Köpek Cinsleri

Basenji Köpek Özellikleri ve Bakımı

Basenji Köpek türleri Afrika kökenlidir. Tazı benzeri bir fiziki yapısı olan bu köpeklerin dünya genelinde yetiştirildiği bilinir. Hareketli yapıları ile dikkat çeken bu köpekler iz sürme konusunda oldukça iyidirler. Sürekli havlamayan, haber vermesi gerektiğinde bir kez bunu gerçekleştiren Basenjiler avcılıkta etkin olarak kullanılırlar. Bu tür köpekler tazıya olan benzerlikleri ile dikkat çekerken aynı zamanda da kurtlara benzerler. Bundan dolayı da kurt ve tazı karışımı bir görüntü sunarlar. Fiziksel olarak sivri bir burna, keskin bakışlara ve dik kulaklara sahiptirler. Atletik bir yapıda olduklarından dolayı da oldukça hızlı koşarlar. Avcı ve iz sürücü bu köpekler sevimli türler arasında yer alır. Basenji Köpek Özellikleri nelerdir ? Basenji Köpek Bakımı nasıl yapılır ? Daha detaylı inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Labrador Retriever Köpek

Basenji Köpek Özellikleri

Akıllı köpeklerden biri olan Basenjiler hareketli yapıları ile öne çıkar. Hızlı koşan ve dikkatli bir yapıya sahip olan Basenji Köpek oldukça özgür yaradılışlıdır. Zeki olması nedeni ile kolay eğitilebilen bu tür köpekler komutlara uyma özelliği gösterir. İnsanlara yakın bir türdür. Çocuklarla da iyi geçinen bu köpekler diğer köpeklerle ya da farklı hayvanlarla anlaşamaz. Hareketli olmaları nedeni ile sürekli egzersiz ihtiyacı olan Basenjiler bir hayli hızlıdır. Bundan dolayı da gün içerisinde oradan oraya durmadan koşar. Bu türlerin dünyanın en eski ırklarından biri olduğu düşünülürken oldukça sessiz bir cinstir. Yaklaşık olarak 10 kg ağırlığa kadar ulaşabilen bu köpekler 12-14 yıl aralığında bir yaşam süresine sahiptir. Özgür yaradılışta olmaları nedeni ile eğitilseler dahi her komutu anında yerine getirmeyebilen bu köpekler dik başlı olarak adlandırılır. Asi yaradılışları genlerinden kaynaklanır. Doğada avcı olarak kullanılan bu köpeklerin iyi bir iz sürme kabiliyeti vardır.

Basenji Köpek Bakımı

Bakımları konusunda harekete özel bir ihtiyaç duyan Basenji Köpek türleri gün içerisinde egzersiz yaptırmaya gereksinimleri olur. Oldukça çevik olmaları nedeni ile sürekli hareket halinde olan Basenjiler çok fazla bakım gereksinimi olmayan türler arasında yer alır. Bu türler kokusuz olarak adlandırılırken ılıman iklimlerde daha rahat yaşarlar. Yabancılara karşı tedbirli yaklaşırlar ve egzersiz yaptırılmadığında da hırçın olurlar. Zor itaat ederler ama kolay öğrenirler. Bunda zeki olmalarının büyük bir etkisi vardır. Dik başlı oldukları için de istemedikleri zaman komutlara uymazlar. Güçlü karaktere sahip köpekler arasında yer alan Basenjilerin tüy yapısı kısadır. Az tüy dökmeleri nedeni ile tüy dökme konusunda insanları rahatsız etmezler. Düzenli olarak veteriner kontrolü ile bu tür köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkün olur. Sağlıklı beslenme ve egzersizlerinin de ihmal edilmemesi gerekirken ayrıca hijyen kurallarına da bakımlarında dikkat edilmelidir. Tüm köpek türleri için geçerli olan bu durum sayesinde onların yaşam standartları yükseltilerek kaliteli bir hayat sürmeleri sağlanabilir.

Basenji Köpek Fiyat

Apartmanlarda kolay yaşayabilme özelliğine sahip olan bu köpeklerin ev ortamına uyum sağladığı görülür. Dış mekanlarda kalmaya uygun olmadıkları için genellikle evlerde bakılırlar. Oyun oynamaktan çok hoşlanan Basenji Köpek cinsleri çevresindekilere karşı koruma özelliği çok fazla gelişmemiş bir türdür. İçgüdüsel olarak avcı ve iz sürücü yetenekleri daha gelişkindir. Bu köpeklerin satış fiyatları ise yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Yavru bir Basenji köpek 500-1500 TL aralığında satılabilmektedir. Meraklı yapısı ile dikkat çeken Basenjiler havlamaktan çok hoşlanmaz. Havladığında ise bunu yalnızca bir kez yapmayı tercih eder. Gelişmiş bir koku alma duyusuna sahip olan bu tür köpeklerin keskin gözleri vardır. Eğitimi verildiğinde aile içerisinde bir kişiyi kendisine yakın hisseden Basenjiler arkadaş canlısıdır. Mutlu olabilmek için sürekli meşgul edilmesi gereken Basenjilerin bu özellikleri hareketli yapılarından kaynaklanır.

Sıkça Sorulan Sorular:

Basenji Köpek Özellikleri Nelerdir ?

Basenji köpekler kolay eğitilebilir ve çok akıllı köpeklerdir.

Basenji Köpek Bakımı Nasıl Yapılır ?

Basenji köpekler sürekli egzersiz yaptırılmaya ihtiyaç duyan köpeklerdir.

Basenji Köpek Bakmak Kolay Mı ?

Basenji cins bir köpeğiniz var ise ona sürekli hareket yaptırmaya ve onunla beraber hareketli olmaya hazır olmalısınız.