Köpek Cinsleri

Bichon Havanese , Köpek Cinsi Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Bichon Havanese , Bichon Havanese Köpek Cinsi Özellikleri , Bichon Havanese Bakımı , Bichon Havanese Yavrusu

Köpekler insanlara yakın olan canlı türleri arasında yer alırlar. İnsanlarla birlikte vakit geçirmekten keyif alan birçok köpek cinsi bulunurken itaat eğitimi verildiğinde köpekler sosyal yaşama uyumlu olur. Ayrıca her köpek yavruyken bir eğitime tabi tutulduğunda istenilen özelliklere sahip olabilmektedir. Bichon Havanese cinsi köpekler de insanlara yakın canlılar arasında yer alır.

Oldukça zeki bir tür olması nedeni ile bu köpeklerin bakımlarında çok fazla sorun olmaz. İlk kez bir köpek sahibi olmak isteyenler açısından ideal ırklar arasında yer alırlar. Fazla havlama eğilimi olmayan bu köpeklerin egzersiz ihtiyacı da çok olmaz. Kendisi dışındaki hayvanlar söz konusu olduğunda ise ılımlı türler arasında yer alırlar. Akıllı türler olmaları kolay öğrenmelerine yardım eder. Bu köpekler süs köpeği olarak adlandırılırlarken dişileri ve erkekleri genellikle aynı boyutlarda olur.

İlginizi çekebilir : Avusturyalı Pinscher

Bichon Havanese

Ortalama bir köpek ömrüne sahip olan Bichon Havanese türü köpekler yaklaşık olarak 14-16 yıl aralığında yaşam sürer. Bu süre bakım koşullarına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir. Bu köpek türü Küba kökenli bir ırktır. Süs köpeği olarak değerlendirilen bu köpeklerin dişi olanları sağlık durumlarına bağlı olarak 6-8 aralığında yavru yapabilmektedir. Havanese cinsi köpeklerin tüyleri uzun bırakıldığında dökülme sorununun daha fazla olması kaçınılmazdır.

Bu cinslerin tüylerinin tıraşlanabilmesi mümkündür. Tüyleri tıraşlanmadığında uzamaya bırakılırsa bukle bukle olur. Havanese cinsi köpeklerin uzun tüylere sahip olması durumunda da yıkanmaları gerekir. Yıkanma işlemi belli zaman aralıklarında yapılırken cildine uygun doğal ürünlerin tercih edilmesi önerilir. Ortalama olarak 2 ayda bir tıraşlandığında kendisi ve sahibi açısından daha rahat koşullarda yaşaması mümkün olur. Uzun tüylü bırakılacaksa yıkandıktan sonra buklelerin mutlaka iyice kurutulması gerekir.

Bichon Havanese

Bu cins köpekler insanlara yakınlıkları ile bilinirler ve bundan dolayı da yalnızlıktan çok hoşlanmazlar. Uzun süre yalnız kaldıklarında mutsuz olurlar. Bundan dolayı da ilgi isteyen türler arasında kabul edilirler. Oyun oynamak ve neşeyle koşuşturmak bu köpeklerin genel özellikleri arasında yer alır. 

Bichon Havanese eğlenceli olduğu kadar da zeki bir köpek türüdür. Kolay öğrenebilir. Bunun nedeni ise zekasıdır. Dışa dönük olan bu ırka ait köpeklerin insanları memnun etme gayreti de çok yüksektir. Eğitilirlerken motivasyona ihtiyaç duyarlar. Başka canlılarla da anlaşma sorunu yaşamazlar. Diğer köpeklere karşı da sabırlı olan Havanes türü köpekler sosyalleştirildiklerinde oldukça sakindirler. Yavruyken itaat eğitimlerinin yanı sıra sosyalleştirilmeleri de önemlidir. Bu sayede tam bir aile köpeği olurlar.

Bichon Havanese

Bakımı ile ilgili olarak tüylerine özen gösterilmesi gerekir. Kırpıldığında ise daha rahat bir yaşam sürebilir. Bu durum sahibinin tercihine bağlıdır. Tüyü uzun bırakılacaksa temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Ağız bakımına her köpekte olduğu gibi onda da dikkat edilmelidir. Kulaklarının temizliği, tırnak kontrolleri sağlıklı bir köpek yetiştirmek açısından önemlidir. Bundan dolayı da köpeklerin genel temizlik ihtiyaçlarının yerine getirilmesi gerekir.

Yavruyken sosyalleştirilen köpekler çevrelerine karşı daha sorunsuz olur. Ayrıca bir itaat eğitimi köpeğin istenilen davranışları sergilemesi açısından gerekir. Bu sayede etrafındaki canlılara ve diğer insanlara karşı kontrolü daha mümkün olur. Birden fazla hayvanla birlikte yaşayabilme özelliğine sahip olan Havanese türü köpekler oldukça sevecendir. Sahiplerine bağlıdırlar.

Onları memnun etmekten son derece mutlu olurlar. Beslenme düzenlerine dikkat edilmesi gereken Bichon Havanese cinsi köpeklerin kilo almasına izin verilmemelidir. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için kontrollü beslenme gereklidir. Oyun oynamaktan keyif alırlar ve gün içerisinde de kısa yürüyüşler yaptırıldıklarında mutlu olurlar.

Bichon Havanese Cinsi Köpekler Nasıl Beslenmelidir ?

Bichon Havanese cinsi köpeklerin kilo almasına izin verilmemelidir. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için kontrollü beslenme gereklidir.

Bichon Havanese Cinsi Köpekler Nasıl Mutlu olur ?

Oyun oynamaktan keyif alırlar ve gün içerisinde de kısa yürüyüşler yaptırıldıklarında mutlu olurlar.