Köpek Cinsleri

Amerikan Tüysüz Terrieri , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Tüysüz Terrieri , Amerikan Tüysüz Terrieri  Özellikleri , Amerikan Tüysüz Terrieri  Bakımı , Amerikan Tüysüz Terrieri  Nasıl Eğitilir ?

Amerika’ya özgü köpekler arasında yer alan bu cinsler tüysüz yapıları ile dikkat çeker. Fiziki olarak güçlü köpekler arasında yer almaları ile bilinen bu türlerin bacakları kuvvetlidir. Amerikan Tüysüz Terrieriler yaşadıkları süre boyunca tüysüz olma özelliklerini muhafaza ederler. Bu cins köpekler fare yakalamak üzere yetiştirilmişlerdir. Irkın 1800’lü yıllarda geliştirildiği bilinmektedir. Orta büyüklükte köpek ırkları arasında yer alan bu cinslerin fiziki yapılarının dayanıklı olduğu görülür. Aynı zamanda da çeşitli renk tonlarında olabilirler. Gri, siyah veya kızıl tonları sık rastlanan renleridir. Özellikle tüylere alerjisi olan kişiler açısından ideal köpek türleri olarak kabul edilirler. Bundan dolayı da evlerde bakıldıklarında alerji sorunu ile karşılaşılmaz. Akıllı köpek türleri arasında yer alan Amerikan Tüysüz Terrieri insanlarla da iyi ilişkiler içerisinde olan bir köpek türüdür. Ayrıca çocuklarla da anlaşabildiği görülürken yavruyken iyi bir eğitim verilmesi gerekir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri

Çocuklarla anlaşması konusunda problemi olmayan bu cinslerin oyun oynamayı çok sevdikleri görülür. Hareketli yapıdaki çocuklar söz konusu olduğunda Amerikan Tüysüz Terrieri cinsi köpekler için ideal bir oyun arkadaşı bulunmuş demektir. Yapı olarak inatçı olmalarına rağmen saldırgan olmayan bu ırka ait köpekler insan canlısıdır. Bekçi köpeği olarak kullanılırlar ve alanlarını koruma konusunda oldukça iyidirler. Akıllı olmalarına rağmen inatçılıkları nedeni ile eğitilmeleri konusunda problem yaşanabilen bu türlerin zor öğrendikleri görülür. Apartman ortamının yanı sıra evlerde de kolay bakılabilen bu ırka ait köpeklerin salya sorunu da olmamaktadır. Tüylerinin olmaması soğuk iklimlerde yaşayacakları zaman önlem alınmasını zorunlu kılar. Soğuğa karşı korunmaları gerekebilen bu ırkın heyecanlandığında havladığı görülür. İyi bir yetişkinlik dönemi için yavruyken aşılarının yapılması gerekir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Yavru

Bu ırka ait köpeklerin çok fazla havlama eğilimi olmaz. Yalnızca korku ve heyecan duyguları karşısında havlama davranışı gösterirler. Ayrıca bulundukları yerleri eşeleme konusunda çok başarılıdırlar. Etraflarında kazılacak bir alan bulurlarsa bunu değerlendirirler. Amerikan Tüysüz Terrieri bakımı söz konusu olduğunda tüysüz oldukları için hava şartlarına karşı korunmaları gerekir. Cilt sorunları yaşamaya meyillidirler. Ciltlerinin kuruması daha kolay olurken soğuktan olumsuz etkilenirler. Tüyleri olmadığı için tüy dökme sorunları olmazken ciltlerinde yer alan ölü hücreleri dökerler. Çok yıkandığında ise cildi tahriş olur. Eğitim verilmesi zor olan ırklar arasında yer alırlar. Yavru oldukları dönemde disiplinli bir eğitim verilirse uyumlu bir yaşam sürmeleri mümkün olur.

Amerikan Tüysüz Terrieri Eğitimi

Bu cins köpeklerin sağlıklı bir beslenme modeline ihtiyacı olur. Düzgün beslenmediklerinde kolay kilo alabilen ırklar arasında yer alırlar. Eğitim verileceği zaman baskın karakterli bir eğitmenle çalışılmalıdır. Yavru olduğu dönemde eğitilmesi daha etkili sonuçlar alınması açısından gereklidir. Hareketli köpek ırkları arasında yer almaları nedeni ile sürekli egzersiz ihtiyaçları olur. Oyun oynamaktan hoşlanması nedeni ile de hem ilgilenilmek ister hem de dışarıda gezdirilmesi gerekir. Ağız sağlığı konusunda titiz davranılması gereken köpek türleri arasında Amerikan Tüysüz Terrieri cinsi köpekler yer alır. Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması gereklidir. Sosyalleştirilmesi ve itaat eğitimlerinin verilmesi ise oldukça önemlidir. Hareketli yapısı ve toprağı eşeleme eğilimi nedeni ile sürekli koşturan bu cins köpeklerin yüz temizliği de önemlidir. Gözlerinin sağlıklı olabilmesi için temizliğine dikkat edilmesi önerilir. Ayrıca bu cinslerde kulak temizliği de önemlidir. Tırnak bakımlarının yapılması ve belli aralıklarla kesilerek kısa tutulması önerilir. Bu cinslerde tuvalet eğitimi de zorludur. Bundan dolayı da eğitimine özel bir önem verilmelidir.

Amerikan Tüysüz Terrieri Özellikleri Nelerdir ?

Yapı olarak inatçı olmalarına rağmen saldırgan olmayan bu ırka ait köpekler insan canlısıdır. Bekçi köpeği olarak kullanılırlar ve alanlarını koruma konusunda oldukça iyidirler.

Amerikan Tüysüz Terrieri Eğitimi Nasıldır ?

Düzgün beslenmediklerinde kolay kilo alabilen ırklar arasında yer alırlar. Eğitim verileceği zaman baskın karakterli bir eğitmenle çalışılmalıdır.