Köpek Cinsleri

Appenzell Dağ Köpeği , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Appenzell Dağ Köpeği kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Bundan dolayı da oldukça çevik olan bu cinslerin atak türler kabul edildiği görülür.

Appenzell Dağ Köpeği hareketli ırklardan biridir. Çok sevecen köpek türleri arasında yer alan bu ırk çeşitli renklerde olabilmektedir. Apartmanlarda yaşama konusunda problemli olan türler arasında yer alır. Kolay eğitilebilir olmaları ile tanınan bu köpeklerin orta büyüklükteki ırklar arasında kabul edildiği görülmektedir. Bakımları konusunda sorun çıkarmayan Appenzell Dağ Köpekleri sevgi doludur. Yalnız kalma konusunda problemli bir tür olması ile dikkat çekerken yalnız kaldığında depresyona girer. Çocuklarla arası çok iyi olan bu köpeklerin ailelerine düşkünlükleri de dikkat çeker. Yabancılara karşı tedbirli yaklaşırken bekçi köpeği olma özelikleri taşır. Korkusuz bir köpek türü olması bilinen yanları arasında yer alırken çoban köpeği olarak da kullanıldığı görülmektedir.

Appenzell Dağ Köpeği Özellikleri

Appenzell Dağ Köpeği hareketli bir yapıya sahiptir. Sağlıklı beslendikleri takdirde kilo konusunda sorun yaşamayan bu ırka ait köpeklerin genetik yatkınlığı olan rahatsızlıklardan biri de eklemlerinde oluşabilecek problemlerdir. İsviçre kökenli bir köpek olarak bilinen bu cinslerin eğitildiklerinde birçok görevi yapabilmesi mümkün olur. Yetenekleri ile öne çıkan bu cinsler kolay öğrenebilen türler arasında yer alırlar. Nadir bir ırk olarak kabul edilirlerken yavrulayacak bir dişi köpeğin ortalama olarak 4-6 adet yavru yapması mümkün olur. Yavru sayısı dişi köpeğin fiziki durumu ve sağlıklı olmasına bağlı olarak değişir. Eğitim verileceği zaman da yavruyken bu işlemlerin yapılması başarı oranını yükseltecek bir durumdur. Sağlıklı bir yaşam sürmesi her köpek için yaşam süresini uzatır. Bundan dolayı da Appenzeller iyi koşullarda bakıldıklarında normalin üzerinde bir hayat sürebilir. Bakımları ile ilgili olarak da aşılarının ihmal edilmemesi gerekir.

Appenzell Dağ Köpeği  Yavru

Appenzell Dağ Köpeği cinslerinin tüylerinin haftada birkaç kez fırçalanması yeterli olur. Çok hareketli bir ırka mensupturlar. Eğitim verileceği zaman baskın karakterli kişiler tarafından bu çalışmanın yapılması gerekir. Eğitimlerine yavruyken başlandığında daha iyi sonuç almak mümkündür. Sosyalleştirildiklerinde uyumlu türler arasında yer alırlar. Tüylerinin fırçalanmasının dışında tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi, ağız temizliğine dikkat edilmesi de bakımlarına yönelik olarak yapılacaklar arasında yer alır. Ayrıca yavru oldukları dönemden itibaren aşılarının ihmal edilmemesi sağlıklı bir ömür süreleri açısından önemlidir. Bu köpekler İsviçre kökenlidir. İsviçre’nin Appenzell kanyonunda görülen bu türlerin çoban köpeği olarak tercih edildiği görülür. Arama kurtarma çalışmaları söz konusu olduğunda Appenzeller  kullanılabilmektedir. Oldukça yetenekli bir köpek olan Appenzeller dayanıklılıkları ile de dikkat çeker.

Appenzell Dağ Köpeği Eğitimi

Eğitilirlerken onlara karşı kararlı ve saygılı davranılması gerekir. Kolay öğrenmelerine izin veren bu yöntem sayesinde sahibi ile arasında güçlü bir bağ kurması mümkün olur. Çalışkan yaradılışlı köpekler arasında yer alan Appenzell Dağ Köpeği kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Bundan dolayı da oldukça çevik olan bu cinslerin atak türler kabul edildiği görülür. Korkusuz yönleri öne çıkan Appenzell Dağ Köpekleri yabancılara karşı da temkinli yaklaşır. Diğer hayvanlarla anlaşma konusunda da çok problemli olmayan bir türe aittirler. Genellikle sağlık sorunu yaşamayan bu köpeklerin kendisine verilecek görevlerde başarı gösterdiği bilinmektedir. Bu türlerin zeki ve inatçı bir yapıya sahip oldukları görülür. Bundan dolayı da özellikle inatçılık özelliği taşıyan köpek türleri eğitilirken baskın karakterli eğitmenlere gerek duyulur. Tüy bakımı konusunda sorunlu olmamasına rağmen dökülen bir tüy cinsi vardır. Bundan dolayı da taranmasına ihtiyaç olur. Kulak temizliği de zaman zaman yapılması gereken bakımları arasında yer alır. Kontrollerin yapılması kulak enfeksiyonlarının önlenebilmesi açısından önemlidir.

Appenzell Dağ Köpeği Eğitimi Nasıldır ?

Eğitilirlerken onlara karşı kararlı ve saygılı davranılması gerekir. Kolay öğrenmelerine izin veren bu yöntem sayesinde sahibi ile arasında güçlü bir bağ kurması mümkün olur.

Appenzell Dağ Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Appenzell Dağ Köpeği hareketli bir yapıya sahiptir. Sağlıklı beslendikleri takdirde kilo konusunda sorun yaşamayan hayvanlardır.