Köpek Cinsleri

Alman Av Terrieri , Alman Av Terrieri Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Alman Av Terrieri , Alman Av Terrieri Köpek Özellikleri , Alman Av Terrieri Bakımı , Alman Av Terrieri Nasıl Eğitilir ?

İngiliz Terrier köpeklerinin çiftleştirilmesi ile elde edilen bu ırka ait köpeklerin saldırgan bir yapıda olduğu görülmektedir. İnatçı yanlarının öne çıkmasının yanı sıra ayrıca cesaretleri ile de bilinirler. Sahipleri ile iyi bir iletişim kurabildikleri gibi zeki olmaları nedeni ile de eğitilmeye müsait ırklar arasında yer alırlar. Avcı özellikler gösteren Alman Av Terrieri evlerde bakıldıklarında koruyucu özellikler taşır. Renkleri söz konusu olduğunda ise gri ya da açık tonlarda olabilecekleri gibi siyah tüylere de sahip olurlar. Bu cinslerin genellikle avlarda kullanılmak üzere üretildikleri görülürken koruyucu özelliklere sahip oldukları için bekçi köpeği olarak da kullanılabilirler. Köken olarak Almanya’ya ait olan bu ırklar yaklaşık olarak 10-14 yıl aralığında yaşayabilirler. İyi bir bakım her köpeğin ömrünü uzatan bir durumdur. Bundan dolayı da Alman Av Terrierleri de iyi bakıldıklarında daha uzun süre yaşayabilmektedir.

İlginizi çekebilir : Alabay (Alabai) Cinsi Köpek

Alman Av Terrieri Özellikleri

Tam bir av köpeği olan Alman Av Terrieri avcı köpeklerin taşıdığı özelliklere sahiptir. Atletik yapıda olan vücudu ve yüksek enerjisi ile öne çıkan bu cinsler iyi bir eğitime tabi olduklarında aile ortamında da bakılabilir. Yalnız kalma konusunda sorun yaşamayan bu ırka mensup köpeklerin avlanma içgüdüleri çok yüksektir. Bundan dolayı da sürekli egzersiz yaptırılmaları gerekir. Hareketli bir ırk olmaları nedeni ile tüylerinin kısa sürede kirlendiği görülür. Bundan dolayı da zaman zaman temizlik ihtiyaçları ortaya çıkar. Çok çalışkan bir yapıya sahip olan bu cins köpeklerin sürekli hareket halinde olduğu görülür. Yavru oldukları dönemde uykuya yoğun ilgi gösteren bu cinslerin eğitilmeleri durumunda sosyal yaşama uyum geliştirmeleri söz konusudur. Bu sebeple de sosyalleştirilmelerinin yanı sıra itaat eğitimlerinin ihmale edilmemesi önerilir. İnsanlara yakın canlılar olmaları nedeni ile onlarla iyi anlaşırlar. Kolay eğitilemeseler de disiplinli ve otoriter bir yaklaşım sergilendiğinde istenilen başarı elde edilebilir.

Alman Av Terrieri Bakımı

Bakımları söz konusu olduğunda bu cins köpeklerin aşılarının yapılmasının ihmal edilmemesi gerekir. Ağızlarının temizliği , tüy bakımları ve tırnaklarının kısaltılması gerekir. Hareketli oldukları için çabuk kirlenirler bundan dolayı da sık banyo ihtiyacı olan bir ırktır. Alman Av Terrieri yaklaşık olarak günün 12 saatini uyku ile geçirir. Diğer zamanlarda ise sürekli aktif halde bulunur. Hareketli olmaları nedeni ile düzenli antrenman ihtiyacına sahip olurlar. Bu yüzden de her gün egzersiz yaptırılmaları sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için önem taşır. Hareketsiz kaldıklarında mutsuz olan bu köpeklerin depresyona girmemesi için sürekli hareket halinde tutulması önerilir. Hareketsiz kalan bir köpek için önemli sorunlar arasında kilo problemi de gelir. Bundan dolayı da ilerleyen dönemlerde kilo sorunu ile birlikte başka sağlık problemleri ile karşılaşılmaması için yetişkinlik döneminde ihtiyacı olan egzersizlerin yaptırılması gerekir.

Alman Av Terrieri Tüy Döker mi ?

Ufak ırkalar arasında kabul edilen bu cins köpeklerin yavrularının 2-5 adet aralığında dünyaya gelmesi mümkün olur. Alman Av Terrieri çok tüy dökmeyen türler arasında yer almaktadır. Haftada birkaç kez taranmaları tüy bakımları açısından önerilir. Yoğun tüy dökme problemi yaşadıkları dönemlerde haftada iki kez diğer zamanlarda ise haftada bir kez taranmaları yeterli olmaktadır. Bu cins köpekler kedi kovalamaktan hoşlanır. Ayrıca diğer köpeklere karşı da saldırgan bir tavır sergilemesi mümkündür. Bunun yanı sıra iyi eğitildiklerinde çocuklarla geçinebilmeleri söz konusudur. Bağımsız ruh yapıları nedeni ile eğitilirlerken kontrol altında olduklarını hissetmeleri gerekli olur.

Alman Av Terrieri Özellikleri Nelerdir ?

Tam bir av köpeği olan Alman Av Terrieri avcı köpeklerin taşıdığı özelliklere sahiptir. Atletik yapıda olan vücudu ve yüksek enerjisi ile öne çıkan bu cinsler iyi bir eğitime tabi olduklarında aile ortamında da bakılabilir.

Alman Av Terrieri Tüy Döker mi ?

Alman Av Terrieri çok tüy dökmeyen türler arasında yer almaktadır. Haftada birkaç kez taranmaları tüy bakımları açısından önerilir. Yoğun tüy dökme problemi yaşadıkları dönemlerde haftada iki kez diğer zamanlarda ise haftada bir kez taranmaları yeterli olmaktadır.