Köpek Cinsleri

Ariegeois , Ariegeois Cinsi Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Ariegeois , Ariegeois Cinsi Köpek Özellikleri , Ariegois  Bakımı , Ariegois  Nasıl Eğitilir ?

Avcı köpek türleri arasında yer alan Ariegois cinsi köpeklerin insanlarla arası iyidir. Diğer hayvanlarla da geçinme konusunda sorun yaşamayan bu cinslerin yavru oldukları dönemde eğitilmeleri önemlidir. Bu dönemde eğitildiklerinde davranışlarının kontrol altına alınabilmesi daha mümkün olurken sosyal yaşama uyumları da kolaylaşır. Hareketli köpek türleri arasında yer alırlar. Avcı olmaları bu özelliklerini belirleyen en önemli unsur olurken aynı zamanda da refakatçi köpek olarak da yetiştirildikleri görülür. Köken olarak Fransa’ya ait olan bu köpeklerin genellikle Fransa’da tanındığı görülmektedir. Son dönemlerde köpek ırklarına olan ilginin artması ile bu cinslerin de daha fazla bilinir hale geldiği görülür.

Ariegeois Özellikleri

Tüy dökme sorunu açısından bu köpeklerin çok problemli olmadığı görülürken orta seviyede olarak değerlendirmek mümkündür. Yavrulayacağı zaman ortalama olarak 3-6 adet arasında yavruya sahip olabilen dişi Ariegeois cinsi köpeklerin sağlık durumu ve büyüklüklerine bağlı olarak yavru sayısı değişir. Genellikle yılda bir kez yavrulatılması önerilen cins köpeklerin sağlıkları açısından bu durum önemlidir. Tüy dökme mevsimlerinde belli oranlarda artış yaşansa da bu köpeklerin haftada birkaç kez taranması yeterli olur. Bundan dolayı da bakımları konusunda çok sorun çıkarmazlar. Ağız temizliğine dikkat edilmesi gerekirken sağlıklı bir yaşam sürmeleri için dişlerinin temizlenmesi önemlidir. Tırnaklarının kısaltılması ve genel temizlik ihtiyaçları giderilmelidir. Bu köpeklerin sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olması önerilir. Hareketli oldukları için enerji veren besinlere ihtiyaç duyarlar. Yaşamları ev ortamında sürdürülecekse kilo almaya meyilli olacaklarından beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Ariegeois Yavru Köpek

Hareketli köpek türleri arasında yer alan Ariegois avcı genleri sebebi ile enerji doludur. Apartmanlarda bakılacakları zaman sıkıntı yaratabilen bu türler kapalı ortamlarda çok uyumlu olmaz. Sıkılabilir. Zekâları iyi seviyede olan bu köpeklerin kolay öğrenmesi eğitimleri açısından bir avantajdır. Kısa sürede istenilen davranış eğitimini uygulayabilirler. Hareketli oldukları için de kolay kilo almadıkları görülür. Günlük egzersiz ihtiyacı yüksek olan köpekler arasında yer alırlar. Genellikle uyumlu bir ırk olarak kabul edilirlerken insan canlısı tavırları ile dikkat çekerler. Disiplinli bir karakter yapısına sahip olan bu köpekleri insanlar için iyi bir dost olabilme özelliğine sahiptir. Çevik bir köpek türü olması ile tanınan bu köpeklerin boyları da çok büyük değildir. Verilen komutları alma konusunda sorunsuz bir tür olması önemli özellikleri arasında yer alırken insanlarla oldukça iyi anlaşırlar. Avcılık özellikleri genlerinde olan bu cins köpeklerin uyumlu bir yaşam sürmesi için sosyalleştirilmeleri gerekir. Sağlıkları için yavruyken aşılanmaları ve ağız bakımlarının yanı sıra kulak temizliklerinin de ihmal edilmemesi gerekir.

Ariegeois Eğitimi

Bu cins köpeklerin yaşam süreleri açısından ele alındığında nispeten diğer köpeklere göre daha az bir ömrü olduğu görülür. Yaklaşık olarak 10 yıllık bir yaşam süresi bulunana Ariegois cinsi köpeklerin sakin bir yapıları vardır. Kendisine görev verildiğinde bunu başarı ile yapan ırklardan birine ait olan bu köpeklerin sadık bir karakter yapıları bulunur. Çok tüy dökmeyen bu ırka ait köpeklerin düzenli olarak taranmaya ihtiyacı olur. Çocuklarla da iyi geçinebilen Ariegois cinsi köpekler yavruyken sosyalleştirilmesi gereken ırklar arasında yer alır. Bu sayede de rahat bir yetişkinlik dönemi yaşar. Bahçeli evlerde bakılması daha uygun olan bu türlerin sürekli hareket etme ihtiyacı vardır. Gün içinde yorulmadan sürekli koşabilen Ariegois cinsi köpekler ev ortamında kaldıklarında sıkılırlar. Bir arada yaşadıkları kişilere karşı sadık olan bu cinsler disiplinli bir yaşamı sever.

Ariegeois Özellikleri Nelerdir ?

Tüy dökme mevsimlerinde belli oranlarda artış yaşansa da bu köpeklerin haftada birkaç kez taranması yeterli olur.

Ariegeois Eğitimi Zor Mudur ?

Ariegois cinsi köpeklerin sakin bir yapıları vardır. Kendisine görev verildiğinde bunu başarılı bir şekilde yaparlar. Bu yüzden eğitimleri kolaydır.