Kedi Cinsleri

Birman Kedisi , Birman Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Birman Kedisi , Birman Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Birman Kedisi, çok neşeli ve konuşkan bir kedi türüdür. Birman cinsi kedi özellikleri açısından son derece insanına ve çocuklara bağlı uysal bir kedi türüdür. Bakımı yönünden çok zorluğu olmayan kedilerdendir . Düzenli bakımları ile uzun yıllar size dostluk yapabilecektir.

Eski anlatılara göre Birman kedisi, Burma’nın kutsal kedisidir. Tapınak kedisi olarak da bilinen Birman’ın, kendine özgü mavi gözlerini ve çarpıcı beyaz kürklerini tanrıçanın müdahalesiyle aldığı söylenir. Araştırmalar, Birman’ın Siyam, Ankara ve İran kedileriyle çiftleşmeden doğduğunu gösteriyor. Yumuşak, sevecen, oyuncu kişiliği ve uzun ipeksi tüyü Birman kedisini çok çekici kılıyor. 1919’da Fransız keşişlere atfedilen ırkın, zamanla dünyanın en popüler kedi ırklarından biri haline geldiği bilinmektedir. İlk olarak 1967’de uluslararası bir kedi organizasyonu tarafından tanınmasıyla bilinir.

Birman Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 5 Kg arası
Uzunluk20 cm – 30 cm arası
Tüylerİnce-uzun tüylü
Tüy RenkleriBeyaz ve kahve tonları
Göz RenkleriMavi
Ortalama Ömrü8-15 Yıl
Birman Kedisi Genel Özellikleri

Birman Kedisi Karakter Özellikleri;

Birman kedileri neşeli bir kişiliğe sahip az sayıdaki kedi ırkından biridir. Konuşmayı severler ve sahipleri ile saatlerce konuşabilirler. Konuşkan ve girişken kişilikleriyle tanınan bu kediler son derece zeki ve meraklıdır. Bu kedilerin araştırması ve çevresel analizi birinci sınıftır. Hala içeride ve dışarıda araştırmaya, keşfetmeye bayılırlar. Birman kedileri sakin, itaatkârdır. Ve tatlı bir sese sahiptir. Bu sevimli insan dostu kediler genellikle sahiplerinin yanındadır. Özlem duyduklarında ve sevilmek istediklerinde, en tatlı sesle iletişim kurarlar. Şımartılmayı seven Birman kedileri büyük ilgi görmektedir.

Birman’ın itaatkâr karakteri sizi cezbetmesin. Diğer kedi türleri gibi meraklıdırlar. Yaptığınız her şeyle ilgileniyor ve açtığınız her kapının arkasına bakmak ve her yeni yemeği tatmak istiyorlar. Burma’nın eşsiz görünümü ve tatlı kişiliği, onu ailesi için eşsiz bir kedi yapıyor. Ancak bu kediler oldukça sosyal bir karaktere sahiptir. Yoğun bir hayat yaşıyorsanız, günün çoğunu işte veya okulda geçiriyorsanız ve eve döndükten sonra kedinize vakit bulamıyorsanız bu cins sizin için ideal olmayabilir. Ancak evinizde başka insanlar veya evcil hayvanlarınız varsa bu sorunu çözebilirsiniz. Birman kedisi diğer canlılarla özellikle de kedi ve köpeklerle arkadaş olmaktan çok mutlu olmaktadır.

Birman Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Birman ipeksi yumuşak saçlarıyla göz alıcı şık bir görünüme sahip. Masmavi gözleri ve yuvarlak başlı bir Siyam kedisine benziyor ama Birmanya’nın çok çekici bir fiziği var. Çok dayanıklı olduğu söylenen Birmanların orta boy kediler olduğu biliniyor. Birman yavruları ilk rengi beyazla doğarlar ve renk geliştirmeleri birkaç hafta sürer. Birman kedisi, çikolata, krem, mavi ve kahverengi renklerde yaygın olarak bulunan 20 farklı kaplama rengine sahiptir.

Birman kedisi ortalama 4,5-5 kilogram ağırlığa çıkmaktadırlar. Ömürleri iyi bir bakım sonrasında 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir.

Birman Cinsi Kedi Bakımı

Birman kedisinin uzun, ipeksi bir tüyü vardır ve düzenli olarak fırçalanmalıdır. Uzun tüyler genellikle birbirine dolanır ve tüy uzaması ve dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir. Haftalık bakım ile ölü deriyi atmak için tüylerini fırçalamalısınız. Tüy dökme döneminde, yani ilkbaharda düzenli fırçalama, kedinizin sağlığı ve rahatı için gereklidir. Banyo yapmayı seven bir Birman kedisini ılık suyla yıkayabilirsiniz. Diş fırçalaması ve ağız hijyeni haftalık olarak yapılır ve periodontal hastalıktan kaçınılmalıdır. Genellikle 15 günü geçmeyecek şekilde tırnak kesimi uygundur.

Göz Bakımı

 Özellikle göz hastalıklarını önlemek ve sağlıklı görme için akıntıların temizlenmesi önemlidir. Enfeksiyonu önlemek için gözlerin köşelerini steril bir bezle silin.

Kulak Bakımı

 Birman kedilerinin kulakları haftada bir kez temizlenmelidir. Elma sirkesi bakım için kullanılabilir. Kir, su ve elma sirkesi karışımı kullanılarak bir pamuk top ile silinebilir.

Genel bakım

 Enfeksiyonları ve çeşitli hastalıkları önlemek için tuvaleti(kum kabını) her gün temizlemek gerekir. Yüksek kaliteli kedi maması kullanılmalıdır ve düzenli kontroller için veterinere götürülmelidir.

Birman Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Birman kedisinin uzun, ipeksi bir tüyü vardır ve düzenli olarak fırçalanmalıdır. Uzun tüyler genellikle birbirine dolanır ve tüy uzaması ve dökülmesi gibi sorunlara neden olabilir.

Birman Kedisi Fiziksel Özellikleri Nasıldır ?

Masmavi gözleri ve yuvarlak başlı bir Siyam kedisine benziyor ama Birmanya’nın çok çekici bir fiziği var.