Köpek Cinsleri

Belçika Malinnois , Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Belçika Malinnois , Belçika Malinnois Özellikleri , Belçika Malinnois Bakımı , Belçika Malinnois Yavrusu

Bekçi köpeği olarak yetiştirilen Belçika Malinnois oldukça neşeli türler arasında yer alır. Genelde sakin bir görünüme sahip olan bu cinslerin saldırganlık eğilimi azdır. Sadık yaradılışı ile öne çıkan bu köpeklerin hareketli yapıları vardır. Enerjik olmaları nedeni ile egzersiz ihtiyacına sahip olan köpekler arasında yer alır. Koruma duyguları gelişmiş olan bu türlerin oldukça zeki oldukları görülür. İnsanlara karşı yakın olan Belçika Malinnois cinsleri avcı ya da bekçi köpeği olarak kendisine verilen görevleri başarı ile yerine getirebilir. Dayanıklı yapısı ile dikkat çeken bu köpekler sağlıklı türlerdir. Belçika’da yetişen bu cins köpekler kendi aralarında çeşitlere ayrılırken birbirlerinden renkleri sayesinde ayırt edilirler. Hassas yapısı olan bu cinsin açık kahve ve siyah tonlarında karışık tüyleri bulunur.

İlginizi çekebilir : Beagle

Belçika Malinnois Özellikleri

Sahibi ile güçlü bir bağ kurma konusunda yetenekli olan Belçika Malinnois eğitilmeye de müsaittir. Zeki olması nedeniyle öğrenmesi kolay köpekler arasında yer alır. İnsanlarla arası iyi olan bu türlerin onlara yakın olması önemli özellikleri arasında yer alır. Bekçi ve avcı genleri nedeni ile alanını korumaktan hoşlanan bu köpekler apartmanlarda bakılmaya pek uygun değildir. Bahçeli evler söz konusu olduğunda ise bu ortamlarda daha rahat ederler. Soğuk iklimlerde yaşamaya alışkın olan bu türlerin kendinden son derece emin bir yapısı bulunur. Eğlenceli bir köpek türü olması ile bilinen bu köpekler oldukça enerjiktir. Eğitimleri sırasında otoriter bir yöneticiye ihtiyaç duyarlar. Sahiplerinin otoriter olması onlarla aralarında güçlü bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Baskın karakterli bir eğitmenden alacakları eğitim onlara istenilen davranışları kazandırmak için yeterlidir.

Belçika Malinnois Yavru

Yavruyken eğitimlerine başlanmalıdır. Bu sayede itaat eğitimlerinden başarı elde edilirken sosyalleştirildiklerinde de çevrelerine karşı daha uyumlu olurlar. Kas yapısı çok güçlü olan bu köpeklerin tüylerinin rengi de oldukça güzeldir. Koruyucu yapısını genlerinden alan bu türlerin erken yaşta sosyalleştirilmesi daha başarılı sonuçlar alınmasına yardımcıdır. Polis köpeği olarak kullanılabilme özelliğine de sahip olabilen bu türlerin yeterli oranda egzersiz yapmaya ihtiyacı olur. Yaşam koşulları soğuk iklimler için daha uygun olan bu köpeklerin zamanla içinde bulundukları ortamlara uyum gösterebilmesi mümkün olmaktadır. Dayanıklı ve sağlıklı ırklar arasında olması Belçika Malinnois ile ilgili bilenen özellikler arasında yer alır. Eğitimleri yavruyken verildiğinde uyumlu davranışlar gösteren bu köpekler sosyalleştirilmesi gereken türde hayvanlardır. Ev ortamı için çok uygun değillerdir. Bahçeli evlerde ve geniş alanlarda daha rahat ederler.

Belçika Çoban Köpeği

Tüylerinin rengi oldukça güzel olan bu köpeklerin kısa tüylü olması nedeni ile bakımları söz konusu olduğunda çok fazla sorunlu olmadıkları görülür. Bundan dolayı da haftada bir kez fırçalanmaları yeterli olur. Bu cinslerin yıkanmaması daha uygun olmaktadır. Sağlıklı ve uzun ömürlü bir tür olan Belçika Malinnois cinsleri çocuklarla anlaşma sorunu yaşamaz. Bölgesini koruma konusunda taviz vermeyen türler arasındadır. Korumacı yapısı ile alan koruması konusunda çok sert olabilir. Bundan dolayı da tehdit sezdiğinde saldırganlaşır. Başka köpeklerle anlaşma konusunda da belli oranlarda taviz verir. Genellikle mesafeli yaklaşan bu cinsler her an tetikte bulunur. Bekçi köpeği olarak yetiştirilmesi bu konuda onu daima atik olmaya iter. Genlerinde yer alan koruma güdüleri de bu davranışlarının pekişmesine yol açar. Yabancılar söz konusu olduğunda agresif olabilen bu köpekler normal şartlarda sevecen yapıdadır. Bakımları için yavruyken aşılarının ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca ağız bakımları ve diş temizlemesi yapılmalıdır. Tırnaklarının da belli aralıklarda kesilmesi gerekir. Oyun oynamaktan keyif alan türler arasında yer alırlar.