Köpek Cinsleri

Bergamasco Çoban Köpeği , Köpek Cinsi Özellikleri , Bakımı , Nasıl Eğitilir ?

Bergamasco Çoban Köpeği , Bergamasco Çoban Köpeği Köpek Cinsi Özellikleri , Bergamasco Çoban Köpeği Bakımı , Bergamasco Çoban Köpeği  Nasıl Eğitilir ?

Çoban köpeği olarak adlandırılan bu cinslerin diğer köpeklere göre farklı bir tüy yapısına sahip olduğu görülür. Küçükbaş hayvan sürülerini korumak üzere eğitilen bu köpekler uzun bir tüy yapısına sahiptir. Köken olarak İtalya’ya ait olan Bergamasco Çoban Köpeği türlerinin büyük köpekler arasında yer aldığı görülür. Uzun tüyleri ile dikkat çekerlerken tüylerinin birbirine karışmaya çok müsait olduğu görülür. Yaklaşık olarak 10-15 yıl aralığında yaşamaya müsait olan bu ırkların iyi koşullarda bakıldıklarında sağlıklı bir yaşam sürmesi mümkündür.

Bergamasco Çoban Köpeği birçok görevde kullanılabilir. Kurtarma çalışmalarında ya da doğal afetler sırasında gerekli olan desteğin sağlanmasında onlardan da yararlanılabilir. Bu köpeklere iyi bir eğitim verilmesi durumunda istenilen şekilde bir sonuç alınır. Öğrenme kabiliyetleri yüksek olduğu için çeşitli sorumlulukları başarı ile yerine getirebilmektedirler.

İlginizi çekebilir: Basset Hound

Bergamasco Çoban Köpeği Özellikleri

Kolay yorulmayan türler arasında yer almaları ile bilinen bu köpekler oldukça uyumludur. Öğrenmeye istekli olmaları ile dikkat çekerler. Çocuklarla oyun oynamaktan hoşlanan bu köpeklerin güvenliği sağlama konusunda da yetenekli olduğu görülmektedir. Yabancılarla anlaşma konusunda sorun yaşamadıkları görülürken onlarla iyi geçinebilirler. Sosyalleştirildiklerinde diğer köpeklerle de anlaşabilen bu türlerin oyuncu yapıları vardır. Bergamasco Çoban Köpeği çok hareketli bir türdür. Kolay yorulmaması taşıdığı genetik özelliklerden kaynaklanır. Görev yapma yetenekleri gelişmiş ırklardan biri olması çeşitli sorumlulukların kendisine verilmesine zemin hazırlar. Diğer evcil hayvanlarla da anlaşma sorunu yaşamayan bu köpekler oldukça dayanıklıdır.

Bergamasco Çoban Köpeği Yavru

Sağlıklı ırklar arasında yer alan bu köpekler çeşitli hava koşullarına uyum sağlama kabiliyetine de sahiptir. Bundan dolayı da farklı ortamlarda çok fazla sorun yaşamazlar. Sahibi ile arasında güçlü bir bağ kurabilen bu köpeklerin eğitilmeleri durumunda istenilen özellikleri kolayca kazandıkları görülür. Bergamasco Çoban Köpeği sadık türler arasında yer alır. İtaat eğitimlerinde yüksek oranda başarı elde edilir. Sahiplerine karşı bağlılıkları ve itaatkâr tavırları dikkat çeker.

Yavruyken eğitilmeye başlanması gereken bu ırklar kolay öğrenir. Yavruluk döneminde aşılarının yapılması da gerekir. Ağızlarının ve dişlerinin temizliği önemlidir. Tırnak bakımının yanı sıra tüylerinin de taranması gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için gerekli olan bu durum tüm köpekler söz konusu olduğunda yapılması gereken davranışları gösterir. Çok cesur bir tür olması ile öne çıkan bu hayvanlar aynı zamanda da oldukça çevik hareketlere sahiptir. Dış görünüşleri nedeni ile de birçok kişinin ilgisini çekerler.

Bergamasco Çoban Köpeği Eğitimi

Öğrenme isteğinin yüksek olması nedeni ile görevleri çabuk kavrayan bu köpeklerin çalışkanlıkları da bilinen yönleri arasındadır. Zekâları iyi seviyededir. Bundan dolayı da kendilerine verilen komutları kısa sürede yerine getirirler. Eğitimleri sırasında otoriter bir eğitmene gerek duyarlar ve hızlı öğrenirler. Sahipleri ile kurdukları bağ nedeni ile onlara karşı daima itaatkâr olurlar. Bahçeli evlerde bakılabilirler ama apartmanlar için çok uygun bir köpek türü değildir.

 Bergamasco Çoban Köpeği bahçeli bir evde bakılsa dahi günlük egzersiz ihtiyacının ihmal edilmemesi önerilir. Bundan dolayı da oyun oynamasına ve antrenman yapmasına fırsat yaratılmalıdır. Sağlıklı bir ırk olması nedeni ile çok fazla problemli olmayan bu türlerin çocuklarla anlaşabilmesi mümkündür.

Yabancılar söz konusu olduğunda ise mesafeli bir duruş sergilerler. Koruma güdüsü olan köpeklerdir. Kendi alanlarında bir tehlike sezdikleri takdirde ise hırçınlaşabilirler. Agresif tavırlar sergilemeleri korudukları alanlarda sezebilecekleri tehlikeler nedeni ile olurken normal zamanlarda bu denli hırçın değildirler. İtaat eğitimleri ve sosyalleştirilmeleri sayesinde uyumlu köpek türleri arasında onlara da rastlanır.

Bergamasco Çoban Köpeği  Nasıl Bir Türdür ?

Bergamasco Çoban Köpeği sadık türler arasında yer alır.

Bergamasco Çoban Köpek Yavrusu Eğitilebilir Mi ?

İtaat eğitimlerinde yüksek oranda başarı elde edilir.