Köpek Cinsleri

Avustralya Sığır Çoban Köpeği , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Avustralya Sığır Çoban Köpeği , Avustralya Sığır Çoban Köpeği Özellikleri , Avustralya Sığır Çoban Köpeği Bakımı , Avustralya Sığır Çoban Köpeği Nasıl Eğitilir ?

Avustralya Sığır Çoban Köpeği cinsi köpekler hareketli türler arasında yer alır. Sürüleri kontrol etmek amacıyla yetiştirildikleri için görev alma bilinci yüksek olan bu köpeklerin insanlarla arası iyidir. Genetik özellikleri arasında koruyucu yanlarının olması ile dikkat çekerler. Meşgul olmaya ihtiyaç duyan bu köpekler boşta kaldıklarında sıkılırlar. Bundan dolayı da kendilerine sorumluluk verilmesi gerekli olur. Sahibine olan bağlılıkları son derece yüksek olan bu köpeklerin çocuklar ve evcil hayvanlarla uyum sağlayabilmesi için küçük yaşta eğitilmesi gerekir. Yavruyken verilecek itaat eğitimleri ile uyumlu hale gelebilen bu köpeklerin aynı zamanda da sosyalleştirilmeleri gerekir. Çok aktif bir köpek olması bu tür hayvanlarla birlikte yaşamak isteyenlerin bilerek onu sahiplenmesini gerekli kılar. Egzersiz ihtiyacı yüksek köpekler arasında yer aldığından sürekli ilgiye gereksinimi olur. Bundan dolayı evde bakılacağı zaman kendisine zaman ayırılması gerekir.

Avustralya Sığır Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel olduğu kadar zihinsel aktivitelere de ihtiyaç duyan bu köpeklerin eşyalara zarar verme ihtimali olur. Oyun oynama güdüsü ile yapacağı bu davranışların törpülenmesi için meşgul tutulması önemlidir. Yabancılara karşı tedbirli köpekler arasında yer alan bu cinslerin sahibine bağlılıkları dikkat çekmektedir. Sevdiklerinden ayrıldığında depresyona giren bu cins köpekler ilgi görmekten hoşlanır. Genel olarak sağlıklı bir yapısı bulunan Avustralya Sığır Çoban Köpeği fiziksel aktivitelere olduğu kadar zihinsel uyaranlara da ihtiyaç duyar. Canı sıkıldığında çevresindeki eşyalara zarar verme eğilimi nedeni ile sürekli bir şeylerle meşgul olması gerekebilir. Bahçeli bir ortamda bakılmaya daha müsait olan bu türlerin günlük aktiviteleri aksatılmadan yapılmalıdır.

Avustralya Sığır Çoban Köpeği Yavrusu

Kolay eğitilebilir ırklar arasında bu köpek türleri de yer alır. Çok zeki olması nedeni ile eğitimini kısa sürede tamamlamak mümkündür. Hızlı bir komut öğrenme yeteneğine sahiptir. Kazmaya meraklı olan bu cinsler aynı zamanda bir şeyler çiğnemekten de hoşlanır. Yavruyken verilecek düzgün bir eğitimle çevreye uyumlu türler yetiştirmek ise kolaydır. Genellikle çok uzun olmayan tüyleri fazla dökülmez. Bunun yanı sıra yılda iki kere tüy değiştirir. Tüy değiştirme mevsimlerinde ise tüylerini dökmesi kaçınılmaz olur. Bundan dolayı da bu mevsimlerde biraz daha bakım ister. Tüylerinin taranması daha sık yapılır. Genel olarak çok fazla taranmaya ihtiyacı olmayan köpek türleri arasında Avustralya Sığır Çoban Köpeği de yer alır. Ortalama bir ömre sahip olan bu köpeklerin yaşam standartları iyi olduğunda sağlıklı bir ömür sürdüğü görülür. Yavruyken aşılarının yapılması ve genel kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Avustralya Sığır Çoban Köpeği Eğitimi

Ağız temizliğine dikkat edilmesi gereken bu türlerde dişlerinin temiz tutulması, tırnaklarının belli aralıklarla kontrol edilmesi önerilir. Bunun yanı sıra yavruyken aşılarının yaptırılması ve düzenli veteriner kontrolü sağlıklı bir yaşam sürmesi için zorunludur. Kulak temizliğine öne verilmesi gerekirken zaman zaman kontrolleri yapılmalıdır. Oyun oynamaktan hoşlanan bu cinsler aynı zamanda koruma güdüleri yüksek olan hayvanlardır. Salya sorunu olabilen bu türlerin yabancılar karşısında tedbirli olması söz konusudur. İklim koşulları karşısında uyum gösterebilme özelliğine sahip olan bu köpekler çok fazla yalnız bırakılmamalıdır. Uzun süre yalnız kalmaları Avustralya Sığır Çoban Köpeği türlerinin yaramazlık yapmalarına yol açar. Sürekli görev üstlenme eğiliminde olmaları nedeni ile meşgul edilecek aktivitelerle oyalanmalarına gerek olabilir. Bakımını üstlenen kişilerin bu türlere yeterince zaman ayırması önerilir. Sahipleri ile kuvvetli bir bağ oluşturan bu köpekler koruyucu özellik gösterirler. Apartman ortamlarında sorun yaşanabileceği için bahçeli evler kendileri için daha uygun bir yaşam alanı olur.

Avustralya Sığır Çoban Köpeği Eğitimi Nasıldır ?

Uygun çalışma ve disiplin ile kolaylıkla eğitilebilen , zeki bir ırktır.

Avustralya Sığır Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir ?

Yabancılara karşı tedbirli köpekler arasında yer alan bu cinslerin sahibine bağlılıkları dikkat çekmektedir.