Köpek Cinsleri

Avustralya Çoban Köpeği , Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Avustralya Çoban Köpeği , Avustralya Çoban Köpeği  Özellikleri , Avustralya Çoban Köpeği  Bakımı , Avustralya Çoban Köpeği  Yavrusu

Bu cins köpekler insanlara karşı yakın türler arasında yer alırlar. Oldukça enerji dolu bir yapıya sahip olmaları bilinen en önemli özellikleri arasındadır. Sürekli hareket halinde olmaktan çok hoşlanan Avustralya Çoban Köpeği oldukça sevimlidir. Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında bir yaşam süresine sahip olan bu köpekler sağlıklı bir vücut yapısı ile de bilinir. Her gün egzersiz yapma ihtiyacında olan köpek türleri arasında onlar da vardır. Çocuklarla anlaşma konusunda da problemsiz cinsler arasında yer alırlar. Ailelerine düşkünlükleri ile bilinen bu köpeklerin küçük yaşta itaat eğitimine ve sosyalleştirilmeye ihtiyacı olur. Apartmanlarda yaşayanlar tarafından da tercih edilebilen bu köpeklerin sahiplerinin de aktif bir yaşamdan hoşlanması önerilir. Bu sayede köpeklerine zaman ayırmaları mümkündür. Zira bu köpeklerin kendilerine yeterince vakit ayırılması önemlidir. Ev ortamında bakılacakları zaman beslenme düzenlerine dikkat edilmelidir.

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri

Avustralya Çoban Köpeği türleri orta boy ırklar arasında yer alır. Yavrulama konusunda da dişinin sağlık durumu ve fiziki yapısına bağlı olarak 6-9 aralığında yavru dünyaya getirebilmesi mümkün olmaktadır. Mevsimsel olarak tüy dökme sorunu yaşayabilen bu cinslerin hafta içerisinde birkaç kez taranmaları yeterli olabilmektedir. Banyo yapma gereksinimi çok olmayan köpek türleri arasında yer alırlar ve tüyleri konusunda da problem teşkil etmezler. Bunun yanı sıra tüylerinin karışmaması için ilkbahar döneminde sık sık taranmaya ihtiyaçları olabilmektedir. Yavruyken verilecek bir itaat eğitimi ile çok uyumlu köpekler arasında yer alan bu türlerin sosyalleştirilmeleri de önemlidir. Sosyalleştirildiklerinde çevreleri ile uyumlu hale gelen bu köpekler insanlar için harika bir arkadaş olabilmektedir. Bunun yanı sıra havlamaktan hoşlandıklarından apartmanlarda yaşarsa sorun çıkarabilen bir türdür.

Avustralya Çoban Köpeği Yavrusu

Bu cins köpeklerin terapi köpeği olarak ya da arama kurtarma çalışmaları sırasında kullanıldığı da görülür. Eğitilmeye müsait bir ırk olması ve görev üstlenme bilinci sayesinde kendisine öğretilenleri başarı ile yapabilen ırklardan biri olması nedeni ile tercih edilirler. İş yapma konusunda çok çalışkan bir ırk olması ile öne çıkan Avustralya Çoban Köpeği cinslerinin oldukça eğlenceli oldukları görülür. Çevik yapılarının yanı sıra hareketli yaşam tarzları ile de dikkat çekerler. Havlama konusunda ise problemli olan türler arasında yer alır . Havlamaktan hoşlanan bu köpeklerin apartman ortamında bakılacakları zaman iyi bir eğitime ihtiyacı olur. Bakımları ile ilgili olarak da yavruyken aşılarının tamamlanması önemlidir. Ağız sağlıklarına dikkat edilmesi gerekirken tırnaklarının da belirli aralıklarla kontrol edilmesi önerilir.

Avustralya Çoban Köpeği Evde Beslenir Mi ?

Sahiplerinin kendisine zaman ayırması gereken köpek türleri arasında yer alan Avustralya Çoban Köpeği neşeli ve eğlenceli bir türdür. Aile ile birlikte yaşama konusunda uyumlu türler arasında yer alırlar. Çok küçük çocuklar söz konusu olduğunda bu tür köpeklerden uzak durmaları gerekir. Köpeğin çoban köpeği olması nedeni ile çok hareketli olması söz konusudur. Çeşitli mevsimsel koşullara uyumlu türler arasında yer alan bu köpekler oldukça zekidir. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl aralığında değişebilen bu köpeklerin sağlıklı bir yapısı bulunur. Dünya genelinde akıllı köpekler arasında yer almaları nedeni ile kolay öğrenebilir türler arasındadırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu cinslerin yabancılara karşı sinirli tavırlar sergilemesi söz konusu olur. Tüy bakımı için düzenli olarak taranması gereken bu ırkın apartmanlarda bakılması zor olabilmektedir. Bahçeli evlerde bakılmaları kendileri için daha uygundur. Hareketli olması nedeni ile sürekli enerjik olan bu köpeklerin kapalı ortamlarda kaldığında canı sıkılabilir.

Avustralya Çoban Köpeği Yavrusu Nasıldır ?

Eğitilmeye müsait bir ırk olması ve görev üstlenme bilinci sayesinde kendisine öğretilenleri başarı ile yapabilen ırklardan biri olması nedeni ile tercih edilirler.

Avustralya Çoban Köpeği Nasıl Bir Türdür ?

Avustralya Çoban Köpeği neşeli ve eğlenceli bir türdür