American Curl Kedisi , American Curl Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

American Curl Kedisi nazik ve insancıl bir yapıya sahiptir. İnsanlarla iletişimi son derece başarılıdır. Sosyalleşmeye bayılan American Curl, çocuklarla da oldukça iyi geçinmektedir. American Curl cinsi kedi özellikleri yönünden incelendiğinde keşfetmeyi seven ve sabırlı olduğu fark edilmektedir. American Curl Kedilerinin bakımları çok zor değildir. Tüy yapıları göz önünde bulundurularak haftada en az bir kez tüylerinin taranması  oldukça önemlidir. Tırnak bakımı ve aşılarının takibi düzenli yapıldığında hiçbir sorunla karşılaşılmayacaktır.

American Curl epeyce yeni bir kedi türüdür. Genetik çeşitlilik nedeniyle, doğal olarak doğan bu kediler Lakewood, California’da doğdu. 1986 yılında bu çeşitlilik resmi olarak tescil edilmiştir. 1987 yılında safkan araştırmaları başlayan American Curl, 1993 yılında safkan olarak tanındı.

American Curl Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık2 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk25 cm – 35 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBirçok rengi var olmaktadır
Göz RenkleriMavi-yeşil tonları
Ortalama Ömrü6-12 Yıl
American Curl Kedisi Genel Özellikleri

American Curl Kedisi Karakter Özellikleri;

American Curl Kedisi, insanı seven bir kedidir ve nazik kişiliği ile tanınır. Sosyalleşmeyi seven American Curl, yanında bir kedi yoksa çocukla ile çevrili olmayı tercih etmektedir. Bu kediler uyurken bile insanlara yakın olmak isterler. American Curl, ortalamanın üzerinde çok meraklı bir kedidir. Kediler her zaman yeni şeyler keşfetme arzusuyla motive olurlar ve insanların ne yaptığını görmeyi severler. Her hareketinizi takip eden American Curl, öğrenmesi kolay bazı özelliklere de sahip. American Curl’ün ayırt edici özelliklerinden biri aç olduğunda ses çıkarmamasıdır. Yemek için sabırla beklemek ve aç olduğunu belli etmeyen American Curl’e düzenli olarak ilgi göstermek çok önemlidir. American Curl, koşmayı ve zıplamayı seven bir kedi ırkıdır. Özellikle sürekli koltuklar arasında zıplayan yavru kedileri izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Koşma ve zıplama özellikleri sayesinde kapı kollarını kolayca açmayı öğrenen American Curl kedileri, evde olmanın özgürlüğünün tadını çıkarıyor. Sahibinin kucağında uyumayı da severler.

American Curl Kedisi Fiziksel Özellikleri;

American Curl kedisi diğer kedilerden çok farklı görünüyor. Bu sıra dışı özellik kulaklarından kaynaklanmaktadır. Oldukça sevimli yüzü her zaman gizemli bir mizaha yol açar. Ek olarak, American Curl yavrularının doğumdan sonra genellikle düz kulakları vardır. Kulakları ortalama bir haftada kıvrılmaya başladı ve ay donunda 90 derecelik açıya kavuşur.

American Curl orta boy bir kedidir. American Curl kedisi yaklaşık 2 ila 5 kilogram arasında değişir. Orantılı bir vücut yapısıyla çok sağlıklı görünür. American Curl yumuşak, dumanlı, koyu ve çikolatamsı bir dokuya sahiptir ve çeşitli benzersiz renklere sahiptir. American Curl gözleri, tüy desenlerine ve gölgelere uygun geniş yuvarlak yapısıyla bilinir. Ancak, herhangi bir renk de olabildiği gözlemlenmiştir. Tüylerle çevrili kuyruk, American Curl’ün vücut yapısıyla orantılıdır.

Erişkinlik süreçleri biraz uzamaktadır.2-3 yaşları arasında erişkinliğe ulaşırlar.

American Curl Cinsi Bakımı

Tüy bakımı söz konusu olduğunda, uzun tüy ile kısa tüy arasında hiçbir fark yoktur. Haftada bir tüy bakımı yeterlidir. Diş ve diş etlerinin sağlığı bu cins için çok önemlidir. Haftada en az bir kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Tırnaklarınızı 10-14 gün içerisinde kesmeniz yeterlidir. En az haftada bir kez göz çevrenizi kuru bir havluyla silmelisiniz.

Nadiren banyoya ihtiyaç duyarlar. Kulağın yapısı nedeniyle kulak hijyeni önemlidir. Kulaktaki kıkırdak yırtılabilir ve kulak kanalını enfekte edebilir. Olası sorunları önlemek için kulak içinin kuru bir pamuklu çubukla temizlenmesi önerilir. Bu nedenle özellikle kulak temizliği için bir veterinerden yardım almalısınız.

 Kum havuzlarına karşı hassastırlar, temiz olmasını isterler. Kirli gördüklerinde gitmek istemiyorlar. Bu sebeple daima temiz tutulmalıdır.

American Curl Kedisi aşıları zamanında yapıldığında ve bakımları düzenli yapıldığında sağlıklı bir ömür sürmektedirler.

American Curl Cinsi Bakımı Nasıldır ?

kımı söz konusu olduğunda, uzun tüy ile kısa tüy arasında hiçbir fark yoktur. Haftada bir tüy bakımı yeterlidir.

American Curl Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Oldukça sevimli yüzü her zaman gizemli bir mizaha yol açar. Ek olarak, American Curl yavrularının doğumdan sonra genellikle düz kulakları vardır.