Amerikan Kedisi , Amerikan Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Amerikan kedisi avcılık özellikleriyle bilinen bir kedi türüdür. Amerikan cinsi kedi özellikleri yönünden bakıldığında son derece nazik ve uysal bir kedi türüdür. Bakımı tüylerinin kısa oluşundan dolayı pek zor sayılmamaktadır. Düzenli bakımı ve aşıları yapıldığında ömrünü sağlıklı bir şekilde geçirmektedir.

Avrupa’dan Amerika’ya göçmenler kedileri Mayflower adlı bir gemiyle getirdiler. 1920’de Massachusetts, Plymouth’a vardıktan sonra, sadece yolcular ve mürettebat gemiyi terk etmedi. Kediler de gemiyi terk etti ve Amerikan kedilerinin gerçek yolculuğu başladı. 1895’te Amerikan kedileri ilk olarak bir Amerikan kedi gösterisinde tanıtıldı ve doğal olarak övgü topladı. Cat Fanciers Association, 1906’da Amerikan kedileri bir cins olarak tanıdı.

Amerikan Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık5 Kg – 12 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
TüylerKısa tüylü
Tüy RenkleriAğırlıklı gri
Göz RenkleriSarı ve yeşil tonlar
Ortalama Ömrü15-20 Yıl
Amerikan Kedisi Genel Özellikleri

Amerikan Kedisi Karakter Özellikleri;

Amerikan Kedisi, dünyanın en gelişmiş av kedisi ırklarından biridir. Bu özellikler, varoluşlarından bu yana içgüdüsel olarak evrimleşmiştir, ancak son derece nazik ve sevecen kişilikleriyle bilinirler. Tam bir aile kedisi olan Amerikan Kedileri, insanlarla etkileşime girmekten mutluluk duyar. Amerikan kedileri, gününüzün çoğunu geçirmek için genellikle bir köşe kanepede veya koltukta kıvrılıp dinlenmenize olanak tanır. Ayrıca meraklı bir kişiliğe sahip olduğu için evde rastgele dolaşmaz ve sahibini kovalar. Yukarıdaki özelliklerin tümüne sahip olan Amerikan kedisi, arkadaş canlısı, sevimli ve nazik kişiliği ile bilinir.

Amerikan kedileri, insanlarla ve hayvanlarla arkadaş olma konusunda çok yeteneklidir. Sevildikleri zaman mutlu olurlar ve sahiplerine karşı büyük bir sevgi beslerler. Bu nedenle Amerikan kedileri çocuklu aileler için harika bir seçimdir. Oldukça sosyal bir tür olan Amerikan kedileri, bir kalabalığın içine girerken güzel hareketler yaparak dikkat çekerler. Bu kedi türü aynı zamanda uyurken çeşitli taklit davranışlarıyla da bilinir.

Bu kediler çok oyuncu çünkü avlanma içgüdülerini koruyorlar. Olta ve olta gibi oyuncaklarla oynamak, Amerikan kedilerinin güçlü av içgüdülerini tatmin etmesine yardımcı olabilir. Bu arada, çoğu Amerikan kedileri kuş gözlemciliğini de sever. Ciddi şekilde yaralanabilecekleri veya ölebilecekleri için bu kedileri bir pencerenin yakınında veya açık bir balkonda bırakmayın. Kuşları kovalamak için mutlaka zıplarlar. Aslında tüm kediler için geçerlidir. Kedilerle yaşayan kişiler, düşmelerini önlemek için pencerelerde ve balkonlarda gerekli önlemleri almalıdırlar.

Amerikan Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Amerikan kedisi çok kaslı bir cinstir.
  • Avını kolayca yakalamak için çok hızlı hareket edebilir. Oldukça çevik Amerikan kedileri gelişmiş atlama, zıplama ve tırmanma yeteneklerine sahiptir.
  • Amerikan kedileri, çeşitli renk ve desenlerde bulunabilmektedir. 60 farklı renkte Amerikan kedisi mevcuttur. Gümüş genellikle tüm renklerin en yaygın olanıdır.
  • Yuvarlak kulak yapısı ve büyük gözleri Amerikan Kedilerine yumuşaklık ve zarafet katar.
  • Ayrıca dolgun yanaklı yapısı ve geniş kafatasına sahiptir.
  • 5 ile 12 kilogram arasında bir ağırlığa kavuşabilmektedirler.
  • Son derece sağlıklıdırlar. Yaşam süreleri 15-20 yıl bareminde değişebilmektedir.

Amerikan Cinsi Kedi Bakımı

Amerikan kedileri, adını kısa tüylerinden alan bir kedi cinsidir. Bu tüylerin aşırı derecede dökülmediği bilinmektedir. Bu nedenle diğer kedilerden farklı herhangi bir bakıma gerek yoktur. Tüylerini haftada bir fırçalayın, dişlerini gün aşırı fırçalayın ve tırnaklarını düzenli olarak kesin. Amerikan kedilerinin düzenli olarak fırçalanması, kediler ve sahipleri arasındaki sevgiyi geliştirmede uzun bir yol kat edebilir. Amerikan kedisi bakımı kolay bir yaratıktır ancak tüm bakımları özenli bir şekilde yapılmalıdır. Amerikan kedilerinin beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Bu cins kediler; yaşına, kilosuna veya özel sağlık koşullarına bağlı olarak bebek kuru gıda veya çiğ besinlerle beslenmelidir. Bu kedi türü asla kuru veya nemli mama ile beslenmemelidir. Bu noktada kedinizin kilo yönetimine dikkat etmelisiniz.

Amerikan Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Tüylerini haftada bir fırçalayın, dişlerini gün aşırı fırçalayın ve tırnaklarını düzenli olarak kesin.

Amerikan Kedisi Karakter Özellikleri Nedir ?

merikan Kedisi, dünyanın en gelişmiş av kedisi ırklarından biridir. Bu özellikler, varoluşlarından bu yana içgüdüsel olarak evrimleşmiştir.