Köpek Cinsleri

Bedlington Terrier , Köpek Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Bedlington Terrier , Bedlington Terrier  Köpek Özellikleri , Bedlington Terrier Bakımı , Bedlington Terrier  Nasıl Eğitilir ?

İlk kez İngiltere’nin kuzey bölgelerinde görülmüş olan bu ırk eski bir geçmişe sahiptir. Farklı bir fiziki görüntüye sahip olması ile dikkat çeken Bedlington Terrier cinsi köpekler oldukça akıllıdır. Zekâları nedeni ile de çok kolay öğrenebilen bir türdürler. Tüylerinin kuzu postunu andırdığı görülür. Sadık ve cana yakın hayvan türleri arasında yer alırlar. Oyun oynamaktan keyif alan bu türlerin gün içerisinde dışarı çıkarılması gerekir. Hareketli köpekler arasında kabul edilirler. Egzersiz ihtiyacı yüksek köpekler arasında bu türler de yer alır. Diğer köpeklerle anlaşma konusunda sorun yaşamayan Bedlington Terrierler çocuklarla da iyi geçinir. Yavruyken eğitilmeleri daha sağlıklı bir yaklaşım olur. Bu sayede kısa sürede çevreye uyumlu hale gelirler. Arkadaş canlısı yapıları ile bilinen bu köpekler kendilerini kolay sevdirir. Uysal bir görünüme sahip olmaları bunda etkilidir. Neşeli ve heyecanlı yanları da bulunur.

İlginizi çekebilir : Avustralya Sığır Çoban Köpeği

Bedlington Terrier Özellikleri

İyi eğitilirlerse apartman yaşamına da uyum gösterebilen bu türler oyuncu yapıları ile bilinir. Kendileri ile ilgilenilmediğinde canları sıkılabilir. Bu durumda da yaramazlık yapmaları kaçınılmaz olur. Yaşam süresi uzun olan bu köpeklerin yaklaşık olarak 17 sene hayatta kalması mümkündür. İyi bir bakımla bu süre daha da uzayabilir. İklim koşulları bakımından ılıman ortamlarda daha rahat yaşayan bu köpeklerin sıcak ve soğuk karşısında tahammülsüz olduğu görülür. Sessiz bir yapıları bulunurken çok fazla havlamaktan hoşlanmazlar. Yalnız bırakılmaması gereken ırklardan biri olması bilinen özellikleri arasında yer alırken yalnız kaldıklarında çok mutsuz olurlar. Oyuncu taraflarının olması nedeni ile ev ortamında kendisi ile sürekli oyun oynanmasını isterler. Yapmak istemedikleri bir davranış karşısında da inatçı tavırlar takınmaları mümkün olur. Bedlington Terrier cinsleri dominant karakterli kişiler tarafından eğitilmelidir.

Bedlington Terrier Yavru

Sağlıklı bir dişi Bedlington Terrier cinsi köpek ortalama olarak yılda 3-6 arasında yavrulayabilir. Sağlıklı bir yaşam için köpeklerde yılda bir kez doğum yapmak daha uygundur. Tüyleri hızlı uzayan bu canlıların tüy dökme problemi çok fazla olmaz. Bundan dolayı da tüyleri konusunda sorunsuzdur. Ağız bakımı ve tırnaklarının düzenli olarak kısaltılması gerekir. Yavruyken aşıları yapılmalı ve aralıklı olarak veteriner gözetiminde olmalıdır. Bu durumda sağlıklı bir ömür sürmesi mümkün olur. Yapısı itibarıyla inatçı türler arasında onları da saymak gerekir. Sahiplerine karşı sevgi dolu olan bu türlerin onları mutlu etmek için çabaladığı görülür. Zeki olmaları nedeni ile kolay öğrenen bu ırkın inatçı tarafları da göz ardı edilmemelidir. İtaat eğitimleri ve sosyalleştirilmeleri bu nedenle önemlidir. Canları istemediğinde bir şey yaptırmak onlar açısından oldukça zordur. Bu sebeple itaaat eğitimlerine önem verilir.

Bedlington Terrier Eğitimi

Eğitimleri sırasında sert davranışlardan kaçınılması gerekirken oyunla birlikte öğrenmeye daha müsaittirler. Bunun yanı sıra ödüllendirilmeleri de öğrenmelerini kolaylaştırabilir. Sağlıklı bir beslenme uygulanması kaliteli yaşam sürmeleri için gereklidir. Kilo almaya yatkın bir ırk değildir. Bunun nedenleri arasında ise sürekli hareket halinde olması yatar. Yaramaz olarak da değerlendirilebilecek özelliklere sahip olan Bedlington Terrier cinsi köpekler ilgi odağı olmaktan da çok hoşlanır. Geçmişte yetiştirildiklerinde sıçan avında ya da porsuk yakalamak için kullanılan bu köpekler günümüzde ev ortamında da bakılabilmektedirler. Ayrıca bu köpekler fiziksel görünüşleri nedeni ile 19. Yüzyılda gösterilerde de kullanılmıştır. Tüylerinin bukleli yapıda olması onları kuzu gibi gösteren bir özelliktir. Fiziksek görünümleri ile ilgi çeken bu köpekler birçok kişi tarafından beğenilir. Tüylerinin haftada birkaç kez taranması yeterli olurken fazla tüy dökmemeleri ile bilinirler.

Bedlington Terrier Eğitimi Nasıldır ?

Eğitimleri sırasında sert davranışlardan kaçınılması gerekirken oyunla birlikte öğrenmeye daha müsaittirler.

Bedlington Terrier Çok Tüy Döker Mi ?

Tüyleri hızlı uzayan bu canlıların tüy dökme problemi çok fazla olmaz. Bundan dolayı da tüyleri konusunda sorunsuzdur.