Kedi Cinsleri

British Longhair Kedisi , British Longhair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

British Longhair Kedisi , British Longhair Cinsi Kedi Özellikleri , Bakımı

British Longhair kedisi çok sevecen ve sahibine bağlı bir kedidir. British Longhair kedisi özellikleri yönünden ciddi bakıma ihtiyacı olan bir türdür.

British Longhair kesisi, British shorthair’ın daha uzun saça sahip türüdür. Ancak daha yeni bir cins olarak kabul edilir. Yeni bir çeşit olduğu düşünüldüğünde, ilk olarak 1871’de İngiltere’nin merkezinde popüler oldu. Ancak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra neredeyse nesli tükenmiştir. Bu çeşitliliği korumak için birçok farklı çeşidi olan melezler ön plana çıkarılmıştır. British Longhair, kuzeni British Shorthair’in aksine diğer kedilerle çiftleşerek uzun tüylü bir cins haline gelmiştir.

British Longhair Kedisi Özellikleri

Bu kedi cinsinin özelliklerini tablo halinde sunarak sizler için özetledik.

Ağırlık5 Kg – 8 Kg arası
Uzunluk30 cm – 50 cm arası
TüylerUzun tüylü
Tüy RenkleriBeyaz ve siyah tonları
Göz RenkleriYeşil ve Sarı Tonları
Ortalama Ömrü10-15 Yıl
British Longhair Kedisi Genel Özellikleri

British Longhair Karakter Özellikleri;

Herkese karşı sıcak ve sevecen bir tavrı vardır. Bütün aileye karşı eşit derecede dostane bir tavır sergiler. İlgiden de çok memnun kaldığına şüphe yok. Nazik bir mizacı var. Aslında onun gerçek bir İngiliz prensesi olduğunu söylemek doğru olsa gerek. Görünüşü ve tavrı bu noktayı pekiştiriyor. Sevimli ve sıcak bir tavırla yaklaşımları en önemli özelliklerindendir.

Sosyal bir kedi, etrafındaki gürültüden ve aktivitelerden hoşlanmaz. British Longhair kedisi, abartılı değil rahat tavrıyla bilinir. British Longhair, kaslı ve güçlüdür, ancak çok atletik değildir. Sırt üstü uzanmayı severler. Bu yüzden sürekli oynamaktansa köşede dinlenmek ve uyumak. Sarılmayı sever, ancak dinlenirken genellikle ayaklarını yere basmayı sever.

Diyet ve aktivite düzeyi kontrol edilmelidir. Buna uymazsanız, kilo alma eğiliminde olacaktır ve muhtemelen hızlı bir şekilde kilo alacaktır. Brother Longhair’in sahibiyle uzun sürelerde vakit geçirmeye ihtiyacı yoktur. Kendiyle olmaktan hoşlanır. Evde olmayan aileler için çok uygun bir türdür. O nazik bir kedidir. Ayrıca kendi keyfine sahip olmayı ve bağımsız olmanın tadını çıkarmaktan hoşlanır. Ama bu uzun süre devam ederse yalnızlıktan sıkılabilir. British Longhair kedisi, oyunu ne zaman oynayacağını ve ne zaman insanlarla takılacağını seçmekte özgür olmalıdır.

British Longhair Fiziksel Özellikleri;

 • Uzun tüyleriyle tanınırlar. Bacakları küçüktür. Tüyleri nedeniyle zar zor görünürler.
 • Kuyrukları uzun ve tüylerle kaplıdır.
 • Vücut yapıları kiloludur,tombik bile denilebilir.
 • Boynun altındaki biraz gevşeklik genel özelliklerindendir.
 • Benzeri olan British Shorthair’a göre tüyleri daha uzundur. Bu onlara çekici ve sevimli fiziksel özellikler kazandırır.
 • Sarı denilen sarımsı beyaz bir renge sahiptir.
 • Küçük yuvarlak kafaları, kafalarına göre büyük gözleri ve uzun bıyıkları ile dikkat çekerler.
 • Yanaklar dolgun ve yumuşaktır.
 • Güçlü bir baş ve çene yapısına sahiptirler.
 • Bronz gözler en popüler çeşitlerden biridir.
 • Yuvarlak ve çok küçük kafası, inci şeklinde büyük gözlere sahiptir.
 • Bu tatlı tombul kedi yemek yemeyi çok seviyor. 15 kg ağırlığında olabilirler. Bu nedenle beslenmesinin çok dikkatli ayarlanması gerekir.

British Longhair Cinsi Kedi Bakımı

Bu kedi ırkının bakımı çok önemlidir. Bu, dünyadaki tüm kedilerin en dezavantajlı kedilerinden biridir. Ancak saçlarınızı her gün düzenli olarak doğru tarakla taramanız çok önemlidir. Düzenli ve doğru tüy bakımı, tüy dökülmesi problemlerini en aza indirebilir. Düzenli tüy bakımı da sağlıkları için önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme de saç dökülmesi sürecini etkiler. Yüksek kaliteli yiyecek olmadan tüyleri zayıflar ve dökülmeler yaşar. Suyu pek sevmedikleri için kuru bir şampuan seçmek temizlik için çok daha iyi bir seçim olacaktır. Tırnak bakımına da dikkat etmelisiniz

 British Longhari kedisi için kuru mamalara özel alternatifler bulunmaktadır. Bununla birlikte, kedinizi uygun şekilde beslemek için veterinerinize danışmalısınız. Besinlerin besin değeri sağlığa, yaşa, kiloya ve aktiviteye göre belirlenmelidir. Evde yemek yaparak onu beslemek çok yanlış olur. Yemek konusunda çok hevesli olabilir. Ancak obez olma riski vardır. Bu nedenle belirli bir zamanda belirli bir oranda beslenmek gerekir. Ayrıca bu sorun hakkında uyarıda bulunur. Zamanında beslenmemek bu cinsin kafasının karışmasına neden olabilir.

 Yiyecek ve su kapları her zaman temiz olmalıdır. Bakım için düzenli veteriner muayeneleri önerilir. Kedinin sağlığını tehlikeye atmamak için aşıları takip etmek için özen gösterilmelidir.

British Longhair Cinsi Kedi Bakımı Zor mu ?

Bu tür biraz hassas ve uzun tüylüdür bu yüzden zor olmasa da biraz daha ilgi istemektedir.

British Longhair Cinsi Kedisinin Tüyleri Uzun mu?

evet uzundur.