Kedi Cinsleri

Bengal Kedisi , Bengal Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Bengal Kedisi , Bengal Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Bengal kedisi vahşi doğası gereği ele gelmeyi sevmeyen yapıdadır. Bengal kedisi özellikleri nedeniyle çok ilgi bekleyen bir türdür. Kısa ve kalın tüyü sayesinde bakımı oldukça kolaydır.

Bengal kedisi cinsi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen en eski vahşi görünümlü kedilerden biridir. Vahşi görünümlerinin aksine Bengal kedileri çok itaatkar, sevecen ve nazik cins kedilerdir. Bu kedi ırkı çocuklu aileler için önerilen evcil hayvanlardan biridir. Bengal kedilerinin uzun bir geçmişi vardır, ancak yalnızca 1997’de uluslararası kedi ırkları listesine resmi olarak dahil edildiler.

 Bengal kedileri, mermeri andıran güçlü vücut yapıları ve leoparı andıran derileriyle tanınırlar. Bu güçlü kediler genellikle büyük kedilerdir. Dört kuşak Bengal kedisinin F4 ırkının en itaatkâr özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Kedi yetiştiricileri, Asya leopar kedilerini Habeş, Mısır Mau ve Britanya Shorthair kedileriyle çiftleştirerek özel bir tür elde etmişlerdir.

Bengal Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsi özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık4 Kg – 8 Kg arası
Uzunluk30 cm – 50 cm arası
TüylerKısa sık tüylü
Tüy RenkleriKahve renkli siyah desenli
Göz RenkleriSarı-yeşil
Ortalama Ömrü12-16 Yıl
Bengal Kedisi Genel Özellikleri

Bengal Kedisi Karakter Özellikleri;

Bazı Bengal kedileri vahşi doğaları nedeniyle kendilerine dokunulmasından hoşlanmayabilir. Ancak insanlarına alışmış olan Bengal kedileri şefkatlerini insanlarına göstermekten çekinmezler. Ayrıca bakımsız bir Bengal kedisinin depresyondan muzdarip olduğunu da bilmek gerekir. Bu yüzden Bengal kedileri yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.

Bengal kedileri balık avlamayı sever ve birçok kedinin aksine suda vakit geçirmeyi sever. Kediniz kirlenirse, kedi şampuanı ile kolayca yıkayabilirsiniz.

Bengal kedisi asla bir kucak kedisi değildir. Bengal kedileri daha çok kedi oyuncaklarıyla oynamayı sever.

Bengal kedileri temelde sosyal kedilerdir. Bu nedenle çocuklu aileler için ideal ev kedisi olma özelliklerine sahip kedi ırklarından biridir. Aslında Bengal kedileri yoğun çalışma saatleri ve az zamanı olan aileler için sahiplenilmemesi gereken bir türdür. Bengal kedileri çocuklarla oynamaktan çok hoşlanırlar.Bunun için en sevdiği kedi oyuncakları arasında kedi topları ve kedi ve fare oyuncakları bulunur. Diğer evcil hayvanlarla çok yakın iletişim içinde olan Bengal kedileri özellikle köpeklere karşı arkadaş canlısıdır. Bengal kedileri hemen hemen tüm köpek ve kedi türlerinden korkmazlar, ancak sahiplenicilikleri ve kimlikleri ile tanınırlar. Güçlü avlanma yeteneği, Bengal kedilerinin kuşlar, hamsterler ve tavşanlar gibi diğer evcil hayvanlarla iletişiminde dikkatli olmanızı gerektirir.

Bengal Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Bengal kedileri zarif, kaslı ve kaslı vücutlarıyla dikkat çekiyor. Onu önemli kılan en karakteristik özelliği, adeta küçük bir leoparı andıran mükemmel deri dokusudur. Kedi pudrası kullanmanın kedinizi daha parlak ve çekici göstereceğine şüphe yok.

Renkli tüy yapısı, keskin çene hatları ve ona vahşi bir görünüm veren keskin gözleri ile çok itaatkâr bir evcil kedi. Bengal kedilerinin kahverengi, siyah, mavi renkte benekli gözleri vardır.

Bengal Kedisi ortalama ağırlığı 3 ila 7 kg arasında değişmektedir .yaşam süreleri iyi bir bakım ve aşılanma ile 12-16 yıl arasında değişmektedir.

Kulakları kısa yapıdadır. Uçları ise oldukça uzundur. Gövdesi kaslı orta irilikte ve kısa sayılmaktadır.

Bengal Cinsi Kedi Bakımı

Bengal kedileri, bakımlarını kolaylaştıran kısa, kalın tüy yapıları ile bilinir. Her hafta düzenli olarak kedi tarağı veya kedi fırçası ile fırçalayarak ölü tüylerin ne kadar kolay döküldüğünü kolayca görebilirsiniz.

 Veteriner hekimler periodontal hastalık için kedi fırçası ile düzenli fırçalamanın diş eti hastalığı oluşumunu engellediğini bildirmişlerdir. Bengal kedilerinin, yüksek kaliteli kedi maması ve onları sağlıklı ve enerji dolu tutmak için düzenli takviyelerle en yüksek yaşam kalitesini koruduğu bilinmektedir. Bengal kedisi düzenli beslenmekten hoşlanan kedi türüdür. Günün belirli saatlerinde aynı saatlerde yemekten hoşlanırlar. Bengal kedileri her zaman entelektüel yapıları ile bir şeylerle uğraşmayı severler

Bengal Cinsi Kedi Bakımı Nasıl ?

Her hafta düzenli olarak kedi tarağı veya kedi fırçası ile fırçalayarak ölü tüylerin ne kadar kolay döküldüğünü kolayca görebilirsiniz.

Bengal Kedisi Fiziksel Özellikleri Nelerdir ?

Bengal kedileri zarif, kaslı ve kaslı vücutlarıyla dikkat çekiyor. Onu önemli kılan en karakteristik özelliği, adeta küçük bir leoparı andıran mükemmel deri dokusudur