Köpek Cinsleri

Amerikan Pitbull Terrier , Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Amerikan Pitbull Terrier , Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri , Amerikan Pitbull Terrier Bakımı , Yavrusu

Bu köpek türü dövüş köpeği olarak yetiştirilen bir ırka mensuptur. Eğitimi sırasında doğru bir yaklaşımla hareket edildiğinde sanıldığı gibi agresif olmayan bu köpekler sevecen bir yaradılıştadır. Kaslı bir vücut yapısına sahip olan Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler koruyucu köpek türleri arasında yer alır. Oldukça çevik olan bu köpeklerin bakımları yapılırken bilinçli hareket edilmesi gerekir. Kısa bir tüy yapısı olan Pitbull köpeklerin tüy bakımları kolaydır. Çok tüy dökmedikleri için de haftada bir iki kere taranmaları yeterli olur. Pürüzsüz bir görünüme sahip olan tüyleri ile dikkat çeken bir köpek türüdür. Bu cinsler ayılarla boğalara karşı koruma amacı ile ortaya çıkarılmıştır. Geçmişte çeşitli güreşlerde kullanılan bu köpeklerin günümüzde dövüşlere katılması yasaktır. Kısa bacaklı ve kaslı gövdesi ile dikkat çeken bu Pitbull Terrier cinslerinin ailesine karşı sevecen olabilmesi eğitimi sayesinde mümkündür.

Amerikan Pitbull Terrier  Yavru

Genellikle dişi köpeklerin 5-10 aralığında yavruladığı görülür. Bunun yanı sıra yavrulama sayısı dişi köpeğin fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Yavru oldukları dönemde iyi bir eğitimle istenilen davranışları geliştirmeleri mümkün olur. Aşılarının yapılması ihmal edilmemelidir. Sağlıklı bir yaşam sürmeleri açısından bu durum önemlidir. Bunun yanı sıra sosyalleştirildiklerinde uyum içinde yaşamaya müsait canlılardır. İtaat eğitimlerinin dikkatli yapılması gerekir. Hareketli ve aktif yapıları nedeni ile egzersiz ihtiyacı olan köpekler arasında yer alırlar. Bundan dolayı da gün içerisinde hareket ihtiyacının giderilmesi gerekir. Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler insan canlısıdır. Meraklı ve heyecanlı yapısı ile bilinen bu köpekler çocuklarla da anlaşabilen türler arasında yer alır. Yalnız kalmaktan çok hoşlanmazlar ve bu durumda da havlama eğiliminde olurlar. Bundan dolayı uzun süre yalnız kalmaması gereken cinslerdendir.

Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri

Atletik yapıları nedeni ile egzersiz ihtiyaçlarının yüksek olması önemli özellikleri arasında yer alır. İnatçı ve başına buyruk davranışlarının engellenmesi için iyi eğitilmesi gereken bu türlerin itaat eğitimleri sonunda sevecen bir yapıya sahip olduğu görülür. Bu cinsler gezdirilecekleri zaman tasma ile dolaştırılmalıdır. Başka köpeklerle karşılaştıklarında sakinliklerini kaybedebilirler.  Bu sebeple de kontrol altında tutulmaları gerekli olabilmektedir. Sosyalleştirildiklerinde çocuklarla da anlaşabilirler. Bunun yanı sıra iyi bir eğitim sayesinde diğer evcil hayvanlarla da anlaşabilirler. Amerikan Pitbull Terrier cinsleri sağlıklı türler arasında yer alır. Orta derecede dayanıklı bir ırka ait olan bu köpeklerin sağlık sorunları karşısında da çok büyük problemleri olmaz.

Amerikan Pitbull Terrier Siyah

Dik bir kulak yapıları vardır ve kaslı vücutları ile dikkat çekerler. Kuyruk yapıları düz ve kısadır. Dış görünüşleri itibarı ile diğer köpeklerden bazı özellikleri ile ayrılırlar. Güçlü bir çene yapısına sahip olmaları önemli özellikleri arasında yer alır. Karakter özellikleri söz konusu olduğunda kendinden emin duruşu ile öne çıkar. Çok akıllı köpekler arasında yer alırken öğrenmeye meyillidir. Aile ortamında bakıldığında sadık özellikler gösterir. Dominant karakter yapısı nedeni ile eğitilecekleri zaman sahiplerinin otoriter olması oldukça önemlidir. Doğru bir eğitimle iyi huylu köpekler arasında yer alabilirler. Bu cins köpekler eğitilirken sahibinin otoritesini hissetmeleri önemlidir. Ayrıca sahibinin isteklerine göre hareket edilmelidir. Bunu anladıklarında otoriteye boyun eğerler. Eğitimleri sırasında ödül yöntemi davranışlarının pekiştirilmesi için kullanılmalıdır. Enerjik yapıları nedeni ile bol bol egzersiz yapması gereken bu cins köpeklerin soğuğa karşı dayanıksız oldukları görülür. Tüyleri kısa olduğu için çok fazla bakıma gereksinim duymayan Amerikan Pitbull Terrier köpekler oyun oynamaktan da hoşlanırlar

Amerikan Pitbull Terrier Ne Tür Köperklerdir ?

Koruyucu ve sahiplenici köpek türleri arasında yerini almaktadır.

Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri Nelerdir ?

İnatçı ve başına buyruk davranışlarının engellenmesi için iyi eğitilmesi gereken bu türlerin itaat eğitimleri sonunda sevecen bir yapıya sahip olduğu görülür.