Köpek Cinsleri

Basenji , Basenji Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Basenji , Basenji Köpek Özellikleri , Basenji  Bakımı , Basenji  Nasıl Eğitilir ?

Avcı köpeklerden söz edileceği zaman Basenji cinsi köpeklerin unutulmaması gerekir. Güçlü bir avcılık yeteneğine sahip olan bu köpeklerin yabancılara karşı saldırgan oldukları görülür. Kulakları dik olan Basenji köpeklerin özgür ruhlu bir yapıları bulunur. Avcı olması genlerindeki özgür yanı tetikleyen bir durumdur. Bundan dolayı da eğitimleri zorlu olan köpekler arasında yer alır. Agresif bir yaradılışa sahip olması nedeni ile kontrollü tutulması gereken köpekler arasında yer alır. Özellikle kediler söz konusu olduğunda tahammül gücü az olan bu köpeklerin diğer evcil hayvanlarla da arası iyi değildir. Atletik fizik yapısı ve çevikliği en belirgin özellikleri arasında yer alırken tam bir av köpeği olarak görülebilir. İyi eğitildiklerinde uyum gösterebilirler. Basenjiler iz sürme yetenekleri de gelişmiş bir ırktır.

İlginizi çekebilir : Alman Spanieli 

Basenji Özellikleri

İnatçı bir yapıya sahip olan Basenji cinsi köpekler öğrenme konusunda sorun yaşarlar. Özgür yaradılışlı olmaları nedeni ile itaat etmekte zorlanan bu köpekler zekâ olarak oldukça iyi seviyededir. Buna rağmen inatçı oluşları öğrenmelerini zorlaştıran bir özellik olarak ortaya çıkar. Havlama konusunda sessiz olan nadir ırklar arasında bulunan bu köpekler temiz köpeklerdir. Ağaçlara çıkma konusunda deneyimli olan bu türlerin çok fazla yıkanması gerekli olmaz. Tüy bakımı içinse arada sırada taranması yeterli olur. Özgürlüğüne düşkün , zeki , akıllı ve hareketli bir ırk olan Basenjiler aynı zamanda da oldukça çeviktir. Avcı köpek türü olmaları nedeni ile sürekli hareket halinde olabilirler. Eğitildiklerinde apartmanlarda da yaşayabilirler. Kısa tüylü olan bu ırka ait köpekler çok fazla tüy dökmez. Alerjisi olanlar açısından da tercih edilebilecek türler arasında yer alırlar.

Basenji Yavru

Avcılık özellikleri nedeni ile hareket ihtiyacı fazla olan bu türlerin yavruyken eğitildiklerinde itaatkâr olmaları daha kolay olur. Bu tür eğitimi verecek olan kişinin ise profesyonel biri olması etkili sonuçlar elde edebilmek için gerekir. Yavruyken aşılarının yapılması gerekir. Sosyalleştirme işlemlerinin de bu dönemde yapılması uyum gösterebilmesi için gereklidir. Bakımlarına yönelik olarak çok fazla bir gereksinimi olmayan bu köpeklerin tırnak kontrolleri , ağız bakımları ihmal edilmemesi gerekir. Ev ortamında bakılacakları zaman düzenli veteriner kontrolleri de köpekler açısından önemlidir. Basenjiler de yavruyken eğitimlerine başlanması gereken türlerdir. Bahçeli evlerde bakılması daha kolay olan bu ırkların hareketli yapıları nedeniyle çok fazla kilo almadıkları görülür. Sağlıklı beslenmesi gerekli olan Basenji cinsi köpekler günlük yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Ayrıca oyun oynamaları için de fırsat yaratılması ruh sağlıkları açısından iyidir. Çocuklarla arası iyi olan bu ırkın onlarla oynamaktan hoşlandığı görülür.

Basenji Eğitimi

Sadık bir köpek olması mümkün olan Basenji cinsi köpeklerin iyi bir itaat eğitimine ihtiyacı olur. Kendisine verilen sorumlulukları yapmak için istekli olan bu türlerin avcı genleri koku alma duyularının gelişmesine yol açmıştır. Sahibine bağlanma konusunda sorun yaşamayan Basenjiler oldukça sevimli türler arasında yer alır. Hızlı koşan ve çevik hareketlere sahip olan bu köpek türü 12-14 yıl aralığında yaşayabilir. İyi koşullarda bakıldığında uzun bir ömür sürmesi mümkün olan bu ırka ait köpeklerin beslenmesine de dikkat edilmelidir. Temiz köpekler arasında yer alan bu türlerin kulak temizliğine de dikkat edilmesi sağlığı açısından gerekir. Çok fazla bakıma ihtiyacı olmayan Basenjilerin uyanık yaradılışta olduğu bilinir. Çevrelerine karşı ilgili olan bu cins köpekler etraflarında olan biten her şeyden haberdar olmak ister. Bundan dolayı da meraklıdır. Egzersiz ihtiyaçları ihmal edilmemesi gereken türler arasında yer alırlar.

Basenji Köpeğinin Özellikleri Nelerdir ?

Havlama konusunda sessiz olan nadir ırklar arasında bulunan bu köpekler temiz köpeklerdir.

Basenji Köpek Eğitimi Nasıldır ?

Disiplinli ve periyodik dersler ile eğitim verilmesi.