Köpek Cinsleri

Beauceron , Beauceron Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Beauceron , Beauceron Köpek Özellikleri , Beauceron  Bakımı , Beauceron  Nasıl Eğitilir ?

Cesur köpekler dendiğinde Beauceron cinslerinin de sayılması gerekir. Bu köpekler sürü korumak için yetiştirilirler. Fransa kökenli olan bu cinslerin oldukça eski bir geçmişi bulunur. Yaklaşık olarak 10-12 yıl aralığında yaşayabilen bu ırklar çok zekidir. Zekası , sadakati ve cesur oluşu önemli özellikleri arasında yer alır. Koruma güdüsü yüksek olan Beauceronların polis köpeği olarak da kullanıldığı görülürken sahiplerini koruma konusunda son derece atılgandırlar. Hareketli olmaları nedeni ile de egzersiz ihtiyacı yüksek köpekler arasında yer alırlar. Fiziki egzersizlerin yanında zihinsel antrenmanlara da ihtiyaç duyan bu ırka ait köpekler iyi bir eğitime gerek duyar. Saldırganlaşmalarının önlenebilmesi için eğitilmeleri zorunludur. Fransız çoban köpeği olarak bilinen bu ırka ait köpeklerin aynı zamanda avlanma amacıyla da yetiştirildiği görülür.

İlginizi çekebilir : Avustralya Çoban Köpeği

Beauceron Özellikleri

Koruma özellikleri nedeniyle etrafına karşı sürekli tetikte olan Beauceron cinsi köpeklerin yavruyken alındıkları anda eğitilmesi gerekir. Sosyalleştirildiklerinde ve itaat eğitimi aldıklarında sorun çıkarmayan bu cins köpekler dominant bir karakter yapısına sahiptir. Görev yapma sorumluluğuna sahip olan Beauceronların meşgul edilecek bir şeylere ihtiyacı olur. Boşta kaldıklarında canı sıkılabilen bu türler bir şeylerle uğraşmak ister. Atletik bir yapısı vardır ve oldukça kuvvetlidir. Cesur ırklardan biridir ve görev bilinci yüksek olması nedeniyle çeşitli çalışmalarda onlardan yararlanılır. Ailesine karşı sevgi dolu olabilen bu köpekler iyi eğitilirse itaatkâr olur. Sabırlı ve kararlı bir eğitimle çok uyumlu olabilen bu köpekler sosyal canlılardır. Sahipleri ile de güçlü bir bağ kurarlar. Sahipleri ile olan ilişkilerinde ise ona karşı korumacı bir yaklaşım içinde olurlar.

Beauceron Yavru

Sahiplerine güçlü duygularla bağlı olan bu köpekler tehlike karşısında bir an bile tereddüt etmez. Alan koruması gelişmiştir ve kendi alanlarını çok iyi tanırlar. Apartman ortamında bakılmaya müsait olmayan bu köpeklerin dışarıda olmaya ihtiyacı vardır. Doğal ortamında daha mutlu oldukları görülür. Sağlıklı bir Beauceron cinsi dişi köpek yaklaşık olarak 6-7 yavru dünyaya getirebilir. Tüyleri konusunda sorunlu değillerdir ve haftada bir kez taranmaları yeterli olur. Bakımları söz konusu olduğunda ise kulak temizliğine önem verilmelidir. Bunun yanı sıra tırnakları ve ağız hijyeni de ihmal edilmemesi gerekenler arasında yer alır. İyi bir bakım sağlıklı yaşam sürmek için gerekli olurken yaşam süresinin uzamasına yol açar. Yavruyken aşıları yapılmalı ve aralıklı veteriner kontrollerine de önem verilmelidir.

Beauceron Eğitimi

Eğitimleri söz konusu olduğunda Beauceron cinsi köpekler için yavruluk dönemi önemlidir. Bu süreçte iyi bir itaat eğitimi verilirse çok uyumlu olur. Sosyalleştirilmesi için de çaba sarf edilmelidir. Çok zeki olması nedeni ile öğrenme problemi yaşamaz. Sağlıklı beslenmelerine özen gösterilmelidir. Eğitilirken sertlikten hoşlanmayan bu köpeklerde oyunla birlikte öğrenme daha hızlı gerçekleşir. Kısa tüyleri , kaslı bir bacak yapıları bu cinslerin fiziki özellikleri arasında yer alır. Atak yaradılışlı olması ve çevikliği de bilinen yönleri arasında yer alır. Hızlı bir koşucudur. Kendine güvenen bu ırka ait köpeklerin cesaretleri son derece yüksektir. Cana yakın ve oyuncu karakteri de göz ardı edilmemelidir. Sahiplerine karşı da çok düşkündürler. Tehlike anında tedbirli olan bu köpeklerin saldırgan davranışlar sergilemesi mümkündür. Bahçeli ev ortamlarında bakılabilirlerken apartmanda yaşamaları onları mutsuz eder. Kısa sürede depresyona girebilirler. Bundan dolayı da doğal ortamına uygun alanlarda bakılmaları önerilir. Tehlikeler konusunda güçlü sezgilere sahip olan bu köpeklerin koruma içgüdüleri oldukça güçlüdür. Bundan dolayı da saldırganlık özelliklerine sahip olabileceği unutulmamalıdır.

Beauceron Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Eğitimleri söz konusu olduğunda Beauceron cinsi köpekler için yavruluk dönemi önemlidir.

Beauceron Özellikleri Nelerdir ?

Sosyalleştirildiklerinde ve itaat eğitimi aldıklarında sorun çıkarmayan bu cins köpekler dominant bir karakter yapısına sahiptir.