Kedi Cinsleri

American Wirehair Kedisi , American Wirehair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

American Wirehair Kedisi , American Wirehair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

American Wirehair kedisi bir mutasyon türdür. Bakımı oldukça düzenli banyo ve tüylerinin taranmasından ibaret sayılabilir .American Wirehair Kedisi özellikleri bakımından oldukça sosyal bir hayvandır.

İlk olarak 1966 yılında ortaya çıkan bu cinsin kökeni Amerika Birleşik Devletleri’dir. Amerika Birleşik Devletleri, New York’ta görülen ilk Amerikan Wirehair kedisi mutasyondan doğdu. 1978 yılında kedilerin bir tür olarak tanınmasına ve ardından araştırmalara başlanmıştır. O günden beri viral olan American Wirehair, popüler ve dünyaca ünlü bir kedi ırkıdır.

American Wirehair Kedisi Özellikleri

American Wirehair kedisi özelliklerini kategori ederek aşağıda açıkladık.

Ağırlık4 Kg – 7 Kg arası
Uzunluk30 cm – 35 cm arası
TüylerKısa sık tüylü
Tüy RenkleriBirden çok renge sahiptir
Göz RenkleriKehribar, sarı ve yeşil tonları
Ortalama Ömrü12-15 Yıl
American Wirehair Kedisi Genel Özellikleri

American Wirehair Karakter Özellikleri;

Çok uyumlu bir kişiliğe sahip olan American Wirehair, oldukça aktif ve atletik bir vücuda sahiptir. Çok fazla oyun oynamak istemezler ama sahibiyle oynamaktan hoşlanırlar. Aynı zamanda interaktif kedi oyuncakları ve sesli oyuncaklardan hoşlanan bir ırktır.

American Wirehair misafirlerini sıcak bir şekilde karşılar ve farklı insanlarla tanışmaktan çekinmez. Elbette, bu sosyal kedi türü, diğer insanlarla tanışırken saklanmak yerine diz çökmeyi ve zıplamayı tercih eder.

Sessiz ve sakin kişiliğine rağmen, American Wirehair çok meraklıdır ve etrafındakileri, özellikle de sahibini gözetlemeye bayılır. Bu kedi türü sahibini kovalamak ister. Ayrıca her şeyi taklit etme yeteneğine sahiptir. Amerikan Wirehair kedisi kucakta tutulmaktan pek hoşlanmaz.

Çocuklu aileler için mükemmelbir tercih olan  American Wirehair, eğlenceli bir kedi cinsidir. Çocuklarla oynamayı çok seven bu tür, interaktif oyunlar geliştirmesi ve hile yapma becerisi ile tanınır. Arkadaş canlısı cins olarak da bilinen American Wirehair, kibar ve saygılı arkadaşlıklara çok uyumlu görünüyor.

Cins, küçük evcil hayvanlar ve hatta kuşlarla arkadaş olmasıyla ünlüdür. Doğuştan gelen avlanma yetenekleriyle bilinmektedir.Ancak eğitildiğinde zararsız olduğuna inanılır. Bir American Wirehair ‘ye sahipseniz ve evinizde başka bir evcil hayvanınız varsa, öncelikle aynı yönetilen ve denetlenen ortamı paylaştığınızdan emin olun. Ayrıca ilk ziyarette kedinizi kontrol etmeniz önerilir.

American Wirehair Fiziksel Özellikleri;

  • Orta ila büyük kedi ırklarından biri olan Amerikan Wirehair cinsi 4-7 kg ağırlığındadır. Erkek kedilerin dişi kedilere göre daha ağır ve kaslı olduğu düşünülen kedi ırklarından biridir.
  •  Bu cins çeşitli renk ve desenlerde olabilir, ancak onları diğer kedi ırklarından ayıran benzersiz bir kürk yapısı ve deseni vardır. Tüyleri herhangi bir renkte olabilir, ancak yapıları değişmez.
  • Cinsi ortaya çıkarmak için kıvırcık saç ve kıvrık bıyık gibi diğer ayırt edici özellikleri aramanız gerekir. Ayrıca, uçları yuvarlak olan kulaklarda bukleler cinsini belli edebilir. Amerikan kedilerinin kıvırcık bıyıkları ve yaşlandıkça kıvırcıklaşabilen veya sertleşebilen kalın, kıvırcık saçları vardır.
  • American Wirehair’in boyutu ortalamanın üzerindedir. Arka omuzlar ve kalçalar aynı genişliktedir. Vücut yuvarlak ve dengelidir.
  • Baş kısmı gövde ile orantılıdır. Çıkık elmacık kemikleri, iyi gelişmiş ağız ve çene ile çok tercih edilen bir türdür. Yandan bakıldığında burun hafif içbükey bir eğriye sahiptir.
  • Kulakları orta boydadır. Kulakların uçları hafif yuvarlaktır ve biraz geniştir.
  • American Wirehair kedisi gözleri büyük, yuvarlak, parlak ve şeffaftır.
  • Diyaframın hafif yukarı eğimi vardır. Renk yoğunluğu yansıtır ve kedinin rengini tamamlar gibi görünür.

American Wirehair Cinsi Kedi Bakımı

Bakım yönünden hiç zorluk çıkarmayan American Wirehair kedisi, kedi fırçası veya tarağı ile haftalık olarak düzenli bir biçimde fırçalanması gerekmektedir. Ölü tüylerden kurtulmanın en uygun yolu bu olabileceği bilinmektedir. Kedi diş fırçası ile ağız sağlığını korumanın periodontal hastalık riskini azaltmak için önemli olduğu söylenmektedir. Yumuşak bir bezle yıkamanın da kulak enfeksiyonlarına karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. Yüksek kaliteli kedi maması ve kedi kumu kutularının kullanılmasının American Wirehair’in sağlığının korunmasında çok önemli olduğu bilinmektedir.

American Wirehari cinsi kedilerin bakımı zor mudur?

Hayır değildir. Bakımı her kedinin ihtiyaçları kadardır.

American Wirehari cinsi kediler oyun oynar mı ?

Evet hareketli yapıları vardır.