Köpek Cinsleri

Alman Spanieli , Alman Spanieli Cinsi Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Alman Spanieli , Alman Spanieli Cinsi Köpek Özellikleri , Alman Spanieli Bakımı , Alman Spanieli Nasıl Eğitilir ?

Orta büyüklüğe sahip olan bu köpeklerin uzun tüy yapısı bulunur. Avcı bir tür olarak yetiştirilen Alman Spanieli türü köpekler sağlam bir yapıya sahiptir. Hareketli ırklardan biri olan bu cinsler oldukça zeki köpeklerdir. Yabancılara karşı temkinli bir yaklaşıma sahip olan Spanieli türü köpekler çocuklarla iyi geçinir. Oldukça hareketli türlerden biri olması nedeni ile günlük egzersize yoğun olarak ihtiyaç duyan bu cinslerin eğitilmeleri durumunda ev yaşamına da uyması mümkündür. Apartmanda bakılacaksa günlük rutin antrenman ihtiyaçlarının yeterince karşılanması gerekir. Köpeklerin genel olarak 12-14 yıl aralığında değişen bir ömür süresine sahip oldukları görülür. Spanieliler için de bu durum geçerli olurken iyi bakılan bir köpeğin daha uzun süre de yaşayabilmesi mümkün olur.

İlginizi çekebilir : Avustralyalı Kelpie

Alman Spanieli Özellikleri

Alman Spanieli türü köpeklerin oyun oynama konusunda çok istekli oldukları görülür. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olmaları bunda etkilidir: Sağlıklı bir türe mensup olan bu cins köpeklerin uzun kulakları vardır. Uzun kulaklı olmaları nedeni ile kulak enfeksiyonlarına yatkın cinsler arasında yer alır. Bundan dolayı da bakımları sırasında kulak temizliğine dikkat edilmesi önerilir. Güçlü bir gövdeye sahip olan bu cinslerin avcı yönleri oldukça gelişmiştir. Kızıl kahve tonlarında olan tüyleri uzundur. Bu cinslerin uzun süreler boyu yalnız bırakılmaması gerekir. Yalnız kaldıklarında depresyona girebilmektedirler. Yabancılar karşısında tedbirli bir tavır sergilemesi ile bilinen bu köpeklerin haftada iki defa taranma ihtiyacı olur. Bu cinslerin bakımları sırasında tırnaklarının belli aralıklarla kesilmesi, tüylerinin taranması, aşılarının yapılması önemlidir. Günlük egzersiz ihtiyaçlarının da ihmal edilmemesi önerilir. Özellikle tüylerinin taranması sağlıklı bir tüy yapısı için önemlidir. Ayda bir defa banyo yaptırılabilen türler arasında Spanieli cinsi köpekler de bulunur.

Alman Spanieli Yavru

Alman Spanieli cinsi köpeklerin yaklaşık olarak 4-8 adet yavru sahibi olması mümkündür. Yavru oldukları dönemde de eğitimlerine dikkat edilmesi gerekir. Eğitim sayesinde sosyalleşebilirler. İtaat eğitimleri sahipleri ile aralarında bağ kura. Sosyalleştikleri takdirde de çevreleri ile uyumlu bir yaşam sürebilirler. Avcı yönleri güçlü olan bu köpeklerin ağız bakımlarının ihmal edilmemesi sağlıkları açısından gereklidir. Kolay eğitilebilen bir ırktırlar. Akıllı canlılar olmaları bunda etkilidir. Avcı oldukları için genetik özelliklerinde inatçı bir taraf bulunur. Bu yönleri yavru oldukları dönemde verilecek doğru bir eğitimle törpülenebilir. Evde bakım konusunda sorun yaşayabilecek türler arasında olan bu köpeklerin doğru bir eğitim sayesinde itaatkâr olması mümkündür. Eğitimleri için özel bir çaba harcanması gerekir.

Alman Spanieli Eğitimi

Erken dönemde verilecek bir eğitim onların kolay adapte olmasına yardımcı olur. Yavruyken eğitilirlerse inatçılıkları kırılır. Bundan dolayı da itaat eğitimi önemlidir. Görünüş itibarı ile sevimli türler arasında yer alan bu köpeklerin eğlenceli bir yapısı bulun ur. Oyun oynama konusunda çok istekli olan bu köpekler çocuklarla da iyi geçinir. Uzun tüyleri nedeniyle haftada birkaç kez taranması gereken bu köpeklerin yalnız kalma konusunda sorun yaşadıkları görülür. Alman Spanieli cinsi köpekler Almanya kökenli ırklar arasında yer alır. Av köpeği olarak yetiştirilen Spanieliler genellikle soğuk iklimlere özgü köpeklerdir. Güçlü bir kas yapısının yanı sıra atletik vücuda sahip olan bu köpeklerin koku alma ve iz sürme kabiliyetleri gelişmiştir. Eğitilirlerken sahiplerinin kendisinden daha baskın olduğunun hissettirilmesi gerekirken otoriteye ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı da itaat eğitimlerinin dikkatli yapılması gerekir. Yüksek enerjili köpek ırklarından biri olan Spanieli cinsi köpekler devamlı egzersiz yapmaya gereksinim duyar.

Alman Spanieli Fiziki Özellikleri Nelerdir ?

Orta büyüklüğe sahip olan bu köpeklerin uzun tüy yapısı bulunur

Alman Spanieli Nasıl Bir Yapıya Sahiptir ?

Avcı bir tür olarak yetiştirilen Alman Spanieli türü köpekler sağlam bir yapıya sahiptir.