Köpek Cinsleri

Avustralyalı Kelpie , Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Avustralyalı Kelpie , Avustralyalı Kelpie Köpek Özellikleri , Avustralyalı Kelpie Bakımı , Avustralyalı Kelpie Nasıl Eğitilir ?

Avcı ve çoban köpeği olma özelliklerine sahip olan Avustralyalı Kelpie kızıl kahverengi tüyleri ile göz alıcı bir duruşa sahiptir. Atletik yapılı türler arasında yer alırken aynı zamanda da kaslı bir vücudu vardır. Sivri ve dik kulakları ile koruyucu yönleri gelişmiş ırklar arasında yer alır. Yüz yapısının da sivri olması ile dikkat çeken bu köpek cinsi tehlikeler karşısında oldukça duyarlıdır. Koku alma duyuları gelişmiş olan bu köpeklerin çevik bir fiziki yapısı vardır. Tüy dokusu incelendiğinde kalın ve kısa tüyleri ile dikkat çeken bu ırkın vahşi hayvanlara karşı sürü korumakla görevlendirildiği görülür. Kaslı yapısı ve çevikliği hızlı koşmasında etkili olan bu köpeklerin enerjileri yüksektir. İnsanlara karşı yakın olan bu cinsler dost canlısıdır. Çoban köpeği olarak yetiştirildiği için koruma güdüleri gelişmiş olan bu türler alanlarını sürekli korumak ister. Ailelerine karşı düşkündürler. Sahipleri ile sıkı bir bağ kurarlar.

Avustralyalı Kelpie Özellikleri

Hareket etmekten keyif alan bu türlerin meşgul olacak işlere ihtiyacı olur. Bundan dolayı da boşta kaldığında canı sıkılır. Çoban köpeği olarak görev üstlenme sorumluluğuna sahip olan Avustralyalı Kelpie cinsi köpekler kendilerine verilen ödevleri kusursuzca yapar. Zeki olmaları öğrenmelerini kolaylaştıran bir özelliktir. Verilen komutları kısa sürede yerine getirebilme özellikleri ile öne çıkan bu köpekler açık alanda bakıldıklarında daha mutlu olur. Tüy yapısı nedeni ile her ortamda uyumlu yaşayabilen bu ırka ait köpeklerin sevimli bir görünümü vardır. Çalışkan köpek türleri arasında yer alan bu cinsler diğer köpeklerle de anlaşma konusunda sorun yaşamazlar. Apartman ortamlarında bakılmaya çok müsait olmayan bu türlerin korumacı tavırları bulunur. Çoban köpeği olmaları nedeni ile içgüdüleri kuvvetli türler arasında yer alan bu köpekler sorumluluk almaktan hoşlanır.

Avustralyalı Kelpie Yavrusu

Avustralyalı Kelpie türlerinin yavruyken eğitilmeleri gerekir. Kolay öğrenebilen bu ırklar sahipleri ile güçlü bir bağ kurar. Komutları kısa sürede yerine getirme kabiliyetleri sorumluluk üstlenebilme becerilerinden gelir. Sağlıklı bir vücut yapısına sahip olan bu köpeklerin egzersiz ihtiyacı çok fazla olur. Bundan dolayı da hareket etmesi gerekir. Sürekli görev bilinci ile hareket eden bu cins köpekler boşta kalmak istemez. Bu sebeple de gün içerisinde enerjilerini atmaları için fırsat yaratılmalıdır. Tüylerinin aylık olarak fırçalanması yeterli olurken ortalama bir köpek ömrüne sahiptir. 12-14 yıl aralığında yaşayabilen bu cins köpeklerin iyi bir bakımla daha uzun zaman hayatta kalması da mümkün olur. Genellikle çoban köpeği olmaları nedeniyle bahçeli evlerde bakılmaya daha müsait bir ırktırlar.

Avustralyalı Kelpie Eğitimi

Eğitilmesi kolay ırklar arasında yer alan Avustralyalı Kelpie yabancılar karşısında sinirli olabilmektedir. İtaat eğitimi yavruyken verildiğinde uyumlu olan bu cinsler aynı zamanda da sosyalleştirilmelidir. Çocuklarla arası iyi olan bu cinsler onlarla yalnız kalmaması gereken türler arasında yer alır.  Çok hareketli olmaları bunda etkilidir. Zekâsı ile öne çıkan bu köpekler hızlı öğrenmeleri ile de bilinir. Sürü koruma yetenekleri konusunda çok iyi derecede olan bu köpekler orta büyüklükte kabul edilirler. Sahibine sevgi dolu yaklaşan Avustralyalı Kelpieler onlara karşı itaatkardır. Dişi bir köpeğin yaklaşık olarak 4-7 aralığında yavruladığı bilinmektedir. Ağız temizliği ve tırnak bakımı da bu cinsler için önemlidir. Eğitmenlerinin kararlı ve baskın karakterli olması öğrenmelerini olumlu yönde etkiler. Çok sert davranışlardan hoşlanmasalar da baskın karakterli bir eğitici karşısında itaat eğitimleri başarılı olur. Bakımları sırasında düzenli olarak veteriner kontrolleri de ihmal edilmemelidir.

Avustralyalı Kelpie Nasıl Özelliklere Sahiptir ?

Avcı ve çoban köpeği olma özelliklerine sahiptir.

Avustralyalı Kelpie Nasıl Bir Duruşa Sahiptir ?

Avustralyalı Kelpie kızıl kahverengi tüyleri ile göz alıcı bir duruşa sahiptir.