Köpek Cinsleri

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Aile köpeği olarak bakılabilecek türler arasında yer alan Avustralya Çoban Köpeği oldukça zeki bir ırka mensuptur. Amerika kökenli olan bu türler çoban sürülerini korumak üzere eğitilirler. İsminin Avusturalya çoban köpeği olmasına rağmen aslında Amerika’da yetiştirilirler. Geçmişte de bu amaç için kullanılan Avustralya çoban köpekleri hala aynı amaca hizmet etmektedir. Bu ırka ait köpekler yaklaşık olarak 12-15 yıl aralığında yaşarken oldukça dayanıklı olmaları ile dikkat çekerler. Aynı zamanda yaklaşık olarak 30-35 kg ağırlığa kadar çıkabilmektedirler. Tehlikelere karşı uyarıcı bir köpek türüdürler ve ev ortamında beslenmeleri oldukça zordur. Yüksek ses tonuna sahip köpekler arasında yer alırlar ve agresif bir yapıları vardır. Bebeklikten itibaren eğitildiklerinde sosyalleşebilmektedirler. Güçlü kas yapıları ile dikkat çeken bu türler fiziki olarak dengelidirler. Çevik ve dayanıklı yapıları ile dikkat çekerlerken sağlıklı hayvan grupları arasında yer alırlar. Uzun süre yalnız kalmamaları gerekirken yalnızlık duygusu ile agresif olabilirler. Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri nelerdir ? Avustralya Çoban Köpeği bakımı nasıl yapılır ?

https://kedikopekpet.comİlginizi çekebilir: Cane Corso Köpek

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri

Avustralya Çoban Köpeği hareketli yapısı ile dikkat çeken köpek türleri arasındadır ve her gün aktiviteye ihtiyaç duyar. Günlük olarak bir saat egzersiz yaptırılması gereken bu köpekler seslere karşı meraklıdır. Bundan dolayı da bakıldığı ortamlarda bu durum dikkate alınmalıdır. Dominant bir karaktere sahip olması ile bilinen bu köpekler oldukça enerjik bir yapıdadırlar. Bahçeli bir ortamda bakılmaları onlar açısından daha sağlıklıdır. Hareketli olmaları nedeni ile evde bakıldıklarında onlar açısından kısıtlayıcı bir ortamdan söz etmek doğru olur. Sevimli yapısı ile görenleri etkilemeyi başaran türler arasında yer alırken tüylü yapıları ile dikkat çekerler. Eğitilmeye müsaittirler ve çocuklarla ilk tanıştıklarında hareketli olmaları nedeni ile onları ürkütebilirler. Tüylerinin haftada iki kez taranması yeterli olur.

Avustralya Çoban Köpeği Bakımı

Bu köpekler eğitimleri sırasında baskın karakterlere gerek duyar. Otorite kurulduğu takdirde kolay eğitilebilen cinsler arasında yer alırken Avustralya Çoban Köpeği için iyi bir eğitimle başarılı sonuçlar elde edilebilir. Çok meraklı oldukları için sürekli hareket halindedirler ve apartmanlarda bakılması zor olan türler arasında yer alırlar. Tüylü olmaları nedeni ile sürekli bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple tüylerinin temizlenmesi gerekli olur. Tüy dökülme sorunları vardır ve gün içerisinde mutlaka egzersiz yaptırılmaları gerekir. Beslenmeleri için enerji ihtiyaçlarına uygun bir düzenleme yapılır. Yorulmayan bir yapıları olduğu için enerji ihtiyacı da fazla olan cinslerden biridir. Doğru bir eğitimle insanlara karşı sevecen olan köpek türleri arasında yer alırlar.

Avustralya Çoban Köpeği Fiyatları

Yabancılara karşı mesafeli olmalarına rağmen aile bireyleriyle ve çocuklarla iyi anlaşırlar. Bunda eğitimlerinin doğru verilmesi önemli bir paya sahiptir. Avustralya Çoban Köpeği iyi eğitildiğinde kendisinden bekleneni verebilecek bir köpek cinsidir. Oldukça zeki bir hayvandır ve kolay öğrenir. Mevsimsel olarak tüy dökme problemi yaşayan bu cinsler normal zamanda çok fazla sıkıntı yaratmamaktadır. Yavru oldukları dönemi genellikle uykuda geçirirler. Dışa dönük bir karakterde olmaları nedeni ile de sosyalleşmeleri oldukça kolaydır. Beslenme şekilleri günde 2 öğün olmak üzere düzenlenir. Mama ile beslenen bu cins köpekler hareketlilik oranlarına uygun olarak beslenmelidir. Kilo almaya meyilli olmaları nedeni ile de beslenme düzenleri doğru ayarlanmalıdır. Egzersizlerinin aksatılmaması bu noktada oldukça önemlidir. Duyma güdüsü yüksek hayvan grupları arasında yer alırlarken kalça çıkığı problemleri en sık görülen rahatsızlık türleri arasında yer alır. Katarakt, sağırlık, kalp hastalıkları gibi bazı sorunlara daha fazla meyillidirler. Bu tür köpekler yavru oldukları dönemde yaklaşık olarak 10.000-15.000 TL aralığında satılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Avustralya Çoban köpekleri hareketli ve enerjiktirler.

Avustralya Çoban Köpeği Bakımı Nelerdir ?

Avustralya Çoban köpekleri üzerlerinde otorite kurulduğu takdirde kolay eğitilen köpeklerdir.

Avustralya Çoban Köpeği Fiyatları Nelerdir ?

Avustralya Çoban köpekleri fiyatları 10-15.000 tl arasında değişmektedir.