Balinese Kedisi , Balinese Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Balinese Kedisi insanlara çok düşkün bir kedi türüdür. İnsanların yanı sıra küçük çocuklarla ve evcil diğer hayvanlarla da ilişkileri sağlıklıdır. Balinese cinsi kedi özellikleri açısından Siyam kedileriyle büyük benzerlikler göstermektedir. Bakımı tüy yapısı düşünüldüğünde oldukça basittir. Bakımları düzenli ve düzgünce yapıldığında oldukça uzun ömre sahip olabilmektedirler.

Balinese Kedileri Endonezya’nın Bali adasında yaşıyor. Dünyanın tüm ülkelerine hızla yayılan bu cins, Siyam kedisinin soyundan gelmektedir. Kedi yetiştiricilerinin araştırmalarına devam ettiği Balinese, Siyam ve Angola kedilerinin pek çok ortak noktası var. Uzun, ince ve ipeksi dokusu ve çok zarif görünümü ile Balinese kedileri, konuşkan yapıları nedeniyle sahipleri ve diğer arkadaşları ile sohbet etmeyi çok severler. Evcil kedilerin ideal özelliklerine sahip olan bu cins, ilk olarak 1961 yılında Uluslararası Kedi Derneği tarafından kabul edilmiştir.

Adını Endonezya’nın Bali kentinden alan bu sevimli kediler, farklı bir Siyam türü. Uzun tüylerinin genetik modifikasyonlardan kaynaklandığına inanılıyor ancak bununla ilgili net bir bilgi yok. Bali kedisi ırkı, İran ve Ankara kedileri gibi uzun, masif bir kürke sahiptir.

Balinese Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3,5 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk25 cm – 30 cm arası
TüylerOrta uzunluk-ipeksi yapı
Tüy RenkleriFarklı renklere sahip
Göz RenkleriMavi-yeşil tonları
Ortalama Ömrü8-14 Yıl
Balinese Kedisi Genel Özellikleri

Balinese Kedisi Karakter Özellikleri;

Siyam kedilerine göre tüy uzunluklarında farklılık olsa da Balinese kedi ırkı tamamen Siyam kedisine benzemektedir. Sahiplerine fazlasıyla bağlı olan ve her zaman başkalarıyla vakit geçirmek isteyen bu kediler, yaptığınız her şeyde yanınızda olmak isteyecektir. Balinese Kedileri, sahiplerinden ayrılamazlar ve uyurken insanlarla aynı odada kalmayı tercih ederler. Diğer kedilere göre daha çok miyavlamaya meyilli olan Balinese kedisi, özel ilgiye ihtiyaç duyduğunda miyavlar. Ayrıca yeni insanlarla tanışırken sık sık miyavlayabilir.

Balinese kedisi çok zekidir. Karmaşık oyunları seven bu cins aynı zamanda oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Her zaman bir şeye ilgi duyan Balinese kedileri, basit konularda kolayca eğitilebilir. Sürekli aktif olan bir kedi olduğu için oyuncak olmayan ortamlarda yalnız bırakılmaları sakıncalıdır.

Balinese kedileri insanlara çok düşkündür. Bu yüzden çocuklarla da arkadaş olurlar. Özellikle küçük çocuklu aileler için uygun olan Bali, her zaman oyun oynamak istedikleri için çocukların ilgisini çekiyor. Bu cins, uygun şekilde tanıtılırsa diğer hayvanlarla bir arada yaşayabilir.

Balinese Kedisi Fiziksel Özellikleri;

  • Balinese kedi ırkı orta boyda olup ortalama 3,6-5,4 kg ağırlığındadır.
  • Tüyleri orta ila uzun ve ipeksi bir yapıdadır.
  • Gözleri açık mavi, yeşim yeşili veya morumsu mavidir.
  • Balinese yavruları krem ​​veya saf beyaz doğarlar ve yavaş yavaş burunlarının, kulaklarının ve patileri zamanla rengini alırlar. Doğumdan sonra 4 hafta sonrasında tam renklerine kavuşurlar.
  • Tüyrenkleri mavi, çikolata, leylak, kırmızı ve kavun gibi farklı renklerde olabilir.
  • Bacaklar ve kuyruk uzun ve kuyruk aynı zamanda oldukça tüylüdür.
  • Balinese kedisi ortalama ömrü 13-15 yıl olarak bilinmektedir.

Balinese Cinsi Bakımı

Balinese kedisi bakımı tüy yapısı sayesinde oldukça kolaydır. Kedi tarağı ile düzenli olarak fırçalamak ölü tüylerden kurtulmayı kolaylaştıracaktır. Uzmanlar, Balinese kedileri için düzenli egzersizin çok önemli olduğunu söylemektedirler. İnteraktif oyunlar oynayabildiklerini ve kedi oyuncaklarının aktif kalmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor. Yavru Balineseler ve yetişkin Balineseler için kaliteli kedi maması kullanımının çok önemli olduğu bilinmektedir. Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kuru veya konserve kedi mamasını kullanmanız önerilir. Su tüketiminin de önemli olduğunu biliyoruz ve su deposunun her zaman temiz ve dolu olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Balineselerde yaşam beklentisi 13 ila 15 yıl arasında değişiyor ve yaşa uygun bir diyet ve dikkatli beslenme gerektiriyor. Balinese kedilerinin sağlığı için düzenli aşılama ve besleme çok önemlidir. Araştırmalar, Balinese kedilerinin Siyam kedileriyle aynı genetik sorunlara sahip olduğunu göstermiştir.

Balinese Cinsi Bakımı Nasıldır ?

Kedi tarağı ile düzenli olarak fırçalamak ölü tüylerden kurtulmayı kolaylaştıracaktır. Uzmanlar, Balinese kedileri için düzenli egzersizin çok önemli olduğunu söylemektedirler.

Balinese Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Sahiplerine fazlasıyla bağlı olan ve her zaman başkalarıyla vakit geçirmek isteyen kedilerdir.