Köpek Cinsleri

Bavyera Dağ Tazısı , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Bavyera Dağ Tazısı ,  Bavyera Dağ Tazısı Özellikleri ,  Bavyera Dağ Tazısı Bakımı ,  Bavyera Dağ Tazısı Nasıl Eğitilir ?

Av köpeği olarak yetiştirilen Bavyera Dağ Tazısı iz sürme kabiliyeti ile bilinir. Yetenekli bir tür olan bu köpeklerin siyah-kahverengi karışımı tüy yapısı bulunur. Sarkık kulaklı olduğu için kulak enfeksiyonları söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gerekirken kulak temizliği ve kontrolleri belli aralıklarla yapılmalıdır. Zeki bir köpek türü olması ve itaat etmeye yatkınlığı bilinen önemli özellikleri arasında yer alır. Enerji dolu ırklardan biri olan bu köpekler sahibine olan sadakati ile de dikkat çeker. Evde bakılmaya müsait olan bu cinsler sahipleri ile güçlü bir bağ kurar. Aile köpeği olarak bakılmaya müsaittir. Fiziksel görüntüsü söz konusu olduğunda kısa bacakları ile dikkat çeken bu köpekler atletik yapıya sahiptir Ayakları koşmaya elverişli olan Bavyera Dağ Tazıları kaslı bacak yapıları ile öne çıkar.

İlginizi çekebilir : Amerikan Bulldog

Bavyera Dağ Tazısı Özellikleri

Uyumlu bir köpek türü olması önemli özellikleri arasında yer alırken sevimli ve cana yakındır. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu köpekler insanlarla da geçinmesi kolay türler arasında yer alır. İnsanlarla güçlü bağlar kurabilen bu Bavyera Dağ Tazısı alan koruması için yatkındır. Bundan dolayı da yaşadığı alanı koruma konusunda oldukça iyidir. Hareketli bir köpek türü olması nedeniyle evde bakılacaksa antrenman ihtiyacı ortaya çıkar. Günlük egzersizi ihtiyacı olan Bavyera Dağ Tazılarının ev ortamında kapalı kaldıklarında canı sıkılır. Buna benzer birçok nedenden de dışarı çıkarılması gerekir. Eğitimi kolay olan bu türlerin diğer köpeklerle anlaşma konusunda sorun yaşadığı görülür. Çocuklarla sorun yaşamazlar ama korumacı yapıları ve avcı genlere sahip oldukları unutulmamalıdır. Yabancılar karşısında saldırgan olurlar. Bu sebeplerle sahip oldukları özelliklerin iyi bilinmesi gereekir.

Bavyera Dağ Tazısı Yavru

Tüy bakımı konusunda sorunlu olmayan bu türler haftada bir kez taransa yeterli olur. Koku alma yeteneği çok güçlü olan Bavyera Dağ Tazısı avcılık konusunda eğitilir. Günümüzde ev köpeği olarak tercih edilen Bavyera Dağ Tazısının kalın tüyleri vardır. Kısa olan tüyleri oldukça parlaktır. Kulak yapısı sarkık olan Bavyera Dağ Tazıları cesur hayvanlar arasında yer alır. Sahibine bağlı olan bu köpekler iz sürme yetenekleri gelişkin ırklar arasında yer alır. Özellikle engebeli arazilerde iz sürme konusundaki yeteneklerinden yararlanılır. Cesur yaradılışlı olan bu köpeklerin çevik hareketlere sahip olduğu görülür. Yavruyken alındıklarında aşılarının yapılması , tırnaklarının  belli aralıklarla kesilmesi gerekir. Ayrıca düzenli olarak veteriner kontrolü de bu türlerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekli olur. İyi bakıldıklarında her köpek gibi uzun süre yaşayabilirler.

Bavyera Dağ Tazısı Eğitimi

Yavruyken eğitildiklerinde sosyalleşmeleri de kolay olan Bavyera Dağ Tazısı cinsi köpekler çevreleri ile uyumludur. İnsanlara karşı sevgi doludurlar ve onları korumak isterler. Av köpeği olmalarının yanı sıra koruma köpeği olarak da kullanılabilme özellikleri vardır. Ev ortamı için uygun olmaması avcı türler arasında yer almasından kaynaklanır. Hareketli yapısı ve doğal ortamda olmaya yatkın oluşu ev ortamına uyumlu olmasını engeller. Bavyera Dağ Tazısı enerji dolu bir köpektir. Hareket ihtiyacı nedeni ile de antrenman yaptırılması gerekir. İklim koşullarına uyum sağlama konusunda sorunlu olmayan bu köpeklerin bakımları da zor değildir. Yavruyken itaat eğitimleri verildiğinde verilen komutları yerine getirirler. Sosyalleştirildiklerinde de yaşama uyum sağlamaları mümkün olur. Çocuklara karşı saldırgan değildirler. Yabancı kişiler söz konusu olduğunda saldırganlaşabilen bu türlerin koruma duygusu gelişmiştir. Ayrıca diğer hayvanlarla da anlaşma sorunu yaşadıklarından dolayı yavruyken eğitilmeleri önerilir. Eğitimlerinde baskın karakterli eğiticilerin yer alması önerilir.

Bavyera Dağ Tazısı Eğitimi Nasıldır ?

Bavyera Dağ Tazısı enerji dolu bir köpektir. Hareket ihtiyacı nedeni ile de antrenman yaptırılması gerekir

Bavyera Dağ Tazısı Özellikleri Nelerdir ?

Uyumlu bir köpek türü olması önemli özellikleri arasında yer alırken sevimli ve cana yakındır. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu köpekler insanlarla da geçinmesi kolay türlerdir.