Köpek Cinsleri

Belçika Laekenois , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Belçika Laekenois , Belçika Laekenois Özellikleri , Belçika Laekenois Bakımı , Belçika Laekenois Nasıl Eğitilir ?

Çoban köpekleri grubunda yer alan Belçika Laekenois cinsleri tüy yapıları ile diğer köpeklerden ayrı bir görünüm sergiler. Çok çalışkan bir ırk olmaları ile dikkat çekerler ve oldukça da atak türler arasında yer alırlar. Bekçi köpeği ya da koruma köpeği olarak kullanılabilen bu ırkların avcılık özelliklerinin de geliştiği görülür. Tüyleri gür olan bu cinsler çeşitli renklerde olabilirler. Zeki köpekler olmaları ve sorumluluk bilincinin genlerinde yer alması nedeniyle öğrenmeleri kolay olur. Çalışkan köpek türleri, arasında yer almaları her görevin altından kalkmalarına yol açar. Çok enerjik bir köpek türü olmaları nedeni ile bahçeli ortamlar yaşam alanlarına daha uygundur. Kapalı alanlarda mutlu olmazlar. Tüyleri söz konusu olduğunda haftada birkaç gün taranmaya ihtiyaç duyarlar. Tüy dökme mevsimlerinde daha fazla tüy döktükleri görülürken bu dönemlerde daha sık taranmaları gerekir.

İlginizi çekebilir : Beauceron

Belçika Laekenois Özellikleri

Belçika Laekenois çevik köpekler arasında yer alır. İz sürme kabiliyeti de gelişmiş olan bu türlerin Belçika kökenli olduğu görülür. Bekçi köpeği olarak tercih edileceği zaman da başarılı olan bu köpekler kendisine verilen her sorumluluğu sonuna kadar yerine getirme yeteneğine sahiptir. Bu köpekler bakılacakları zaman bir eğitime tabi olmalıdır. İtaat eğitiminin yanı sıra sosyalleştirilmeleri de oldukça önemli olan Belçika Laekenoisler oldukça zekidirler. Kolay eğitilebilir türler arasında yer alırlar. Sağlıklı bir dişinin yılda bir kez yavrulatılması önerilirken yaklaşık olarak 6-10 arasında yavru dünyaya getirebilir. Ortalama ömürleri 10-14 yıl aralığında değişen bu köpeklerin iyi bir bakımla ömürleri uzar. Sağlıklı beslenmeleri ve egzersizlerinin aksatılmaması bakımlarının önemli aşamaları olurken aynı zamanda genel hijyen ihtiyaçları da göz ardı edilmemelidir. Aşılarının yapılması da sağlıklı bir yetişkinlik dönemi geçirmeleri için gereklidir.

Belçika Laekenois Yavru

Yavru oldukları dönemde eğitilmeleri daha kolay olan bu türler kolay öğrenir. Bundan dolayı da eğitim süreçleri zorlu olmaz. Kas yapısı güçlü olan bu köpeklerin çeviklikleri de bundan kaynaklanır iz sürme konusunda gelişmiş yetenekleri vardır. Ağız bakımları hijyen açısından önemlidir. Dişlerinin zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra tırnakları da belli aralıklarda kesilmelidir. Ayrıca sosyalleştirilmeleri ve itaat eğitimleri de dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Köpeklerin temizlik ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanması sağlıkları açısından gerekli olan bir durumdur. Normal zamanda haftada birkaç kez taranmaları yeterlidir. Belçika Laekenois zeki köpek türleri arasında yer alır. Bekçi köpeği olabileceği gibi polis köpeği olarak da yetiştirilmeleri mümkün olan bu türlerin iyi bir eğitimle her işin altından kalkması mümkündür. Eğitimlerinin yavruyken verilmesi gerekir. Bu sayede kalıcı davranışlar kısa sürede kazanılır.

Belçika Laekenois Eğitimi

Belçika kurdu olarak adlandırılan cinsler kendi içerisinde üç grupta değerlendirilir. Bu köpekler Malinois , Laekenois ve Groenendael olarak gruplandırılır. Çoban köpeği olarak yetiştirilen bu türlerin kendilerine özgü bazı farklılıkları olsa da genellikle çoban köpeği olmaları nedeni ile korumacı türlerdir. Çoban köpeği ya da avcı köpeği olarak yetişen ırkların dışarıya karşı her zaman tedbirli bir yaklaşımı olur. Tehlikelere karşı her an tetikte olan bu köpekler dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı daima hazırlıklıdır. Bu özellikleri sebebi ile de koruma alanlarında yabancılara karşı saldırgan olabilirler. Yavruyken eğitilip sosyalleştirilirlerse daha uyumlu hale gelirler. Çalışkan ve azimli bir tür olması nedeni ile kendisine verilen her sorumluluğu eksiksiz yerine getiren Belçika Laekenois evcil hayvanlara karşı daha uyumludur. Kedileri kovalamaktan hoşlanırlar. Otoriter bir yaklaşımla eğitilmesi gerekirken öğrenmesi kolay ırklar arasındadır. Kaba davranışlardan ise hoşlanmaz.

Belçika Laekenois Eğitimi Nasıldır ?

Yavruyken eğitilip sosyalleştirilirlerse daha uyumlu hale gelirler. Çalışkan ve azimli bir türdür.

Belçika Laekenois Özellikleri Nelerdir ?

Belçika Laekenois çevik köpekler arasında yer alır. İz sürme kabiliyeti de gelişmiş olan bu türlerin Belçika kökenli olduğu görülür.