Kısa tüyleri oldukça sık olan bu köpeklerin köklü bir geçmişi vardır. Tüy bakımları sırasında tıraş ihtiyacı olmaması ile dikkat çekerler. Bunun yanında banyo gereksinimi de çok azdır. Çoban köpeği olması bu durumda etkilidir. Havlamaya yatkın olan bu köpeklerin toprağı kazma huyları da bulunur. Bu sebeple eğitilirlerken bunlara dikkat edilmelidir.

Alabay Köpek Irkı

Alabay ırkı 14 yıla yakın süre yaşayabilen türler arasında yer alır. Bu cinslerin yaşam koşullarının iyi olması durumunda hayat süreleri de uzayabilmektedir. Doğal ortamlarında daha rahat bakılabilen bu türlerin hareketli yapıları nedeni ile egzersize ihtiyaçları olur. Ayrıca aşılarının ihmal edilmemesi gerekirken tırnak bakımları ve tüy bakımları da göz ardı edilmemelidir Ağız ve diş sağlığına dikkat edildiğinde yaşamlarının kaliteli olarak sürmesi mümkün olur. Eğitilirlerken ödül yönteminin kullanılması eğitimlerindeki başarıyı arttırıcı bir unsurdur. Bundan dolayı da istenilen davranışları yaptıklarında ödüllendirilmeleri önerilir. Fazla yıkanma gereksinimi olmayan Alabay cinsi köpeklerin bahar aylarında daha fazla tüy döktükleri görülür. Güçlü köpek ırkları arasında yer alan bu cinslerin beslenmelerine de özen gösterilmesi gerekir. Büyük ırklardan olması nedeni ile tüm ihtiyaçlarının yeterince karşılanması önemlidir. Hem çoban köpeği hem de bekçi köpeği olabilme özelliklerine sahip bir ırk olması nedeni ile güçlü türler arasında yer alan Alabaylar sahiplerine sadık ırklar arasında yer alır. Yavruyken alındıklarında doğru bir eğitim verilmesi oldukça önemlidir. Kısa tüylü bir yapıya sahip olması nedeni ile de tüy bakımına çok fazla gereksinim olmamaktadır.

Alabay Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Tüy dökmelerinin yoğun olduğu dönemde sık sık fırçalanmaları rahatlamaları açısından önerilir. Alabay köpek türleri koruyucu ve atak tavırları ile dikkat çeker. Büyük bir ırk olmaları nedeni ile bakılacakları ortamın bahçeli olması önerilir.

Alabay Köpek Yavruları Nasıl Bir Karaktere Sahiptir ?

Bu köpek türlerinin dominant bir karakter yapısına sahip olduğu görülmektedir.