Köpek Cinsleri

Amerikan Cocker , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Cocker , Özellikleri , Amerikan Cocker Bakımı , Amerikan Cocker Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Cocker köpek türleri ev hayatına uyumlu köpekler arasında yer alır. Av köpekleri olarak yetiştirilen bu cinslerin insan canlısı oldukları görülür. Tüylü ırklar arasında yer alan bu köpekler güçlü bir ağız yapısına sahiptir. Birçok renkte olabilen Amerikan Cockerlar hareketli bir yapıya sahiptir. Enerjik olmaları nedeni ile de evde bakılacakları zaman egzersiz ihtiyaçları ihmal edilmemelidir. Dayanıklı ve sağlıklı bir fiziki yapıya sahip olan bu köpeklerin av konusunda gelişmiş içgüdülere sahip olduğu görülür. İnatçı yaradılışta olmaları nedeni ile yavruyken eğitilmeleri önemli bir husustur. Sosyalleştirildiklerinde çevreleri ile uyumlu bir yaşam süren bu köpeklerin sahipleri ile güçlü bir bağ kurduğu görülür. Eğitimleri sırasında baskın karakterli kişilere ihtiyaç duyan bu cinsler iyi bir eğitimle ev yaşamı için uyumlu hale gelebilirler.

Amerikan Cocker Spaniel

Zeki köpek ırkları arasında kabul edilen Amerikan Cockerlar kolay öğrenirler. Eğitilirken karalı ve otoriter kişilere ihtiyaç duyarlar. Avcı özellikleri olan bu köpeklerin bekçilik yapma yetenekleri de bulunur. Neşeli bir karaktere sahip olan bu cinsler sürekli hareket halinde olmaları ile de dikkat çekerler. Evde beslenmeye uygun olmalarının yanı sıra bahçeli bir ortamda yetiştirilirlerse daha sağlıklı bir ruh hali içerisinde olurlar. Bundan dolayı da bahçeli evler kendileri için daha uygun olabilmektedir. Bakımları sırasında kulaklarının düşük olması nedeni ile kulak temizliğine karşı hassas olunması gerekir. Bu tür düşük kulaklı köpekler kulak enfeksiyonlarına yatkın olacağından düzenli kulak temizliği ve kontrolü gereklidir. Hareketli yapıları , bakımları sırasında egzersiz ihtiyaçlarını arttırır. Bundan dolayı da günlük olarak hareket ettirilmeleri gerekir. Amerikan Cocker cinsi köpeklerin ayda bir kez yıkanması yeterli olurken cildine uygun doğal ürünlerin tercih edilmesi sağlıkları açısından önerilen bir durumdur. Beslenmesi sırasında ise ihtiyaçlarına uygun değerler taşıyan mamalar kullanılmalıdır.

Amerikan Cocker Bakımı

Tüy yapısı nedeni ile tüylerinin kısaltılması gerekli olur. Köpeklerin yaşam süreleri genellikle 12-14 yıl aralığında değişmektedir. Bu cins köpekler de ortalama olarak bu sürelerde yaşam sürer. İyi bir bakımla ise ömürlerinin uzaması mümkündür. Ev ortamları için ideal ırklar arasında yer aldıkları için genellikle aileler tarafından tercih edilen bir türe mensupturlar. Çocuklarla iyi bir iletişim kurabilen bu cinslerin insanlarla iyi anlaştığı görülür. Yavruyken düzgün bir eğitim almaları sosyal yaşama uyumları için ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Diğer köpeklerle de anlaşabilen Amerikan Cocker cinsi köpekler başka evcil hayvanlarla da uyumlu bir yaşam sürebilir. Her köpek için iyi bir eğitim verildiğinde uyumlu ilişkiler yakalanması söz konusu olur. Köpeklerin birlikte yaşayacakları ortamlarda sahiplerinin de rahat edebilmesi bu açıdan gereklidir.

Amerikan Cocker Tuvalet Eğitimi

Bu cins köpeklerin dikkatlerinin dağınık olduğu görülür. Bundan dolayı da eğitilirlerken kafalarının karışmaması gerekir. Disiplinli bir yaklaşım onlar için önemlidir. Başına buyruk davranmaması için otoriteye ihtiyaç duyar. Oldukça sevimli bir ırk olması önemli özellikleri arasında yer alırken ödül-ceza yöntemi ile eğitilmeleri iyi sonuçlar elde edebilmek için gerekli olabilir. Çabuk öğrenebilen bu cinsler çocuksu yapıları ile de dikkat çekerlerken oyun oynamaktan da hoşlanırlar. Eğitilirlerken çevrede başka köpeklerin olması da dikkatlerini dağıtabilecek bir durumdur. Bundan dolayı da yalnız başlarına eğitilmeleri önerilir. Amerikan Cocker türü köpeklerin yavruyken tuvalet eğitimlerinin verilmesi önerilir. Bu eğitimlerin küçük yaşlarda verilmesi köpeğin ev ortamında bakılacağı zaman daha uyumlu bir yaşam sürmesine fırsat yaratır. Bundan dolayı da tüm köpekler için yavru oldukları dönem eğitilmeleri konusunda daha müsait olur.

Amerikan Cocker Bakımı Nasıldır ?

Tüy yapısı nedeni ile tüylerinin kısaltılması gerekli olur. Köpeklerin yaşam süreleri genellikle 12-14 yıl aralığında değişmektedir.

Amerikan Cocker Tuvalet Eğitimi Nasıldır ?

Bu cins köpeklerin dikkatlerinin dağınık olduğu görülür. Bundan dolayı da eğitilirlerken kafalarının karışmaması gerekir. Disiplinli bir yaklaşım onlar için önemlidir.