Köpek Cinsleri

Alman Kısa Tüylü Pointer , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Alman Kısa Tüylü Pointer , Alman Kısa Tüylü Pointer  Özellikleri , Alman Kısa Tüylü Pointer  Bakımı , Alman Kısa Tüylü Pointer  Nasıl Eğitilir ?

Kısa tüylü Pointerlar av köpeği özellikleri taşıması ile bilinen bir ırktır. Atletik bir fiziki yapıya sahip olan bu köpeklerin burun yapısı uzundur. Alman Kısa Tüylü Pointer cinsi köpeklerin burunlarının kahverengi olduğu görülür. Tüyleri kısa ve sıktır. Çeşitli renklerde olabilen tüyleri çok fazla bakım istemez. Bekçilik yapmaya da uygun olan bu cins köpeklerin iz sürme konusunda da yetenekli oldukları görülmektedir. Enerjik yapıları ile dikkat çeken bu ırka mensup köpekler zeki olduklarından eğitilmeleri de kolaydır. İyi huylu köpek türleri arasında yer alırlarken oyun oynamaktan hoşlanan neşeli bir ırktır. Çocuklarla geçinebilen bir türe mensup olmaları bilinen özellikleri arasında yer alırken iyi bir aile köpeği olabilme vasıflarına sahiptirler.

ilginizi çekebilir : Alman Çoban Köpeği

Alman Kısa Tüylü Pointer Özellikleri

Hareketli köpek türleri arasında yer alan Alman Kısa Tüylü Pointer cinsi köpekler hareketsiz kaldıklarında depresyona girebilirler. Gün içerisinde birkaç kez dışarı çıkarılması gereken bu köpeklerin aktivitelerinin aksatılmaması oldukça önemlidir. Erkeklerin dominant bir karakter yapısına sahip olduğu görülürken yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Ayrıca yalnız bırakıldıklarında agresif tavırlar sergilemeleri kaçınılmaz olur. Yabancılara karşı sürekli olarak tetikte olan bu türlerin havlama eğiliminde oldukları görülür. Güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip olan bu köpeklerin yavruyken alındıklarında eğitilmeleri daha kolay olur. Aşılarının ihmal edilmemesi de sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirmeleri açısından önemlidir. Tırnaklarının düzenli olarak kontrol edilmesi, ağız ve diş bakımlarının yapılması da sağlıkları açısından gereklidir. İtaatkâr yapısı ile öne çıkan bu türler için itaat eğitimlerinin verilmesi de ayrıca önemlidir.

Alman Kısa Tüylü Pointer Bakımı

Alman Kısa Tüylü Pointer cinsi köpeklerin çevik bir vücut yapıları bulunur. Tüyleri kısa olması nedeniyle tüy bakımı konusunda pek fazla sorunları olmamaktadır. Atik bir yaradılışa sahip olan bu köpeklerin dışarıya karşı her an uyanık bir tavrı vardır. İtaat eğitimine uyumlu bir türdür ve zekâsı sayesinde hem kolay hem de hızlı öğrenir. Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında yaşam sürebilen bu cins köpeklerin iyi bir bakım sayesinde uzun ömürlü olması da mümkündür. Veteriner kontrollerinin düzenli olarak yapılması ve temizliğine dikkat edilmesi sağlıklı bir yetişkinlik döneminin yanı sıra yaşlılığına da katkı sağlar. Beslenme düzeni konusunda ihtiyaç duyabileceği tüm besinleri alması gerekir. Harekete olan ihtiyacı göz ardı edilmemeli ve bundan dolayı da antrenmanları aksatılmamalıdır. Avcı köpeği olarak yetiştirilen Pointer ırkları günümüzde eğitilerek aile ortamında da bakılabilmektedir. Eğitimleri titiz bir şekilde yapıldığında çevrelerine kolay adapte olurlar.

Alman Kısa Tüylü Pointer Eğitimi

Kısa tüylere sahip olması nedeni ile tüy bakımı konusunda sorunlu olmayan bu cins köpeklerin haftada bir kez taranması yeterli olur. Köpeklerin temizlenmesi gerektiğinde ılık su ile banyo yaptırılması mümkün olurken bu tür bir durumda doğal ürünler kullanılmalıdır. Köpeklerin cildinde oluşabilecek tahriş sorunlarının önüne geçilebilmesi doğal içerikli şampuanlarla mümkündür. Ayrıca çok sık yıkanmak köpeklerin cildinde rahatsızlık oluşmasına neden olacağından gerekmedikçe yıkanmamaları önerilir. Yazın sıcaktan korunması gereken bu türlerin kışın soğuk havalarda üşüme ihtimali olabilir. Bundan dolayı da ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Çok hareketli olması nedeni ile egzersiz yapmadığında kilo almaya müsait olan Alman Kısa Tüylü Pointer cinsi köpeklerin sağlık problemi yaşamaması için kilo almaması gerekir. Yavruyken sosyalleştirilmeleri ve itaat eğitimleri sayesinde istenilen davranışları kazanmaları mümkün olacağından özel bir ilgiye ihtiyaçları olur. Bu köpek türleri atılgan tavırları ve uyanık yapısı ile öne çıkarlar.

Alman Kısa Tüylü Pointer Bakımı Nasıl ?

Alman Kısa Tüylü Pointer cinsi köpeklerin çevik bir vücut yapıları bulunur. Tüyleri kısa olması nedeniyle tüy bakımı konusunda pek fazla sorunları olmamaktadır.

Alman Kısa Tüylü Pointer Eğitimi Nasıldır ?

köpeklerin haftada bir kez taranması yeterli olur. Köpeklerin temizlenmesi gerektiğinde ılık su ile banyo yaptırılması mümkün olurken bu tür bir durumda doğal ürünler kullanılmalıdır