Köpek Cinsleri

Alman Kalın Tüylü Pointer , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Alman Kalın Tüylü Pointer , Alman Kalın Tüylü Pointer  Özellikleri , Alman Kalın Tüylü Pointer  Bakımı , Alman Kalın Tüylü Pointer  Nasıl Eğitilir ?

Bu köpek türü için orta boy ırklara mensup terimini kullanmak yerinde olur. Alman Kalın Tüylü Pointer dost canlısı olmasının yanı sıra avcı bir türdür. İnsanlara yakınlıkları ile öne çıkan bu türlerin sevecen bir yapıları bulunur. Oldukça atletik bir yapıya sahip olması nedeni ile kaslı bir fiziği vardır. Sahibine karşı itaatkâr olabilen bu türlerin zekâları ile de öne çıktıkları görülür. Bu cinsler avcı olarak yetiştirilmektedir. Oldukça neşeli ve heyecanlı bir yapıya sahip olan Alman Kalın Tüylü Pointer köpeklerinin oyuna düşkünlükleri de gözden kaçmayan özellikleri arasında yer alır. İnsanlarla olmaktan hoşlanan bu köpek cinsleri yalnız kalmak istemez. Hareketli olması nedeni ile kilo problemi olmayan türler arasında yer alan Pointer cinsi köpeklerin oldukça akıllı yaradılışta oldukları da bir gerçektir.

İlginizi çekebilir: Alman Av Terrieri

Alman Kalın Tüylü Pointer Özellikleri

Kısa ve kalın tüylere sahip olan Alman Kalın Tüylü Pointer köpeklerin tüylerinin düzenli bir bakıma ihtiyacı olur. Bundan dolayı da sık sık taranması önerilir. Evde bakılacağı zaman egzersiz ihtiyacı yoğun olan bu cinslerin gün içerisinde birkaç kez dışarı çıkarılması zorunludur. Yapısı gereği çok hareketli olması günlük aktivite ihtiyacında artışa neden olur. Bu cinsler insanları sever. İnsanlara olan yakınlıkları nedeni ile de yalnız kalmak istemeyen bir ırktırlar. Bu sebeple meşgul edilecekleri bir şeyler olmadığında canları sıkılır. Yabancılar karşısında çekingen tavırları ile dikkat çeken bu köpeklerin havlama alışkanlığı da bulunur. Küçük yaşta eğitildiklerinde istenilen davranışları kazanmaları mümkün olur. Bundan dolayı da sosyalleştirilmeleri ve itaat eğitimlerinin tamamlanması zorunludur. Bu cins köpeklerin avcı özelliklere de sahip oldukları görülmektedir. Akıllı olmasının yanı sıra arkadaş canlısı özellikleri de olan bu cinslerin hevesle öğrenme istekleri bulunur. Uzun süre yalnız bırakıldıklarında depresyona girmeleri kaçınılmaz olan bu ırka mensup köpeklerin ev köpeği olarak yetiştirilebilmesi mümkündür.

Alman Kalın Tüylü Pointer Yavru

Yavru oldukları dönemde eğitilmesi gerene Alman Kalın Tüylü Pointer cinsi köpeklerin sosyalleşmeleri sayesinde uyumlu olmaları söz konusudur. Sosyalleşme eğitimleri aracılığı ile yavru bir köpeğin iyi huylara sahip olması daha kolay hale gelir. Bundan dolayı da her köpekte olduğu gibi Pointer cinsi köpeklerde de sosyalleşmeye ayrı bir önem verilmelidir. Sağlıklı bir tür olan bu köpeklerin hemcinslerinde görülen genel sağlık problemleri dışında farklı bir soruna sahip olmadığı görülmektedir. Yüksek enerji kaybettiren egzersizlerde hoşlanan bu cinse ait köpeklerin günde en az iki kere aktivite yapmaya ihtiyacı olur. Apartmanlarda bakılması sorunlu olan ırklar arasında yer alır. Bunda etkili olan nedenlerin başında ise çok hareketli bir yapıya sahip olması gelir.

Alman Kalın Tüylü Pointer Eğitimi

Hareketli bir tür olan Alman Kalın Tüylü Pointer ırkı ailesi ile birlikte vakit geçirmekten keyif alır. Agresif olabilen bu ırka mensup köpeklerin doğru eğitildiklerinde bu sorunlarının ortadan kalktığı görülür. Bazı tür hayvanlarla geçinme konusunda sorun yaşayabilen Kalın Tüylü Pointerlar kıskanç bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da zaman zaman hırçınlaşabilir. Güçlü bir koku alma duyusuna sahip olması bu türlerin önemli özellikleri arasında yer alır. Bundan dolayı da avcılar tarafından da sıklıkla tercih edilirler. Tırnaklarının ve ağız bakımının yapılması gerekli olurken tüylerinin taranmasına da dikkat edilir. Yavru oldukları dönemden itibaren aşılarının ihmal edilmemesi önemlidir ve eğitimleri üzerinde de titizlikle durulmalıdır. Oyun oynamaktan çok hoşlanması ve insanlara yakın olması nedeni ile kendisine karşı ilgi gösterilmesi gereken ırklardan biridir. Bekçilik yapabilmesi nedeni ile de koruyucu yanları bulunan bir köpek cinsidir.

Alman Kalın Tüylü Pointer Özellikleri Nelerdir ?

Kısa ve kalın tüylere sahip olan Alman Kalın Tüylü Pointer köpeklerin tüylerinin düzenli bir bakıma ihtiyacı olur. Bundan dolayı da sık sık taranması önerilir. Evde bakılacağı zaman egzersiz ihtiyacı yoğun olan bu cinslerin gün içerisinde birkaç kez dışarı çıkarılması zorunludur.

Alman Kalın Tüylü Pointer Eğitimi Nasıldır ?

Hareketli bir tür olan Alman Kalın Tüylü Pointer ırkı ailesi ile birlikte vakit geçirmekten keyif alır. Agresif olabilen bu ırka mensup köpeklerin doğru eğitildiklerinde bu sorunlarının ortadan kalktığı görülür.