Köpek Cinsleri

Amerikan Yerli Köpeği , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Amerikan Yerli Köpeği , Amerikan Yerli Köpeği  Özellikleri , Amerikan Yerli Köpeği  Bakımı , Amerikan Yerli Köpeği Nasıl Eğitilir ?

Bu cinse ait köpeklerin oldukça güçlü bir ırka mensup olduğu görülür. Kurtlara benzemesi ile dikkat çeken Amerikan Yerli Köpeği oldukça da zekidir. Avcı bir tür olması ile bilinen bu köpeklerin iri ırklarla orta boy ırklar arasında kabul edildikleri görülür. Oldukça zeki olmaları nedeni ile çok hızlı öğrenen bu türlerin asil bir duruşu vardır. Eğitilmeye yatkınlıkları göz ardı edilemeyecek kadar belirgin olan türlerin avcı güdüleri de çok gelişmiştir. Bekçi köpeği olabilme özelliğine de sahip olan bu ırka ait köpeklerin hisleri oldukça güçlüdür. Yavruyken eğitildiklerinde istenilen davranışların kazandırılması mümkün olurken sosyalleştirildiklerinde mutlu bir yaşam sürerler. Yetişkinlik dönemlerinde sağlıklı olmaları için yavruyken eğitilmeleri ve sosyalleştirilmeleri önemlidir.

Amerikan Yerli Köpeği Özellikleri

Özgürlüğüne düşkün köpek ırkları arasında yer alan bu türlerin insanlarla da iyi anlaştığı görülür. Dost canlısı yapıları ile dikkat çekerlerken ailelerine karşı koruyucu yanları çok güçlüdür. Bundan dolayı da herhangi bir tehdit hissettiklerinde korkusuzca hareket ederler. Amerikan Yerli Köpeği bahçeli evlerde bakıldığında daha mutlu olabilecek bir köpek türüdür. Bu cinsler apartmanlarda mutsuz olur. Enerjik yapıları gereği sürekli hareket halinde olan bu cinslerin egzersizlerinin aksatılmaması gerekir. Amerika kökenli bir köpek türü olan Amerikan Yerli Köpeği çeşitli görevleri yerine getirebilir. Bu hayvanlara verilen eğitimlerin ardından birbirinden farklı sorumlulukları üstlenebildikleri görülmektedir. Akıllı köpek türleri arasında kabul edilirler.

Amerikan Yerli Köpeği Yavru

Avcı yönlerinin dışında iz sürme kabiliyetleri de yüksektir. Arama ve kurtarmalarda da kullanılan bu türlerin terapi köpeği olarak da eğitilmesi mümkündür. İnsanlarla güçlü bağlar kurabilen bu türe ait köpekler beceriklilikleri ile de dikkat çeker. Çok sevecen olan bu canlıların koruyucu özellikleri oldukça gelişkindir. Amerikan Yerli Köpeği yavrulayacağı zaman dişinin sağlıklı olması durumunda 4-10 arasında yavru dünyaya getirebilir. Bunda etkili olan dişi köpeğin fiziki yapısı ve sağlık durumudur. Bu türlerin sağlıklı ırklar arasında olduğu görülmektedir. Dayanıklı türler arasında olan bu köpeklerin hareketli olması nedeni ile çok fazla egzersiz ihtiyacı olur. Ailelerine duygusal açıdan bağlanmaları en önemli özellikleri arasında yer alır. Bu sebeple de kolay öğrenebilirler. Evde bakıldıklarında gün içerisinde egzersiz yaptırılması zorunlu olan bir ırktır.

Amerikan Yerli Köpeği Eğitimi

Duygusal yönleri güçlü olan bu köpeklerin aileleri ile iletişimi oldukça kuvvetlidir. Sevgi dolu olması ve zekâsı öğrenme isteği ile birleştiğinde çok kolay öğrenebilen Amerikan Yerli Köpeği kendisine sevgiyle yaklaşılmasını ister. Kaba ve hırçın davranışlardan hoşlanmayan bu köpek türü baskın karakterli eğitimciler tarafından eğitildiklerinde kısa sürede kavrar. Eğitim için en uygun dönem yavru olduğu zamandır. Sosyalleştirilmesi de bu dönemde yapıldığında yetişkinliğini sağlıklı olarak geçirir. Bu tür köpekler çeşitli konulara odaklanılarak eğitilebilirler. Eğitim verilecek alan göre de istenilen davranışları kısa sürede öğrenebilmektedirler. Bekçi köpeği , av köpeği , arama kurtarma köpeği ya da terapi köpeği olarak eğitilmeleri mümkündür. Bakımları konusunda sorunlu olmayan türler arasında yer alırlar. Diş ve ağız bakımlarının yapılması önemsenmelidir: Yavruyken aşıları ihmal edilmemeli ve düzenli olarak da tırnak kontrolleri yapılmalıdır. Sosyalleştirme ve itaat eğitimleri de önemsenmelidir. Tüy dökme problemine karşı ise düzenli olarak fırçalanması gerekir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu ırka ait köpekler aileleri ile birlikteyken çok mutlu olurlar. Hareketli oldukları için de antrenman yaptırılmaları gerekir. Uzun süre yalnız kalırlarsa depresyona girerler. Buna neden olan ise ailelerine çok düşkün olmalarıdır. Yalnız kalmaktan bu nedenle hoşlanmazlar.

Amerikan Yerli Köpeğinin Tüyleri Nasıldır ?

Uzun, parlak ve sık tüylere sahiptir.

Amerikan Yerli Köpeği Eğitimi Nasıldır ?

Sevgi dolu olması ve zekâsı öğrenme isteği ile birleştiğinde çok kolay öğrenebilen bir köpek türüdür. Bu yüzden eğitimi kolaydır.