Ankara Kedisi , Ankara Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

 Ankara kedisi, son derece uyumlu ve nezaketli yapısıyla tanınmaktadır. Ankara cinsi kedi özellikleri yönünden insanına son derece bağlıdır. Yanında ve onunla olmaktan çok mutludur. Bakımı ise biraz yorucu olsa da düzenli bakımları yapıldığında sağlıklı uzun bir ömür yaşamaktadırlar.

Ankara kedileri, zarif ve nazik bir kişiliğe sahip son derece zeki kedilerdir. Doldurulmuş bir hayvana benzeyen bu sevimli arkadaş, tamamen yerli bir ırktır. Ankara kedileri dünya çapında en az Van kedileri kadar ünlüdür. Dünyanın en eski ve en değerli kedi ırklarından biri olduğu da söylenmektedir. Kusursuz tüy yapısı ve uysal ve eve bağlı tutumuyla dikkat çeken Ankara kedileri, çocuklu aileler için birebirdir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür sadece Ankara ilinde bulunur ve yüzyıllardır soyunu sürdürmeye çalışmıştır. Tamamen doğal bir mutasyondan doğan bu sevimli arkadaş çok sağlıklı bir türdür.

Ankara kedilerinin dünya çapında birçok kedi ırkının atası olduğu da bilinmektedir. Beyaz kürk dokusu onu görenleri mavi, yeşil ve sarı gözleriyle büyülüyor. 1950 yılında Atatürk Orman Çiftliği’nde Amerikan askerleri tarafından bulunmuş ve yeni bir ıslah projesi yürütülmüştür. Ancak bu kedi ırkı dünyada bir kedi ırkı olarak halen kabul görmemiştir.

Ankara Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBirçok rengi bulunmakta
Göz RenkleriMavi-yeşil
Ortalama Ömrü13-15 Yıl
Ankara Kedisi Genel Özellikleri

Ankara Kedisi Karakter Özellikleri;

Ankara kedisi tüylü vücudunun altında çok nazik bir kişiliğe sahiptir. Ankara kedilerinin en dikkat çekici özelliği sahiplerine olan bağlılıklarıdır. Bir Ankara kedisi sahiplendiğinizde küçük yaşlardan itibaren sizi her yerde takip eder. Ve size âşıkmış gibi sürekli yanınızda kalır.

Ankara Kedisi, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi arkadaş olan bir cinstir. Bu kediler oyun oynamayı sever, bu yüzden çocuklu aileler arasında popülerdir. İlk kez tanışanlarla bile tereddüt etmeden oynayabilirler. Köpeklerle arkadaş olabilen Ankara kedisi de bu özelliği ile köpek aileleri arasında oldukça popülerdir.

Bütün gün evde kalabilen Ankara kedileri apartman dairelerinde rahatlıkla yaşayabilirler. Evde tek başına olmayı sevmeseler bile evde tek başınıza oynamayı sorun etmezler.

Bu kediler her zaman meraklıdır ve bazen meraklarından dolayı başı belaya girebilir. Şaşırtıcı bir şekilde, Ankara kedileri insan davranışlarını taklit edebilir. Ankara Kedileri zaman içerisinde insan davranışlarını taklit etme özellikleri gelişmektedir. Kapı açmayı dahi taklit ederek öğrenebilmektedirler.

Ankara Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Çok yumuşak, ipeksi tüyü ile Ankara kedisi çok özel bir görünüme sahiptir. Orta uzunluktaki tüyleriher zaman parlak ve yumuşaktır.
  • Çok kaslı, atletik, soğuğa dayanıklı ve sert oldukları söylenir.
  • Erkek Ankara Kedileri dişi kedilerden daha ağır ve daha iridir.
  • Vücudunun her yerindeki çok orantılı bir şekle sahip olan bu sevimli kedi, birçok farklı göz rengine sahip olabilir.
  • Uzun, ince, orta boy kedilerden biridir.
  • Uzun ve zarif bacakları sayesinde çok yükseğe zıplayabilir ve tırmanabilirler.
  • Kuyruğun görünümü ise tamamen tüylerle kaplı orantılı bir yapıya sahiptir.
  • Bu türün en yaygın tonları siyah, mavi, krem, kırmızı, benekli, duman, gradyan ve yeşil renklerdir.

Ankara Kedisi Bakımı

Ankara kedilerinin sağlıklı kalabilmeleri ve uzun süre yaşayabilmeleri için sürekli bakım önlemlerine ihtiyaç vardır. Uzun, akıcı tüy yapısını düzenli olarak fırçalamanız gerekse bile kedi fırçası ile ölü tüyleri kolayca temizleyebilirsiniz. Ayrıca Ankara kedisinin pürüzsüz ve parlak görünmesi için ılık bir banyo yeterlidir. Tımar ve tırnak bakımına ihtiyacı olan Ankara kedileri, kedi tırmığı kullanarak ölü tüyleri kolayca çıkarabilir. Ancak kediniz tırmalamakla oynamıyorsa, bir kedi berberine veya veteriner kliniğine götürerek kolayca tırnak bakımı yaptırabilirsiniz.

Ankara Kedileri oyuncu, hareketli bir kişiliğe sahiptir ve evin her köşesinde her zaman hareketlidir. Bu nedenle, evde genellikle toz bulunur. Düzenli ev temizliği sizin ve kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Kedinizin oyuncaklarını temiz suyla durulamayı unutmayın. Toz, kir ve gürültünün kulaklarını kirletmesini önlemek için haftada birkaç kez nemli bir bezle silin. Ayrıca kedinizin kumunu, suyunu ve mama kaplarını deterjan kullanmadan düzenli olarak dezenfekte etmelisiniz.

Ankara Kedisi Bakımı Nasıldır ?

Uzun, akıcı tüy yapısını düzenli olarak fırçalamanız gerekse bile kedi fırçası ile ölü tüyleri kolayca temizleyebilirsiniz.

Ankara Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Ankara kedisi tüylü vücudunun altında çok nazik bir kişiliğe sahiptir. Ankara kedilerinin en dikkat çekici özelliği sahiplerine olan bağlılıklarıdır.