Köpek Cinsleri

Belçika Tervuren , Köpek Cinsi , Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Belçika Tervuren , Belçika Tervuren Köpek Cinsi , Belçika Tervuren Özellikleri , Belçika Tervuren Bakımı , Belçika Tervuren Nasıl Eğitilir ?

Çoban köpeği ırkları arasında yer alan Belçika Tervuren türü köpekler av köpeği ve çoban köpeği olarak yıllardır görev yaparlar. Bu cinsler iz sürme konusunda da oldukça yeteneklidir. Sadık köpek ırkları arasında yer alan bu ırklar aynı zamanda da çok hareketlidir. Enerji dolu olmaları nedeni ile beslenmelerine özel bir önem verilmesi gerekilen Tervuren cinslerinin oldukça kaslı bir yapıya sahip olduğu görülür. Çevik bir yapısının olması atak köpekler arasında kabul edilmesine yol açarken tüyleri orta uzunluktadır. Çok zeki bir köpek olması öğrenmesini kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olurken bu köpekler çok dikkatlidir. Sadık ve uysal türler arasında yer alan bu cinsler sahipleri ile aralarında çok güçlü bağ kurabilir. İyi bir eğitim sayesinde itaatkâr özelliklerinin ön plana çıkarılması mümkün olur.

İlginizi çekebilir: Bavyera Dağ Tazısı

Belçika Tervuren Özellikleri

Çok güçlü koruma içgüdülerine sahip olan Belçika Tervuren cinsleri yetenekli türler arasında yer alır. Bu köpekler çoban köpeği olma özellikleri sebebi ile ev ortamında bakılacakları zaman itaat eğitimlerinin çok iyi verilmesi gerekir. Aynı zamanda da yavruyken sosyalleştirilmeleri çok önemlidir. Tüylerinin dökülmesi nedeni ile ev ortamı için sorun yaratabilen bu ırka ait köpeklerin bahçeli evlerde daha rahat edebilmesi söz konusu olur. Her gün düzenli bir tüy bakımına gereksinimi olması bilinmesi gereken özellikleri arasında yer alır. Ayrıca düzenli olarak tıraşlanmaya ihtiyacı olan köpekler arasında onlar da vardır. Sağlıklı türler arasında yer alan bu köpekler çocuklar konusunda problem yaratmaz. Onlarla anlaşabilirler bunun için sosyalleştirilmiş olmaları gerekir.

Belçika Tervuren Yavru

Yabancılar karşısında agresif ve saldırgan olabilen Belçika Tervuren cinsi köpeklerin başka köpeklerle olan ilişkisi de orta düzeydedir. Oyun oynamaktan hoşlanan bu cinslerin yoğun bir egzersiz ihtiyacı olur. Bundan dolayı da ev ortamlarında bakılacaklarsa bu gereksinimlerinin mutlaka karşılanması gerekir. Yavruyken alındıklarında hemen itaat eğitimine başlanmalıdır. Sahipleri ile güçlü bağlar kuracaklarından onlara karşı daima koruyucu roller üstlenirler. Ayrıca aşılarının yapılması ihmal edilmemelidir. Ağız bakımlarının yanı sıra diş kontrolleri de oldukça önemlidir. Tüylerinin sık sık taranması gerekirken sağlıklı beslenmesine de dikkat edilmesi önemlidir. Tırnaklarının belli zaman aralıklarında kısaltılması gerekir. Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için bakım şartlarının yerine getirilmesi zorunludur. Eğitilmeye çok müsait türlerden biridir ve görev yapma sorumluluğu yüksektir. Ayrıca itaat etme kabiliyeti de çok yüksektir.

Belçika Tervuren Eğitimi

Köken olarak Belçika’ya ait olan bu köpekler eski bir geçmişe sahiptir. İz sürücü özellikleri nedeni ile birçok amaç için kullanılabilen Tervuren türlerinin kaslı ve atletik yapıları olması bu sebeplerden kaynaklanır. Aynı zamanda çoban köpeği olarak da kullanılabilmeleri birçok görevi yerine getirme konusunda yeteneklerinin gelişmesine yol açmıştır. Geçmişte bu köpeklerin kızak köpeği olarak da kullanılması söz konusu olmuştur. Bu cinslerin fiziki olarak uzuvları birbiri ile çok orantılıdır. Bundan dolayı da estetik olarak göze hoş gelen köpekler arasında yer alırlar. Belçika Tervuren türleri sahiplerine bağlı köpeklerdir. Sadakatleri ile göz dolduran bu köpekler için oldukça atiktir demek yanlış olmaz. Büyüklük olarak da iri köpekler arasında yer almaları ile bilinen bu köpeklerin kalın bir tüy yapısı vardır. Çift katlı olan tüy tabakaları birkaç rengin karışımından oluşabilir. Yaklaşık olarak 12-14 yıl aralığında yaşayabilen bu cinsler iyi şartlarda bakılırsa daha uzun süre de hayatta kalabilir. Yetiştirilme şekline bağlı olarak her görevi kolaylıkla yapabilen bu ırka ait köpekler için kolay öğrenen türler demek doğru olur.

Belçika Tervuren Eğitimi Nasıldır ?

Yetiştirilme şekline bağlı olarak her görevi kolaylıkla yapabilen bu ırka ait köpekler için kolay öğrenen türler demek doğru olur.

Belçika Tervuren Özellikleri Nelerdir ?

Çok güçlü koruma içgüdülerine sahip olan Belçika Tervuren cinsleri yetenekli türler arasında yer alır.