Köpek Cinsleri

Amerikan Staffordshire Teriyeri , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Staffordshire Teriyeri , Amerikan Staffordshire Teriyeri  Özellikleri , Amerikan Staffordshire Teriyeri  Bakımı , Amerikan Staffordshire Teriyeri  Nasıl Eğitilir ?

Bu cins köpekler bekçi köpeği olarak yetiştirilen bir ırktır. Koruma içgüdüleri de gelişmiş olan Amerikan Staffordshire Teriyeri insanlarla iyi anlaşır. Bulldog cinsi ile Terrier ırkının karışımından elde edilen bu türlerin Pitbull ile benzerlik göstermesi dikkat çeker. Fiziki olarak sağlam bir vücut yapısına sahip olan bu ırka ait köpekler sağlıklı bir tür olarak dikkat çeker. Çeşitli renklerde olabilen Amerikan Staffordshire Teriyeri ırkına ait köpeklerin aile köpeği olarak yetiştirilmesi mümkündür. Çocuklu aileler açısından korumacı yanları ile yetiştirildiği görülen bu ırka mensup köpeklerin aşırı hareketli yapıları dikkat çeker. Hareketli olmaları nedeni ile yoğun bir antrenmana ihtiyaç duyan bu tür köpeklerin gün içerisinde mutlaka dışarı çıkarılması gerekir.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Özellikleri

Sakin bir ruh yapısı nedeni ile çocuklarla iyi anlaştığı görülür. Oyun oynamaktan ve hareket halinde olmaktan hoşlanan bu köpeklerin bahçeli evlerde bakılacağı zaman kulübeye gereksinimi olur. Bunun nedeni ise soğuğa karşı dayanaksız olmasıdır. Tüyleri açısından da çok fazla bakıma gerek duymayan bu köpeklerin haftada bir kez taranması yeterli olur. Yılda iki kez tüy döken Amerikan Staffordshire Teriyeriler tüy dökme mevsiminde aşırı derecede tüy döker. Yavru iken alındığında sosyalleştirilmesi gereken Amerikan Staffordshire Teriyeri cinsi köpeklerin iyi bir itaat eğitimi ile aileler için çok uygun bir köpek türü olduğu görülür. Soğuk havalarda ise dayanıksız olduğundan korunması gerekir. Yavruyken yapılan aşıları sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için oldukça önemlidir. Yapı olarak küçük görünen bir köpek olmasına rağmen kaslı bir vücuda sahiptir.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Bakımı

Amerikan Staffordshire Teriyeri türü köpeklerin güçlü bir çene yapısına sahip olduğu görülür. Tıknaz olmasına rağmen çevik ve hareketli köpekler arasında yer alır. Enerjik yapısı nedeni ile mutlaka egzersiz gereksinimi ihmal edilmemelidir. Kuyruk yapısı çok uzun olmayan bu cinslerin yuvarlak gözleri, güçlü bir çenesi ve keskin dişleri olduğu görülür. Kısa tüylü köpek türleri arasında yer alır ve sık bir tüy yapısı olduğu gözlemlenir. Özgüveni yüksek köpekler arasında yer alan bu cinsler çocuklarla çok iyi anlaşması ile de dikkat çeker. Apartmanlarda bakılacağı zaman da çok problemli olmayan bu türlerin korumacı yapıları dikkat çeker. Ailesine düşkün olan Amerikan Staffordshire Teriyeri cinsleri korumacı yanlarıyla öne çıkar. Ev ortamında bakılacakları zaman gün içerisinde dışarı çıkarılmaları gerekir. Kısa tüylü oldukları için de tüyleri konusunda sorunlu olmayan türler arasında yer alırlar.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Eğitimi

Amerikan Staffordshire Teriyeri zeki köpekler arasında yer aldığı için kolay öğrenir. Eğitime yatkın olması özellikleri arasında yer alırken yavru olduğu dönemde eğitildiğinde istenilen tüm davranışları kabullenir. Bunun yanı sıra yetişkinlik döneminde eğitileceği zaman bu süreç biraz daha zor olabilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bir türe mensup olduğu için bazı sağlık sorunları ile karşılaşılması mümkün olan bu ırka ait köpeklerde dikkat edilmesi gerekenler olur. Beslenmesine özen gösterilmesi durumunda ise sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür. Ortalama bir köpek ömrüne sahip olan bu cinsler iyi bakılırsa daha uzun süre de yaşayabilir. Akıllı ve iyi huylu özellikler göstermesi nedeni ile tercih edilen köpek türleri arasında yer alan bu cinslerin insan canlısı olduğu görülür. Çok fazla havlama alışkanlığı olmayan bu türlerin apartman hayatında sorun çıkarması beklenmez. Bunun yanı sıra gün içerisinde mutlaka egzersizlerine zaman ayırılması gerekir. Eğitim verileceği zaman kendisini eğitecek kişilerin baskın karakterli olması öğrenmelerini hızlandıracak bir durumdur.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Eğitimi Zor Mu ?

ordshire Teriyeri zeki köpekler arasında yer aldığı için kolay öğrenir. Bu nedenle eğitimi de kolaydır.

Amerikan Staffordshire Teriyeri Özellikleri Nelerdir ?

Oyun oynamaktan ve hareket halinde olmaktan hoşlanan bu köpeklerin bahçeli evlerde bakılacağı zaman kulübeye gereksinimi olur.