Köpek Cinsleri

Bloodhound Köpeği , Özellikleri , Bakımı , Yavrusu

Bloodhound Köpeği , Bloodhound Köpeği Özellikleri , Bloodhound Köpeği Bakımı , Bloodhound Köpeği Yavrusu

Uzun kulaklı bir tür olan Bloodhound Köpeği uysal ve akıllı türler arasında kabul edilir. Sakin bir yaradılışta olması nedeni ile eğitimi sırasında da nezaketten hoşlanan bu köpekler insanlarla iyi anlaşır. Kulakları fiziki özellikleri arasında en dikkat çeken yönüdür. Uzun ve sarkık olan kulak yapısı enfeksiyon riskleri karşısında temiz tutulmalıdır. Bu tür kulakları olan tüm köpekler için geçerli olan enfeksiyon sorunu Bloodhound Köpeği için de geçerlidir.

Güçlü bir köpek türü olması önemli özellikleri arasında yer alır. Bu köpekler sert davranışlardan hoşlanmaz. Bundan dolayı da kendisine karşı yumuşak bir davranış gerekir. Gerektiğinde hareketli olabilen bu türler iz sürme kabiliyetleri ile de dikkat çeker. İnsanlara yakın olan bir köpek cinsidir. Ev ortamındayken sakindirler.

Nazik bir köpek türü olmaları bilinen özellikleri olurken sevgi dolu ırklar arasında yer alırlar. Eğitimleri sırasında inatçı yönleri ortaya çıkacağından baskın karakterli biri tarafından eğitilmelidirler. Beslenme konusunda da obur olmaları nedeni ile kilo kontrollerinin iyi yapılması gerekir. Sağlıklı beslenmeleri önemlidir. İnsanlarla arası iyi olan bu köpekler cana yakınlıkları ile bilinirler

İlginizi çekebilir: Alman Spanieli 

Bloodhound Köpek Özellikleri

İz sürme kabiliyetleri görev alma bilinciyle hareket etmelerini sağlar. Bu köpekler kendilerine bir sorumluluk verildiğinde yerine getirmeye çalışır. Sahiplerine düşkündürler. Onlarla aralarında bağ kurarlar. Eğitim almaya yatkın olan bu cinslerin yavruyken sosyalleştirilmesi gerekir. Ayrıca itaat eğitimlerinin de verilmesi uyumlu bir yaşam sürebilmesi için zorunludur.

Kulaklarının temizliğine dikkat edilmesi gereken Bloodhound Köpeği silinerek temizlenmelidir. Tüylerinin taranması, ağız kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun yanı sıra tırnakları da belli aralıklarla kısaltılmalıdır. Geçmişte bu köpeklerin yabandomuzu avında kullanıldığı görülür. Ayrıca geyik avlamak için de onun avcı içgüdülerinden yararlanılmıştır.

Bloodhound Yavru Köpek

Günümüzde bu köpeklerin iz sürme becerileri nedeni ile arama kurtarma çalışmalarında kullanıldığı görülür. Ayrıca uyuşturucu avında ya da bekçi köpeği olarak da ondan yararlanılabilir. İlk defa köpek bakmayı planlayanlar açısından biraz zorlu köpeklerden biridir. Yaklaşık olarak 7-12 yıl aralığında yaşayan bu köpeklerin oldukça zeki bir tür olduğu bilinir. Bunun yanı sıra zekalarına eşlik eden inatçılıkları bulunur.

Bu sebeple de öğrenme konusunda sorun çıkarabilirler. Baskın karakterli eğitmenlerle yetiştirildiklerinde iyi sonuçlar alınabilir. Belçika kökenli bir köpek olan Bloodhound Köpeği polisler tarafından ve askeriyede en fazla tercih edilen köpek türüdür. Eğitimine bağlı olarak da çeşitli görevler üstlenebilir.

Bloodhound Bakımı

Bu cins köpeklerin yavru sayısı yaklaşık olarak 8-10 aralığında olabilmektedir. Sağlıklı bir dişi bu aralıkta yavrulayabilir. Yavru oldukları dönemde de eğitilmeleri oldukça önemlidir. Bu sayede çevrelerine uyumlu olurlar. Çok fazla tüy dökmeyen bu köpeklerin bakımları bu açıdan kolaydır.

Düzenli olarak tarandıklarında tüyleri ile ilgili bir sıkıntı yaşamazlar. Kolay eğitilebilen bu türlerin öğrenmeye yatkın oldukları görülmektedir. İnatçı özelliklerinin olması bilinen yönleri arasında yer alırken otoriter bir eğitmene ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı bir beslenme ve iyi bakım sayesinde normalden daha uzun süre yaşamaları mümkün olur. İnsanlarla iyi iletişim kurabilen bu köpekler dost canlısıdır.

Çocuklarla anlaşma sorunu yaşamayan bu köpekler için küçük çocukların kulaklarını çekmemesi gerekir. Kulaklarının farklı bir görüntüye sahip olması ilgi çekmesine yol açar. Bundan dolayı da zaman zaman kulaklarının çekildiği görülür. Kulakları konusunda hassas olan Bloodhound Köpeği böyle bir durumda hırçınlaşabilir. Diğer canlılara karşı da dost canlısı olabilen bu türler dışarıda oldukça aktiftir. Ev ortamında sakin kalabilen bu köpekler uyumlu ırklar arasındadır.

Bloodhound Bakımı Nasıldır ?

Çok fazla tüy dökmeyen bu köpeklerin bakımları bu açıdan kolaydır. Düzenli olarak tarandıklarında tüyleri ile ilgili bir sıkıntı yaşamazlar.

Bloodhound Köpek Özellikleri Nelerdir ?

İz sürme kabiliyetleri görev alma bilinciyle hareket etmelerini sağlar. Bu köpekler kendilerine bir sorumluluk verildiğinde yerine getirmeye çalışır.