Beagle¸Beagle Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Av köpekleri arasında yer alan Beagle cinsi köpekler eski bir ırka mensuptur. Avcı yapısı hareketli bir tür olmasına yol açarken egzersiz ihtiyacı çok olan türler arasında yer alır. Sevimli bir görünümü vardır ve oyun oynamaktan da hoşlanır. Oldukça zeki bir köpek ırkına ait olması bilinen özellikleri arasında yer alırken düşük kulakları ile dikkat çeker. Ev ortamı söz konusu olduğunda avcı yapısı gereği fazla hareketli kalan bu ırka ait köpeklerin , özgür ruhlu olduğu görülür. Özgür yaradılışları nedeni ile itaat eğitiminin yavruyken verilmesi uygun olur. Bu sayede çevreyle uyumları kolaylaşır. Sosyalleştirildiklerinde de etraflarına karşı daha sevecen olurlar. Avcı genleri gün içerisinde egzersiz ihtiyacını arttırır. Evde bakılacağı zaman dışarı çıkarılması ve egzersiz yaptırılması gerekir.

İlginizi Çekebilir : Avustralya Çoban Köpeği

Beagle Özellikleri

Yaklaşık olarak 12-15 yıl aralığında yaşayabilen bu türler iyi bakıldıklarında sağlıklı bir yaşam sürer. Kısa tüyleri bakımlarını kolaylaştıran bir özelliktir. Koku alma duyuları gelişmiş olan bu köpeklerin avcılık özellikleri nedeniyle iz sürme yetenekleri de bulunur. Fiziki yapısı hareketli olmasından dolayı oldukça çeviktir. Küçük köpek ırkları arasında yer alan Beagle cinsi köpekler çocuklarla geçinebilen ırklar arasındadır. Orta derecede tüy döker ve kısa tüylü olduğu için de sahiplerine bakım konusunda pek fazla sorun çıkarmaz. Bu köpeklerin yaşam enerjisi oldukça yüksektir. Hareketli ve aktif tavırları ile etrafına neşe saçan bir yapısı bulunur. İnatçılıkları ile tanınan bu köpekler eğitilecekleri zaman özelliklerine uygun bir eğitim gerekir. Otoriter bir eğitmen sayesinde eğitilirlerse daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Beagle Yavru

Havlama sorunu olmayan bu köpeklerin kesik kesik havlamaları vardır. Yapı olarak kıskanç olan Beagle cinsi köpekler sahipleri ile iyi bir bağ kurar. Yüz ifadeleri ile duygularını anlatma kabiliyeti olan Beagle köpeklerin sevecen oldukları görülür. Apartmanda bakmak isteyenler açısından ise bilinmesi gerekenler olurken bu köpekler hareketli oldukları için egzersiz gereksinimi çok olur. Apartman ortamında da sıkılabileceği için gün içerisinde dışarı çıkmak ister. Oyun oynamak ve yürüyüşler yapmak antrenman gereksinimini karşılamak için zorunludur. Genel sağlık durumu iyi olan bu köpeklerin hafta içerisinde 2 kez taranmaları tüy bakımları için yeterlidir. Ayrıca yavruyken aşıları ihmal edilmemelidir. Tırnak bakımı, ağız hijyeni bir köpeğin sağlıklı yaşaması için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Beagle Evde Beslenir mi ?

Beagle cinsi köpeklerin dünya genelinde tercih edilen bir ırka ait olduğu görülür. Koku alma duyusu çok gelişmiş olan bu köpekler arama kurtarma çalışmaları sırasında da kullanılmaktadır. Sevgi dolu ırklar arasında yer alan bu köpekler insanlarla yakın ilişkiler kurar. Uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmayan türler arasında yer alırken çocuklar konusunda da uyumlu köpeklerdir. Çocuklarla anlaşabilirler. Özgür ruhlu bu köpekler hiperaktif bir yapıya sahiptir. İtaat eğitimlerinin yavruyken verilmesi daha sağlıklıdır. Doğada olmaktan hoşlanan bu köpekler açık alanda gezmekten çok keyif alır. Sevecenlikleri ile dikkat çekerlerken diğer hayvanlarla anlaşma konusunda da çok problemi olmayan canlılardır. Bu cins ilk olarak İngiltere’de görülmüştür. Daha sonra ise Amerika’da görülen Beagle cinsi köpeklere günümüzde en sık buralarda karşılaşılır. Görev yapma bilinci gelişmiş köpek türleri arasında olması ile bilinir. Köpekler doğuştan genellikle zeki olur. Zeki köpeklerin ise eğitimleri daha kolaydır. İnatçılık özelliği bazı durumlarda öğrenme hızını bastırsa da baskın karakterli ve bilinçli bir eğitmen kısa sürede istenilen davranışları köpeklere kazandırabilir. Beagle cinsi köpekler de iyi bir eğitimle çok uyumlu köpek türleri arasına girebilir.

Beagle Evde Beslenir mi ?

Beagle cinsi köpekler de iyi bir eğitimle çok uyumlu köpek türleri arasına girebilir. Böylelikle evde bakılabilir.

Beagle Özellikleri Nelerdir ?

Kısa tüyleri bakımlarını kolaylaştıran bir özelliktir. Koku alma duyuları gelişmiş olan bu köpeklerin avcılıkta iyidir.