Köpek Cinsleri

Alpine Dachsbracke , Alpine Dachsbracke Cinsi Köpek Özellikleri , Bakımı

Alpine Dachsbracke , Alpine Dachsbracke Cinsi Köpek Özellikleri , Alpine Dachsbracke Bakımı - Alpine Dachsbracke Eğitimi

Alpine Dachsbracke avcı türler arasında yer alan bir köpek cinsidir. Oldukça güçlü yapıları ile öne çıkan bu köpeklerin inatçı bir karaktere sahip oldukları görülür. Geçmişte Alman kraliyeti tarafından beslenen bu ırkın sıcakkanlı bir yapısı vardır. Çok zeki oldukları gözlemlenen Alpine Dachsbracke türlerinin kolay öğrenmeleri de bu sebepledir. Arkadaş canlısı olan bu ırka mensup köpekler çocuklarla da iyi geçinebilir. Yaklaşık olarak 10-12 yıl yaşayabilen bu cinslerin bakım koşulları da önemlidir. İyi şartlarda bakılan her köpek normalin üzerinde bir süre yaşayabilmektedir. Av köpeği olarak yetiştirilen bu cinsler kolay yorulmayan bir türe aittir. Sarp arazilerde ve dağlarda avlananlar için avcı köpeği olarak tercih edilirler.

Alpine Dachsbracke Özellikleri

Bakımları kolay olan bu türlerin yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu görülür. Kulak enfeksiyonlarına yatkın olması nedeni ile kulaklarının düzenli olarak temizlenmesi önerilir. Bunun yanı sıra aşılarının ihmal edilmemesi sağlığı açısından önemlidir. Tüy bakımları için ayda bir kez yıkanması gerekli olur. Akıllı köpek ırklarından birine mensup olması nedeni ile eğitilmeleri sırasında çok fazla problemle karşılaşılmaz. Evde bakılacakları zaman egzersizlerinin aksatılmaması oldukça önemlidir. Kısa boylu türler arasında yer alan bu köpeklerin genellikle kızıl kahverengi tonlarında tüylere sahip oldukları görülmektedir. Zekâları nedeni ile tercih edilen köpek ırkları arasında yer alırlarken eğitilmeleri de kolaydır. Alpine Dachsbracke cinsi köpekler uysallıkları nedeni ile de çocuklu aileler tarafından tercih edilirler.

Alpine Dachsbracke Yavru

Yavru oldukları dönemde iyi bir eğitim verildiğinde çok uyumlu davranışlar geliştirebilen bu cinslerin kolay bir bakıma sahip olduğu görülür. Tüylerinin fırçalanması tüy bakımları için gerekli olurken itaat eğitimleri ve sosyalleştirilmeleri sayesinde cana yakın türler arasında yer alırlar. Yavru bakımları sırasında beslenme ihtiyaçlarına uygun mamalar tercih edilmelidir. Hareketli yapıları enerji gereksinimlerini artırır. Bundan dolayı da hem beslenmelerinde bu konu dikkate alınmalı hem de hareket ihtiyaçları göz ardı edilmemelidir. Alpine Dachsbracke dayanıklılığı ile bilinen bir ırktır. Bundan dolayı da av hayvanı olma özellikleri güçlü olan bu cinslerin iz sürme konusunda çok yetenekli olduğu görülür. Kısa bacaklı yapısı ile öne çıkan bu hayvanlarda salya problemi de görülmez. Küçük evcil hayvanlar söz konusu olduğunda geçinme sorunu yaşayan bu türlerin diğer canlılarla ilgili belirgin bir problemi yoktur.

Alpine Dachsbracke Eğitimi

Zeki bir ırka mensup olmaları öğrenmelerini kolaylaştıran bir etkendir. Bu sebeple Alpine Dachsbracke cinsi köpekler hızlı öğrenebilir. Bakım konusunda zahmetsiz ırklar arasında yer alan bu köpekler için ağız bakımlarının yapılması gerekir. Kulak enfeksiyonu riskleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun nedenleri arasında ise uzun kulaklara sahip olmasının yanında kulaklarının düşük olması başta gelir. Bundan dolayı da kulak temizliğine önem verilmelidir. Ayrıca tüy bakımı ve tırnaklarının kesilmesi önemlidir. Çok sık yıkanma ihtiyacı olmayan köpek ırklarından biridir. Yıkanacağı zaman cildine uygun doğal ürünlerle yıkanması önerilir. Bunun dışında da sık sık egzersiz ihtiyacı olur. Avcı bir tür olması nedeniyle gün içerisinde gezdirilmesi gerekir. İyi bir eğitimle evde bakılmaya da uygun hale gelebilen köpek cinsleri arasında yer alır. Genellikle sakin tavırlı canlı türlerinden biridirler. Tüy renklerinin kızıl kahve renklerinde olduğu görülür. Sahiplerine karşı itaatkâr yapıları ile öne çıkan bu köpeklerin uysallıkları dikkat çeker. Eğlenceli köpek türleri arasında bu cinsler de yer alır. Bunun gibi sebepler nedeni ile de genellikle ev ortamında bakılmak için tercih edilen köpek ırklarından biridir.

Alpine Dachsbracke Nasıl bir Türdür ?

Alpine Dachsbracke avcı türler arasında yer alan bir köpek cinsidir

Alpine Dachsbracke Köpeğinin Özelikleri Nelerdir ?

Oldukça güçlü yapıları ile öne çıkan bu köpeklerin inatçı bir karaktere sahip oldukları görülür.