Köpek Cinsleri

Basset Hound , Cinsi Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Basset Hound , Basset Hound Cinsi Özellikleri , Basset Hound Bakımı , Basset Hound Yavrusu

Ev ortamında bakılmaya müsait ırklar arasında yer alan Basset Hound cinsi köpekler oldukça arkadaş canlısıdır. Çocuklarla da iyi anlaşabilen bu türler başka hayvanlarla da geçinme sorunu yaşamayan ırklar arasında yer alır. Sosyal bir tür olmaları nedeni ile yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu köpeklerin uzun kulakları bulunur. Eğitimleri zorlu olan türlerden biri olan bu köpeklerin ödül maması ile beslenmesi gerekli olur. Öğrenme konusunda zorluk çıkarmaları ile bilinirler. Uzun kulaklı olması nedeni ile enfeksiyonlara karşı dikkatli olunması gereken bu cins köpeklerin kulak kontrolleri ve temizliği ihmal edilmemelidir. Tırnaklarının belli aralıklarla kesilmesi, ağız hijyenine dikkat edilmesi köpek bakımı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

ilginizi çekebilir : Alpine Dachsbracke

Basset Hound Özellikleri

Basset Hound cinsi köpekler için tüylerinin belli aralıklarda taranması önerilir. Yavruyken aşılarının yapılması düzenli aralıklarla veterinere götürülmesi sağlıklı bir yaşam sürmesi için gereklidir. Bundan dolayı da rutin kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir. Sosyal bir köpek olması çevresine karşı uyum göstermesi ile neticelenen bu türlerin zaman zaman oyun oynamaktan hoşlandığı görülür. Özgür bir ruha sahip olan Basset Houndlar ailesine düşkün ırklar arasında yer alır. İnatçı taraflarının olması nedeni ile bu özelliği dikkate alınmalıdır. Eğitileceği zaman inatçılıkları itaat etmesini zorlaştırabilir. Buna rağmen baskın karakterli bir eğitmen istenilen davranışları ona kazandırabilir. Otoriter bir yaklaşımla çevreye uyumlu hale gelmesi mümkündür. Yavruyken alındıklarında eğitimlerine hemen başlanması gerekir. İtaat eğitimiyle birlikte sosyalleştirildiklerinde sorun yaratmazlar.

Basset Hound Yavrusu

Kısa bir tüy yapısı bulunan Basset Hound türü köpeklerin çeşitli renklerde olması mümkündür. Tüy dökme konusunda sorunlu olan bir ırktır. Çok fazla tüy döker. Egzersiz konusunda çok fazla hareket ihtiyacı olmayan bu cinslerin kısa yürüyüşler yapması yeterli olabilir. Bu cins köpekler ağır hareket eder. Kendilerine özgü fiziksel yapıları ile öne çıkarlarken sakin yaradılışları vardır. Koku alma duyuları gelişmiş olan bu türlerin genetik mutasyona uğramaları bu derece küçük olmalarına yol açmıştır. Kökeni Fransa’ya dayanan bu ırkın uzun bir gövdesi bulunur. Büyük kulakları da farklılıkları arasında yer alır. Genellikle tavşan avında kullanılan bu köpekler sevecen ve sakin yaradılıştadır. Kısa bacakları vardır ve insanlarla arası da iyidir. Tembel türler arasında oldukları için çok fazla hareket gereksinimleri olmaz. Hareketi sevmedikleri için kilo almaya meyilli olabileceklerinden beslenmelerine dikkat edilmelidir. Sahipleri ile aralarında oluşacak bağ onların itaat etmelerini kolaylaştırır.

Basset Hound Bakımı

Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu köpekler sakin canlılar olarak kabul edilir. Yaklaşık olarak 10-12 yıl aralığında yaşayan Basset Hound cinsleri ortalama bir sıcaklıkta daha rahat yaşar. Çok sıcak ya da çok soğuk havalarda rahatsız olurlar. Aile köpeği olarak bakılmaya müsaittirler. Sevilmekten keyif alan bu türlerin sahiplerine bağlı oldukları görülür. Yavruyken aşılarının yapılması önemlidir. İtaat eğitimi ve sosyalleştirilmeleri de ihmal edilmemelidir. Hareketsiz olmaları bazı rahatsızlıklara meyilli olmalarına yol açar. Bundan dolayı da bakımları ile ilgili en önemli durum hareket yaptırılmaya zorlanmaları gerektiğidir. Apartmanlarda bakılmaya müsait olan bu ırk dışarıda yaşamaya pek alışkın değildir. Bundan dolayı da ev ortamı onun için daha ideal olur. Salya problemi olabilen bir cinstir. İz sürmekten hoşlanır. Doğa yürüyüşlerinde olmaktan keyif alacakları için sahipleri tarafından düzenli olarak yürüyüşe çıkarılmaları sağlıkları açısından da olumludur. Sevecen ve sakin yapıları nedeni ile diğer hayvanlarla anlaşma konusunda sorun yaşamazlar. Bunun yanı sıra çocuklarla da geçinebilirler.

Basset Hound Bakımı Nasıldır ?

Çok sıcak ya da çok soğuk havalarda rahatsız olurlar. Aile köpeği olarak bakılmaya müsaittirler.

Basset Hound Özellikleri Nelerdir ?

Özgür bir ruha sahip olan Basset Houndlar ailesine düşkün ırklar arasında yer alır.