Amerikan Su Spanieli , Köpek Cinsi Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Bu köpek cinsi koyu kahve rengi, siyah ya da çikolata renginde olan bir türdür. Amerika’ya özgü köpek ırklarından olan bu türün av köpeği olarak yetiştirildiği görülür. Uzun ve sarkık kulaklara sahip olması nedeni ile kulak enfeksiyonlarına yatkın bir ırk olan bu türler için kulaklarının sık sık kontrol altında tutulması önerilir. Amerikan Su Spanieli cinsi köpekler yaklaşık olarak 10-12 yıl aralığında yaşar. Bu sürenin uzatılması ise iyi şartlarda bakılması ile mümkün olur. Bundan dolayı da yavruyken aşılarının yaptırılması gerekir. Ayrıca sosyalleştirilmeleri ruhsal sağlıkları açısından da gereklidir. Bunun yanı sıra itaat eğitimleri ile sosyal yaşam içerisinde uyumlu olurlar.

Amerikan Su Spanieli Özellikleri

Diğer evcil hayvanlar söz konusu olduğunda bu cins köpeklerin anlaşma problemi yaşadığı görülmektedir. Sahiplerine karşı bağlılık gösteren bu köpeklerin yabancılara karşı tedbirli bir yaklaşıma sahip olduğu bilinir. Havlamaya yatkın köpek türleri arasında olmaları genel özellikleri olurken oldukça enerjik bir yapıya sahip olan köpek türleri arasında yer alırlar. Çok hareketli olmaları nedeni ile sürekli egzersiz ihtiyacı olan köpek türleri arasındadırlar. Bu cinse ait köpekler yavrulama konusunda da yılda 4-6 adet arasında yavrulama özelliğine sahip olabilirler. Yavru adedini belirleyen durum ise dişi köpeğin fiziksel özellikleri olmaktadır. Amerikan Su Spanieli türleri az tüy döker. Yavruyken iyi bir eğitim verilmesi gereken bu cins köpekler doğru eğitildiklerinde sosyal yaşama uyumlu hale gelebilir. İtaat eğitimleri baskın karakterli kişiler tarafından verilmelidir. Ayrıca sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için her köpek türünün yavru olduğu dönemden itibaren aşıları yaptırılmalıdır. Düzenli veteriner kontrolleri de ev ortamında bakılacak hayvanlar için önemsenmesi gereken bir konudur.

Amerikan Su Spanieli Yavru

Tüylü bir yapıya sahip olmasına rağmen çok fazla tüy dökmeyen bu köpeklerin kolay bir bakıma sahip oldukları görülmektedir. Tüy bakımları için haftada birkaç kez taranmaları yeterli olur. Amerikan Su Spanieli çok enerjik bir köpek türüdür. Çabuk öğrenebilen bu cinslerin iyi bir eğitimle istenilen davranışları öğrenme eğilimleri yüksektir. Bu cins köpekler yalnız kalmaktan çok fazla hoşlanmazlar. Bundan dolayı da uzun süre yalnız bırakıldıklarında depresyona girmeleri kaçınılmaz olur. Bu köpeklerin oyun oynamaya yatkın oldukları görülürken avcı köpek türleri arasında yer almaları bunda etkili bir nedendir. Ev ortamında bakılacakları zaman kendisi dışındaki evcil hayvanlarla anlaşma konusunda problem yaşadıkları görülür. Bundan dolayı da yalnız bakılmaları gerekli olur. Aileler açısından bakıma uygun bir köpek türü olması sebebi ile tercih edilen cinsler arasında yer alır. Bakımları sırasında ağız temizliklerine ve tırnak kontrollerine de yer verilmesi sağlıkları açısından önemlidir.

Amerikan Su Spanieli Eğitimi

Avcı bir karaktere sahip oldukları için genellikle hareket halinde olan bu cinslerin yüksek enerjileri nedeni ile egzersiz yaptırılmaları gerekir. Kilo alma konusunda sorunlu olmayan bu türlerin beslenmelerine dikkat edilmesi gerekir. Yavru oldukları dönemde verilecek iyi bir eğitim sayesinde uyumlu köpek türleri arasında kabul edilirler. Çok fazla uykuya gereksinim duymayan bu köpeklerin genel sağlık durumları da iyidir. Amerikan Su Spanieli cinsi köpekler genellikle 11-18 kg aralığında değişen oranlarda bir ağırlığa sahip olurlar. Çevrelerine karşı daima temkinli olan bu cinslerin arkadaş canlısı özellikleri bulunur. Uzun tüyleri için özel bir bakıma gerek duyulmayan Amerikan Su Spanieli köpeklerin avcı genlere sahip olduğu unutulmamalıdır. Tüyleri uzun yapıda olmasına rağmen çok fazla dökülmemesi önemli bir detaydır. Bundan dolayı da ayrıntılı bir bakıma gereksinimi olmaz.

Amerikan Su Spanieli cinsi köpekler Ne kadar Ağırlığa Sahip ?

Amerikan Su Spanieli cinsi köpekler genellikle 11-18 kg aralığında değişen oranlarda bir ağırlığa sahip olurlar.

Amerikan Su Spanieli cinsi köpek Nasıl Bir Türdür ?

Amerikan Su Spanieli çok enerjik bir köpek türüdür.