Kedi Cinsleri

Bombay Kedisi , Bombay Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Bombay Kedisi , Bombay Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

Bombay kedisi sosyal yapılarıyla insanlarla iletişimleri iyi olan kedi türüdür. Bombay cinsi kedi özellikleri açısından bakıldığında rahatlıkla sahiplenilmesi gereken kedi türü olarak göze çarpmaktadır. Bakımı ise orta zorluktadır. Tüylerinin fırçalanması, tırnaklarının kesimi, aşıları ve temizlik işlemleri yapılması yeterli olacaktır.

Bombay, şık görünümü ile doğal ortamı seven orta boy bir kedidir. Bombay kedileri nispeten yeni bir kedi tür olduğu bilinmektedir. 1950’lerde American Shothair ve Birmanya kedisinin melezlenmesinden türeyen bir kedi cinsi olarak bilinir. Bronz gözleri ve koyu teni ile asil bir görünüme sahip olan Bombay kedisi,1970 yılında şampiyon olmuştur. Bombay kedi ırkı başta İngiltere olmak üzere birçok ülkede evcil hayvan olarak yaşamaktadır. Ayrıca Kedi Derneği tarafından tanınan bir ırktır.

Bombay Kedisi Özellikleri

Bu kedi türü özellikleri bakımından farklıdır. Sizler için bu özellikleri genel hatlarıyla tablo halinde hazırladık.

Ağırlık3 Kg – 9 Kg arası
Uzunluk25 cm – 40 cm arası
TüylerKısa-sık-kalın tüylü
Tüy RenkleriSiyah
Göz RenkleriYeşil ve tonları
Ortalama Ömrü7-15 Yıl
Bombay Kedisi Genel Özellikleri

Bombay Kedisi Karakter Özellikleri;

Aktif bir yaşam tarzı sayesinde Bombay kedileri farklı insanlara ve farklı ortamlara kolaylıkla alışabilmektedir. Sakin bir yapıya sahip Bombay Kedisi apartman dairelerinde rahatça yaşayabilmektedir. Ev kedisi olarak nitelendirilen Bombay kedisi, işte olan ve gün içinde uzun süre evden uzak kalan insanlar için uygundur. Sıcak ortamı seven bu tür, çok geçmeden evin en sıcak yerini bulacaktır. Kışın şömine başında dolaşmayı seven Bombay kedileri, uyurken yatağın altına girmeyi ve sıcak yerlerde vakit geçirmeyi severler. Bombay kedileri zeki kedilerdir ancak eğitim konusunda pekiyi değillerdir. Etkileşimli oyunları sever, ancak belirli bir kalıbı öğrenmeleri gerektiğinde zor olabilir. Bombay kedileri için sobanın önünde uyumak oynamaktan çok daha iyi bir seçim gibi görünmektedir.

Sürekli sevginize ve onayınıza ihtiyaçları var. Yani bağımsız bir kedi arıyorsanız Bombay kedileri size göre değil. Sosyal olmaları sebebiyle, özellikle çocuklu aileler ve diğer evcil hayvanlar için ideal bir evcil hayvan olmasını sağlar. Bombay kedileri kedilerden çok köpeklerle anlaşmaktadır. Belki de karakterleri bir köpeğe benzediği içindir. Onlar da köpek gibi yürümeyi severler! Bombay kedinize bir tasma takıp rahatlıkla yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Lakin çok yormamaya dikkat edin.

Bombay Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Orta boy, kısa tüylü Bombay kedileri tipik olarak badem şeklinde büyük yeşil ve gri gözlere sahiptir.

Aynı zamanda güçlü ve esnek olan bu kediler uyumlu ve zarif bir yapıya sahiptir. Başı genellikle yuvarlaktır, alnı belirgindir ve geniş bir yüzey alanına sahiptir. Kulaklar yuvarlak ve hafifçe öne doğru kıvrıktır, ancak kuyruk uca doğru daralır. Ayrıca birçok kedinin aksine patileri siyahtır ve kürkleri de patileri gibi simsiyahtır. Bombay cinsi kediler siyahtır ve benekleri veya başka renkleri yoktur.

Ağırlıkları 2,5-5 kilogram arasında değişikliğe uğramaktadır.

Bombay Cinsi Kedi Bakımı

Bombay kedisi kısa, şık ve zarif görünümü ile bakımı çok kolay bir kedidir. Haftada bir saçlarınızı fırçalayarak ölü tüylerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca kedi pudrası parlak cilt yapısının korunmasına yardımcı olur. İşlevsel ve klinik olarak onaylanmış bir ürün kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ilımlı bir diyetle ve çok kaliteli yiyecekler yiyerek yaşam beklentisi 15-20 yıldır. Sağlanan uygun bakım ve kaliteli mama, Bombay kedileri için her zaman en iyi yaşam kalitesini koruyacaktır.

Bombay kedileri oyuncaklara çok düşkündür ve mikroorganizmalarla savaşmak için oyuncakları her zaman dezenfekte edilmelidir. Bu nedenle oyuncakları temizlemek için deterjan kullanmamanın çok önemli olduğunu unutmayın. Bombay kedilerinin sağlıklı ve güçlü bir vücut yapısı ile yaşam kalitesini en iyi şekilde sürdürmesi gereki.Bu yüzden mikroorganizma ve parazitlere karşı düzenli aşılar önemlidir. Ayrıca pire karşı kremleri, aşılar veya serumları kullanılmasının önemli olduğu da bilinmektedir.

Bombay kedi bakımı çok basittir. Tüyleri için haftalık fırçalama yeterlidir. Bu cins genellikle banyoya ihtiyaç duymaz.

Bombay Cinsi Kedi Bakımı Nasıldır ?

Bombay kedisi kısa, şık ve zarif görünümü ile bakımı çok kolay bir kedidir.

Bombay Kedisi Karakter Özellikleri Nelerdir ?

Orta boy, kısa tüylü Bombay kedileri tipik olarak badem şeklinde büyük yeşil ve gri gözlere sahiptir.