Köpek Cinsleri

Amerikan Tilki Tazısı , Cinsi Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Tilki Tazısı , Amerikan Tilki Tazısı Cinsi Özellikleri , Amerikan Tilki Tazısı Bakımı , Amerikan Tilki Tazısı Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Tilki Tazısı olarak bilinen köpek türlerinin kulakları sarkıktır. Sarkık kulak yapısına sahip olan köpeklerde sık karşılaşılan kulak enfeksiyonlarına karşı bu tür köpeklerin kontrol altında tutulması önerilir. Kulak temizliklerinin düzenli olarak yapılması da çeşitli rahatsızlıkların oluşmasını engelleyebilecek bir durumdur. Özgürlükleri konusunda çok hassas olan Amerikan Tilki Tazısı’nın hareketli bir yapıya sahip olması dikkat çeker. Sahiplerine son derece bağlı olmaları bilinen özellikleri arasında yer alırken insanlarla iyi geçinen bir tür olarak öne çıkarlar. Bunun yanı sıra diğer evcil hayvanlarla geçinme konusunda da sorun yaşamazlar. Korumacı yanları ile de bilinen bu köpeklerin sıcakkanlı bir yapıları vardır.

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri

Amerika kökenli olan Amerikan Tilki Tazısı orta büyüklükte köpek türleri arasında yer alır. Tüyleri kısa ve sert görünümlü olan bu köpekler sarkık kulaklı ve siyah burunludur. Bu ırka ait köpeklerin iz sürme ve avcılık konusunda yetenekli oldukları görülür. Avcı bir tür olmaları nedeni ile de oldukça hızlı koşabilen bu köpeklerin yüksek bir egzersiz gereksinimi olur. Uzun bacakları sayesinde hızlı hareket edebilen Amerikan Tilki Tazılarının oyunculukları önemli özellikleri arasında yer alır. Bağımsız yaradılışta olmaları nedeni ile küçük yaştan itibaren itaat eğitimlerine önem verilmesi gerekir. Özgürlüklerine düşkün oldukları için iyi bir eğitim geçirmeleri zorunludur.

Amerikan Tilki Tazısı Yavru

Amerikan Tilki Tazısı havlama konusunda oldukça gürültülü olması ile dikkat çeker. Havlama eğilimi yüksek olan bu ırka ait köpekler iyi eğitilirse alışkanlıkları törpülenir. Eğitilmesi kolay bir cins olmaları da zekalarından kaynaklanır. Eğitilirlerken en önemli ayrıntı sabırdır. İnatçı yaradılışları ve özgürlüklerine düşkünlükleri nedeni ile baskın karakterli bir eğitmene gereksinim duyarlar. İnsanlara karşı yakın olan bu canlılar diğer hayvanlarla da anlaşma konusunda çok fazla problem çıkarmazlar. Cesaretleri sebebi ile sahiplerine karşı korumacı tavırları yüksek olan bu türlerin yalnız kalmayı sevmedikleri görülür. Uzun süre yalnız kaldıklarında depresyona girme eğiliminde olabilirler. Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında yaşayan bu cinsler iyi bakıldıkları takdirde daha uzun bir yaşam sürebilir. Bu cins köpekler söz konusu olduğunda sağlıklı bir anneden yaklaşık olarak 5-7 arasında yavru olur. Amerikan Tilki Tazısı tüyleri açısından problemsiz olan köpek türleri arasında yer alır. Haftada birkaç kez tüy bakımı yapılması yeterli olan bu cinsler mevsimsel olarak tüy dökebilir. Kulak temizliğine de ayrıca önem verilmesi gerekir. Kilo almaya yatkın olan bu ırka ait köpeklerin beslenme düzenine de dikkat edilmelidir.

Amerikan Tilki Tazısı Eğitimi

Sağlıkları söz konusu olduğunda dayanıklı türler arasında yer alan Amerikan Tilki Tazısı bahçeli evlerde daha kolay bakılır. Antrenmana ihtiyaç duyan bu cinsler açısından bahçeli evler daha sağlıklı bir ortamda yaşamalarına zemin hazırlar. Apartman ortamına uygun olmayan bu köpeklerin havlamaları nedeni ile sorun çıkarması söz konusu olur. Doğada olmaktan hoşlanan bu cinsler kapalı ortamda depresyona meyillidir. Oyun oynamaktan çok hoşlandıkları için kendileri ile ilgilenildiğinde mutlu olurlar. Diğer köpek cinsleri ile kıyaslandığında daha az uyudukları görülen bu türlerin sürekli harekete ihtiyacı olur. Bağımsız karakterleri sebebi ile de uzun koşular yapmaktan çok hoşlanırlar. İyi bir eğitim verildiğinde ev ortamına uyum sağlama kabiliyetleri yüksek olsa da doğaları gereği hareketli bir yaşama her zaman özlem duyarlar. Onlara bakan kişilerin bu cins köpeklere yeterince zaman ayırabilmesi oldukça önemlidir. Aksi durumda ruh sağlıkları açısından bir yere kapatılmaktan mutlu olmayacaklardır.

Amerikan Tilki Tazısı Eğitimi Zor Mu ?

ağlıkları söz konusu olduğunda dayanıklı türler arasında yer alan Amerikan Tilki Tazısı bahçeli evlerde daha kolay bakılır.

Amerikan Tilki Tazısı Özellikleri Nelerdir ?

Tüyleri kısa ve sert görünümlü olan bu köpekler sarkık kulaklı ve siyah burunludur.